Świat
Film
Kraj
Książki
- Marzycielka w Hollywood
Eva Green, 23-letnia urodziwa Francuzka, jest jedynym jasnym punktem filmu "Marzyciele" Bernardo Bertolucciego. Ta córka znanej aktorki Marlene Jobert zakończyła niedawno zdjęcia do kinowej wersji przygód Arsena Lupina i szybko znalazła się na planie nowej superprodukcji Ridleya Scotta "Kingdom of Heaven". Akcja filmu rozgrywa się w XII wieku, w zajętej przez krzyżowców Jerozolimie. Bohaterem jest młody wieśniak, w którego wcieli się Orlando Bloom, znany z roli wojowniczego elfa Legolasa we "Władcy Pierścieni". Zostaje on rycerzem, by ruszyć na odsiecz oblężonemu miastu. W czasie heroicznych zmagań zakochuje się w księżniczce Sybilli, granej właśnie przez Evę Green. Zdjęcia do filmu, którego budżet wynosi 110 mln USD, są kręcone w Maroku i Hiszpanii. Premiera w maju przyszłego roku. - Requiem dla nowofalowca
John McGeoch, jeden z najwybitniejszych gitarzystów rockowych pokolenia 1977 r., zmarł we śnie w wieku 48 lat. Jego gra inspirowała The Edge'a z U2 i Johnny'ego Marra z The Smiths, a wprowadzone przez niego innowacje usłyszeć można w nagraniach młodych zespołów typu The Strokes, The Rapture i Franz Ferdinand. McGeoch występował z najważniejszymi wykonawcami swojej epoki: najpierw w zwiastującym narodziny brytyjskiej nowej fali zespole Magazine, potem w formacji Visage uważanej za prekursora stylu "new romantic", wreszcie związał się z grupą Siouxsie & The Banshees, z którą w latach 1980-1982 nagrał klasyczne albumy "Ka-leidoscope", "JuJu" i "A Kiss In The Dreamhouse". Po przerwie spowodowanej załamaniem nerwowym w 1986 r. McGeoch wyjechał do Los Angeles i przez sześć lat grał w Public Image Limited - zespole Johna Lydona, ekslidera Sex Pistols. Po powrocie do Anglii bez większego powodzenia próbował tworzyć muzykę taneczną oraz do filmów telewizyjnych.
Film
- Pociąg do sukcesu
Jeśli ktoś myśli, że kino niezależne jest wolne od konwencji, bardzo się myli. Fabuła "Dróżnika", filmu zrealizowanego za niecałe pół miliona dolarów, przypomina dziesiątki innych obrazów, których akcja rozgrywa się "daleko od szosy". Amerykańska prowincja, tak jak w "Arizona Dream" czy "Przystanku Alaska", okazuje się wylęgarnią sympatycznych, choć poturbowanych przez życie dziwaków. Jednak 34-letni Tom McCarthy, na co dzień aktor drugoplanowy, tak dobrze poradził sobie w roli scenarzysty i reżysera, że przez półtorej godziny ani przez moment nie wątpimy w prawdziwość wymyślonego przez niego świata. Film zbiera laury, nie tylko na festiwalach kina niezależnego, zaś rzesze miłośników kolei żelaznych cieszą się, że wreszcie kino przypomniało sobie o ich istnieniu.
Kraj
- Uczniowie Matejki
Jan Matejko jest dla Polaków królem malarzy, czy to się komuś podoba, czy nie. Król nie zdołał jednak wychować godnych siebie następców. Najzdolniejsi - Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Leon Wyczółkowski, Julian Fałat czy Jacek Malczewski wybrali inną drogę, niż ukochane przez mistrza monumentalne malarstwo historyczne. Muzeum Śląskie w Katowicach do 9 maja prezentuje także dzieła mniej znanych artystów, którzy przewinęli się przez krakowską pracownię Matejki. Gdyby chciano przypomnieć i tych, którzy pobierali u niego korepetycje, nie starczyłoby miejsca w gmachu. Wśród ponad czterystu prac autorstwa osiemdziesięciu artystów jest kilka rarytasów: obraz Szymona Buchbindera "Abdykacja królowej Bony" - wyjątkowy ze względu na rzadko spotykany motyw, czy rzeźby Wojciecha Weissa, którego historia polskiej sztuki zna głównie jako malarza.
Książki
- Pan Megaloman
O czym mogą być siedemnasta i osiemnasta książka Andrzeja Żuławskiego? Jak zwykle - o nim samym. Jednak tym razem w "Panu Śmiertelnym" wątki autobiograficzne przeplatają się z żywotami Piłsudskiego i Hemingwaya. Marszałek i pułkownik to postacie, których koleje losu, myśli i namiętności obsesyjnie zaprzątają uwagę reżysera. Opowieść utkana z mnóstwa cytatów i wątków historycznych, przefiltrowanych przez wyobraźnię autora, zapewne przypadnie do gustu wiernym czytelnikom Żuławskiego. "O niej" to powieść bardziej konwencjonalna, co nie znaczy, że wolna od żuławszczyzny. Kolejny raz pojawia się tu motyw relacji mistrz - uczennica, literackie aluzje oraz sylwetki autentycznych postaci. W fikcyjną fabułę wplecione są zaś wątki z życia autora. Oto piękna (niczym Sophie Marceau) francuska aktorka porzuca po siedemnastu latach wspólnego życia swego męża polskiej narodowości (jak Żuławski). On zrozpaczony popełnia samobójstwo.
Bestsellery Wprost |
---|
Książki - biografie |
|
Bestsellery Wprost |
---|
DVD - klasyka |
|
Więcej możesz przeczytać w 12/2004 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.