Kaszanka dla wszystkich!
TRYBUNA PRZYMIERZA MIĘDZY DAWNYMI A MŁODYMI Nr 6 (19) Rok wyd. 2 WARSZAWA, poniedziałek 3 lutego 2003 r. Cena + VAT + ZUS + winieta
Wojna w Brukseli - UE boi się naszych buraków * My nie boimy się tzw. UE - już dziesięć krajów europejskich podpisało wzorem Polski deklarację solidarności z bratnim narodem irackim * W kraju postępuje konsolidacja * I sekretarz pracuje za dwóch * Całe społeczeństwo w walce o wzrost PKB
Partia i rząd przechodzą trudny okres konsolidacji i rekonstrukcji. Oto I sekretarz jako premier słusznie poparł ustawę o biopaliwach, uchwaloną przez Sejm. Natomiast po jej zawetowaniu przez Przew. Kwaśniewskiego I sekretarz jako I sekretarz słusznie ją skrytykował. W tej sytuacji
I sekretarz zwrócił się do premiera o nowy projekt ustawy i zapewne wszystko się dobrze skończy.
To jednak pokazuje, jakie napięcia rodzi sprawowanie władzy. W dodatku są jeszcze pewne niedociągnięcia w rozumieniu tej dialektycznej metody działania i współpracy przez koalicjantów z sojuszniczego stronnictwa rolniczego.
Ale sukcesy I sekretarza wywołują wściekłe ataki przeciwników ideowych. Oto ogłoszono niedawno sondaż, z którego podobno wynika, że dla 65 proc. ankietowanych sprawy w kraju idą w złym kierunku.
Na to oszczerstwo "reprezentatywnej" grupy respondentów natychmiast postanowiło odpowiedzieć społeczeństwo i poprzez obniżenie przyrostu naturalnego o 0,6 promila zwiększyć PKB na jednego mieszkańca.
To ambitne zadanie poprawy sytua-cji gospodarczej, a tym samym poprawy nastrojów społecznych społeczeństwo wykonało w terminie.
Sprawa Rywina
Celem - jawność!
Nieoczekiwane fakty - nagły zwrot śledztwa!
Na osobiste żądanie I Sekr. E. Millera, a także Przew. H. Kwaśniewskiego śledztwo w sprawie Rywina nabrało tempa. Organy sprawiedliwości nie szczędzą sił i środków, aby wyjaśnić tę bulwersującą sprawę. Praca prokuratury przyniosła już pierwsze wyniki.
Oto w śledztwie doszło do nieoczekiwanego zwrotu! W wyniku ekspertyzy Instytutu Ekspertyz Sądowych ustalono (choć niczego jeszcze nie można być pewnym), że jeden z dwóch podejrzanych magnetofonów jest niewinny.
Trwają badania nad rolą w sprawie drugiego magnetofonu. Jednak już teraz wygląda na to, iż magnetofon wystąpi w roli świadka, a nie oskarżonego, zatem nie może odmówić odpowiedzi na pytania Komisji Sejmowej.
Ponieważ drugi magnetofon też nie ma nic do ukrycia, stało się jasne, że dochodzenie komisji sejmowej będzie jawne, z wyjątkiem wypadków, kiedy obowiązuje tajność.
Poradnik dla absolwentów
Czy praca w rządzie musi być nudna?
Wiemy, że wy, młodzież, lubicie się zabawić. Dlatego unikacie nudnych miejsc i zajęć, takich jak, w waszym mniemaniu, np. praca w rządzie. Ale to nie jest tak. Oto przykład:
I Sekr. Partii i rządu spytany rano w radiu: "Czy to prawda, że Ministerstwo Finansów zamierza opodatkować dochody z giełdy", odpowiedział: "Od czasu do czasu dowiaduję się z gazet, nad czym minister finansów pracuje, potem pytam szefa tego resortu i on mówi, że nie (...)".
Oczywiście, na razie to wydaje się nudne. Ale przecież praca w rządzie na tym się nie kończy. Minister odpowiedział I sekretarzowi, "że nie". Ale już wieczorem w TV na to samo pytanie odpowiada: "Tak, oczywiście".
No i co? Widzicie już, że w rządzie lubią sobie płatać figle. A gdzie są figle, jest wesoło, czyli nie jest nudno. I to chcieliśmy wam pokazać. Zatem korzystajcie z pierwszej nadarzającej się okazji i podejmujcie pracę w rządzie.
W następnym odcinku Poradnika powiemy wam, czy się opłaca zdobyć pracę posła i jakie z tego mogą być jaja!
Z kart historii
Przewodniczący Kwaśniewski ma wielu przyjaciół. Jest wśród nich również b. prezydent Havel
Znana jest przyjaźń łącząca Przewodniczącego Kwaś-niewskiego z prezydentem światowego mocarstwa USA G.W. Bushem. Ale warto wiedzieć, że i b. czeski prezydent V. Havel, humanista, dramatopisarz, powiedział kiedyś, iż uważa Przew. Kwaśniewskiego za bliskiego przyjaciela.
Ich przyjaźń datuje się od lat 70. ubiegłego wieku. Wówczas V. Havel znany był w Czechosłowacji ze swoich wypraw na Śnieżkę i spotkań z polskimi tzw. dysydentami, jak A. Michnik czy J. Kuroń. Władze w Pradze i naród czechosłowacki nie pochwalały takiego postępowania przyszłego prezydenta. I słusznie.
W tym czasie bowiem nasz przyszły Przewodniczący H. Kwaśniewski interesował się pracą społeczną, dziennikarstwem, młodzieżą i sportem. Nie miał więc zbyt wiele czasu na obalanie ustroju socjalistycznego siłą i na włażenie na Śnieżkę.
Jednak z czasem tych dwóch mężów stanu połączyła osoba A. Michnika i przyjaźń. Szkoda, że V. Havel nie jest już prezydentem. Kadencja Przew. Kwaśniewskiego też niedługo się kończy. Ale ich przyjaźń przetrwa.
Więcej możesz przeczytać w 6/2003 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.