Książka
Świat
Kraj
Film
- Szpadą i magią
Czy może być coś straszniejszego od hiszpańskiej inkwizycji? Popularny pisarz fantasy Feliks W. Kres udowadnia, że może. W jego alternatywnej wersji XVII-wiecznej Hiszpanii, którą opisuje w cyklu "Egaheer", aż roi się od nadprzyrodzonych istot i bezwzględnych ludzi. Tytułowa Egaheer to żeński demon, który żeruje w naszym świecie, aczkolwiek na pewno nie wyszedł spod dłoni naszego stworzyciela. Tak przynajmniej twierdzi kawaler Del Wares, główny bohater tomu "Klejnot i wachlarz".
Kultura i obyczaje późnorenesansowej Hiszpanii, w której Kres osadził swą opowieść, pasują do niej idealnie. Autor, znany przede wszystkim z brutalnego cyklu o Szererze, udowadnia, że dobra literatura fantasy nie musi być skazana na paraśredniowieczne realia, a magia i paskudne charaktery, niezbędne do wciągających opowieści, pasują do każdej scenerii. - Schulz jak Kafka
Gdy Bruno Schulz przyszedł na świat, Franz Kafka był dziewięcioletnim chłopcem. Po latach Schulz, zafascynowany kafkowską prozą, stał się jego pierwszym polskim popularyzatorem, a przez długi czas funkcjonował także jako pierwszy tłumacz "Procesu". Faktycznie autorką przekładu była jego narzeczona Józefina Szelińska, która po latach choroby i rozłąki z Brunonem popełniła samobójstwo. Twórczość pisarzy wymieniana jest zazwyczaj obok siebie, ze względu na podobny typ fantastyki, wspólne motywy czy mitologizację rodzimych miast - Pragi i Drohobycza, których obaj niemal nie opuszczali. Jednocześnie pojawiły się też w Polsce książki poświęcone tym geniuszom: "Franz Kafka. Koszmar rozumu" Ernsta Pawela i "Słownik schulzowski" (praca zbiorowa). Obie gwarantują wiedzę niezbędną zarówno dla badaczy ich pisarstwa, jak i wielbicieli literatury.
Świat
- Seksowne mamy
"Rania ma ciało modelki i nosi się jak królowa, którą faktycznie jest. Czego jeszcze chcieć?" - powiedział o królowej Jordanii Giorgio Armani, otwierając w Londynie pokaz swojej kolekcji. Szyk monarchini docenili też czytelnicy angielskiego magazynu "Hello!", uznając królową Ranię za najbardziej elegancką kobietę 2003 r. Mimo trzykrotnej ciąży i przekroczonej trzydziestki Rania zachowała idealną figurę i młodzieńczą świeżość, czym zdeklasowała konkurentki. Drugie miejsce przypadło seksownej Walijce Catherine Zecie-Jones, zeszłorocznej zdobywczyni Oscara, również szczęśliwej mamie (dwukrotnie). Dziwnym zbiegiem okoliczności Nicole Kidman, zdobywczyni trzeciego miejsca w plebiscycie, również ma klasę, Oscara i dzieci, tyle że adoptowane.
Kraj
- Twórczy bałagan
Odrapane ściany, szmaty, druty i porozrzucane po podłodze gipsowe odpady - tak wyglądała paryska pracownia jednego z najwybitniejszych współczesnych rzeźbiarzy Alberto Giacomettiego (1901-1966). Nawet wtedy, gdy był zamożny i sławny, nie wyprowadził się z niej. Tylko w takim otoczeniu znajdował inspirację do tworzenia obrazów, które przypominają graffiti wyryte w murze czy rzeźby anorektycznych, zdeformowanych postaci. Prace szwajcarskiego artysty - od 1929 r. związanego z grupą francuskich surrealistów - można obejrzeć do 6 lutego na wystawie "Alberto Giacometti. Moja rzeczywistość" w krakowskiej galerii Starmach. Litografie z powstałego w latach 1958-1965 cyklu "Paryż bez końca", rzeźby i obraz wypożyczono ze zbiorów Fundacji Giacomettiego w Kunsthaus w Zurychu.
Film
- Trzy staruszki i pies
Smażone udka nie są jedyną potrawą, którą można przyrządzić z żaby. Już kijanka daje sporo możliwości kulinarnych. Wiele przykładów znajduje się w najnowszym animowanym filmie francuskim "Trio z Belleville". To opowieść (raczej nie dla dzieci) o młodym kolarzu i jego babci, która zrobi wszystko, by wybawić wnuka z tarapatów. Pomaga jej w tym urocze trio śpiewających staruszek i pies Bruno. Film jest dziełem Sylvaina Chometa nominowanego do Oscara w 1998 r. za krótkometrażowy film animowany. Tym razem, mając więcej czasu i pieniędzy, Chomet udowadnia, że pełnometrażowa animacja nie jest tylko domeną Amerykanów i Japończyków. Oby nasz Tomek Bagiński poszedł w jego ślady.
Bestsellery Wprost |
---|
DVD - muzyka |
|
Bestsellery Wprost |
---|
Książki - eseje |
|
Więcej możesz przeczytać w 2/2004 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.