Dzięki rodzinie, którą zatrudnił na najwyższych stanowiskach w państwie, Saddam Husajn utrzymywał władzę przez trzy dekady. W tym samym czasie skazał na śmierć 46 krewnych, których podejrzewał o nielojalność. Poznajmy najbardziej prominentne postaci z klanu rządzącego do niedawna Irakiem.
CHAJRALLAH TULFA
wuj Saddama, ojciec Sadżidy
Kiedy Saddam miał 10 lat uciekł z domu w Tikricie do wuja w Bagdadzie, bo ojczym chciał uczynić z niego pastucha. Chajrallah Tulfa posłał go do szkół (m.in. do liceum słynącego z wychowania w duchu skrajnego nacjonalizmu), a później wprowadził do opozycyjnej wówczas partii Baas. Z polecenia wuja Saddam stał się zaufanym szefa tej partii, co otworzyło mu drogę do kariery politycznej. Gdy Chajrallah zaczął protestować przeciw złemu traktowaniu jego córki, pierwszej żony Saddama, zamknięto go w areszcie domowym i pozbawiono majątku.
HUSAJN KAMiL I SADDAM KAMiL AL-MADŻID
bratankowie Saddama i jego zięciowie
Latem 1995 r. razem z żonami uciekli do Jordanii i zaczęli nawoływać społeczność międzynarodową do obalenia Saddama. Gen. Husajn Kamil formalnie był ministrem przemysłu, ale wiadomo, że szefował również irackiemu programowi budowy broni masowego rażenia. Jego brat odpowiadał za ochronę prezydenta. Zginęli 8 lutego 1996 r., gdy wrócili do Iraku, zaufawszy obietnicy Saddama, że włos im z głowy nie spadnie. Tego samego dnia zabito także kilkunastu innych członków rodziny Al-Madżidów.
SADŻIDA
pierwsza żona Saddama
O ich małżeństwie postanowiła rodzina, gdy byli dziećmi. Nim Saddam zaczął karierę polityczną, była nauczycielką. Z biegiem lat robiła coraz droższe zakupy w największych domach mody na świecie i przefarbowała włosy na blond. Kiedy Saddam zaczął ją źle traktować, w jej obronie stanął brat Sadżidy Adnan Chajrallah, jeden z najbliższych przyjaciół dyktatora. Narzekania skończyły się, gdy Adnan zginął (oficjalnie w katastrofie śmigłowca). Później Saddam wysyłał ją do ekskluzywnych kurortów z dala od Bagdadu. W 1997 r. z córkami zamknięto ją w areszcie domowym podejrzaną o udział w spisku na życie Udaja. Dostała azyl w Syrii.
ALI HASAM AL-MADŻID
bratanek Husajna
Przydomek "Chemiczny" zyskał po tym, jak w latach 80. przy użyciu broni chemicznej wymordował 100 tys. Kurdów. W 1991 r. - mianowany gubernatorem podbitego przez Irak Kuwejtu - zabił ponad tysiąc osób. Stłumił też powstanie szyitów. Alego, zajmującego 5. miejsce na liście najbardziej poszukiwanych Irakijczyków, Amerykanie złapali 21 sierpnia. Ma być oskarżony o ludobójstwo.
UDAJ SADDAM HUSAJN
najstarszy syn Saddama i Sadżidy
Znany był z zamiłowania do sportowych samochodów, których miał ponad tysiąc i z okrucieństwa wobec kobiet. Jego sobowtór Latif Jahia po ucieczce na Zachód opowiadał m.in., że Udaj pewnego dnia wybrał się na Uniwersytet Bagdadzki, odnalazł studentkę, którą kilka dni wcześniej zgwałcił. Zawlókł ją do rezydencji, zdarł z niej ubranie, polał miodem, po czym zamordował, szczując dobermanami. Od połowy lat 80. odpowiadał w Iraku za propagandę, stworzył też słynne oddziały fanatycznych bojówek fedainów. Kontrolował kwitnący mimo sankcji ONZ handel ropą naftową. Zastrzelony przez amerykańskich żołnierzy 22 lipca 2003 r.
RAGHAD, RANA, HALA
córki Sadżidy i Saddama
36-letnia Raghad i 34-letnia Rana oraz ich dziewięcioro dzieci w lipcu otrzymały azyl w Jordanii. Obie są wdowami. Ich mężowie zostali zabici w 1996 r. na polecenie Saddama.
Hala, najukochańsze dziecko Saddama, ukrywa się prawdopodobnie w Syrii. Jej mąż - gen. Kamal Mustafa Abdallah Sultan al-Tikriti - był numerem 10 na liście najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy w Iraku. Oddał się w ręce Amerykanów 20 kwietnia.
KUSAJ SADDAM HUSAJN
syn Saddama i Sadżidy
Szefował służbom olbrzymiego aparatu bezpieczeństwa. Część z nich chroniła prezydenta i najważniejsze osoby w państwie, ale była też narzędziem kontroli - w razie potrzeby aresztowała podejrzanych o spiskowanie przeciw dyktatorowi. Wiadomo, że Kusaj w latach 90. miał więcej do powiedzenia niż Udaj i to właśnie on szykowany był na następcę ojca. Zginął 22 lipca 2003 r.
SAMIRA SZAHBANDAR
druga żona Saddama
Ponoć to podjudzany przez nią Saddam zaczął maltretować Sadżidę. Zanim w marcu uciekła do Libanu, gdzie uzyskała azyl, dostała od męża 5 mln USD w gotówce, drogocenną biżuterię i złoto. Tuż przed aresztowaniem Saddama mówiła brytyjskiemu "The Sunday Times", że mąż kontaktuje się z nią telefonicznie raz w tygodniu i regularnie pisze listy. DPA, powołując się na źródła w Bejrucie, podała, że to ona była jedną z osób, które pomogły w schwytaniu byłego dyktatora.
SUBHA
matka Saddama
Kilka tygodni przed urodzeniem Saddama chciała popełnić samobójstwo, ale uratowała ją rodzina irackich Żydów, którzy wkrótce potem wyemigrowali do Izraela. Cztery lata po śmierci Husajna seniora wyszła za mąż za Ibrahima Hassana al-Tikriti, nazywanego w Tikricie Hassanem Kłamcą. Mimo że muzułmanin może mieć cztery żony, Subha wymogła, by się rozwiódł z poprzednią żoną. Hassanowie stali się jednym z fundamentów dyktatury. Dziewięciu trafiło na słynną listę 55 najbardziej poszukiwanych Irakijczyków.
ALI
syn Saddama i Samiry
Jedyny żyjący syn byłego dyktatora. Ma lat 21 albo 23. W Libanie, gdzie się schronił, zmienił imię na Hassan. Raghad mówi, że trzeci syn Saddama nie istnieje, a chłopak ze zdjęć - za niego uważany - to jej pierworodny. Samira twierdzi jednak, że Ali od dnia narodzin ukrywany był przed zawistnym rodzeństwem.
NIDAL AL-HAMDANI
trzecia żona Saddama
Zanim w 1990 r. poślubiła dyktatora, była głównym menedżerem irackiego Centrum Badawczego nad Energią Słoneczną. Gdy wpadła Saddamowi w oko, jej pierwszy mąż usłyszał, że jeśli nie rozwiedzie się z nią, Nidal zostanie wdową. Nie wiadomo, czy ma z Saddamem dzieci ani gdzie się ukryła.
WATBAN, SABAW, BARZAN
synowie Subhy i Ibrahima Hassana
Przyrodni brat Saddama Barzan do 1995 r. był szefem służb bezpieczeństwa wewnętrznego, a potem w Genewie ambasadorem przy ONZ. Aresztowany 16 kwietnia 2003 r. był numerem 52 na liście najbardziej poszukiwanych Irakijczyków. Watban (aresztowany 13 kwietnia, numer 51) w latach 90. był ministrem spraw wewnętrznych. Sabaw, o którym Saddam mówił: "Ten idiota wśród moich braci", zajmował stanowisko wiceszefa służb specjalnych.
PARISOULA LAMPSOS
kochanka Saddama
On nie wierzy w swoją matkę, nie wierzy w Boga, nie wierzy w nikogo poza sobą. Patrzył w lustro i mawiał: Jestem Saddam. Heil Hitler! - opowiadała rok temu ABC NEWS 54-letnia Lampsos. Zdradziła wówczas m.in., że dyktator używa viagry i miał kontakty z Al-Kaidą. Twierdziła, że miał sześć stałych kochanek, a z nią spotykał się przez 30 lat. Uciekła do Libanu w 2001 r.
HUSAJN AL-MADŻID
ojciec Saddama
Mimo że w biografiach figuruje jako ojciec Saddama, nie wiadomo, czy naprawdę nim był. Powszechna w Iraku plotka mówi, że były dyktator był dzieckiem nieślubnym. Husajn zmarł, nim Saddam przyszedł na świat. Klan Al-Madżidów do połowy lat 90. odgrywał jedną z kluczowych ról w państwie Saddama.
POTOMKOWIE NAMIRA
syna Ibrahima Hassana z pierwszego małżeństwa
Najstarszy z synów Ibrahima - Namir Daham - miał 28 dzieci. To głównie one tworzyły tzw. maktab tanfizi, czyli biuro wykonawcze, które działało poza prawem i strukturami państwa, miało własne areszty i sale tortur. Działalność maktab tanfizi była jedną z najściślej strzeżonych tajemnic Iraku. Część dzieci Namira zajęła się prowadzeniem przedsiębiorstw, które utrzymywały klan Saddama w czasach embarga ONZ.
SADDAM HUSAJN Jego ulubiony bohater historyczny to Józef Stalin, a ulubiona książka to "Mein Kampf".O jego prywatności wiadomo niewiele, nawet data jego urodzenia nie jest pewna - Saddam podawał, że przyszedł na świat w 1937 r., ale część biografów sądzi, że urodził się dwa lata później, a swoją przeszłość "poprawił", by uniknąć kpin, że jest młodszy od pierwszej żony. Wiadomo, że obsesyjnie dbał o własne bezpieczeństwo - miał co najmniej 12 sobowtórów (trzech zginęło w zamachach na dyktatora) i nie jadał niczego, czego wcześniej nie spróbował jego kucharz lub ochroniarz. Dopiero teraz jest szansa, by się dowiedzieć, kim rzeczywiście był człowiek, który wydał rozkazy dokonania najcięższych zbrodni, a jednocześnie pisywał liryczne romanse, objadając się czekoladkami Quality Street. |
Więcej możesz przeczytać w 1/2004 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.