- Świński ród
To nieprawda, że ojczyzną domowych świń jest tylko Bliski Wschód. Ludzie udomowili dziki co najmniej w siedmiu różnych rejonach Eurazji - m.in. w Indiach, Tajlandii, we Włoszech, a także w Nowej Gwinei. Do takiego wniosku doszli naukowcy z University of Oxford, badając DNA pobrane od domowych i dzikich świń żyjących na tym samym terenie. Okazało się, że znaczna część informacji genetycznej jest wspólna dla obu gatunków. Badania wykazały też, że nasi przodkowie zaczęli oswajać dziki przed dziesięcioma tysiącami lat. (MF)
- Śmiech rozluźnia tętnice
Oglądanie komedii służy zdrowiu - wynika z badań przeprowadzonych na University of Baltimore. U osób, które przez 15 min oglądały zabawny film, uczeni zaobserwowali rozszerzenie tętnic i lepszy przepływ krwi. Zmiany utrzymywały się przez ponad pół godziny. "Nie wiemy jeszcze, jaki jest mechanizm tego zjawiska, ale na pewno warto mieć dobry humor. Śmiech, podobnie jak ćwiczenia fizyczne, ma korzystny wpływ na nasze samopoczucie" - mówi dr Michael Miller. (JAS)
- Słońce w bąbelku
Rośnie szansa na praktyczne zastosowanie tzw. fuzji bąbelkowej - kontrolowanej reakcji termojądrowej, którą można przeprowadzić w laboratorium. Z eksperymentów wykonanych na University of Illinois wynika, że bąbelki tworzone i ściskane za pomocą odpowiednio dobranych ultradźwięków osiągają temperaturę 200000K - czterokrotnie wyższą niż temperatura powierzchni Słońca! Uczeni twierdzą, że w ten sposób będzie można wytwarzać energię elektryczną z deuteru - izotopu wodoru występującego w morskiej wodzie. (JAS)
- Agresja jak na dłoni
Długość męskich palców wskazuje na skłonność do przemocy fizycznej - twierdzi dr Peter Hurd, psycholog z University of Alberta. Proporcja długości palców - wskazującego i serdecznego, która ustala się przed urodzeniem i później już się nie zmienia, świadczy o poziomie hormonów płciowych w życiu płodowym. Jeśli palec wskazujący jest krótszy od serdecznego, w organizmie przeważał testosteron, jeśli jest odwrotnie - więcej było estrogenów. Naukowcy twierdzą, że z długości palców można odczytać 5 proc. wszystkich cech charakteru. (MF)
- Turboładowanie
Amerykańska firma Altair Technologies pracuje nad nowym typem baterii litowo-jonowej, która będzie mieściła dziesięciokrotnie więcej energii niż dotychczas wykorzystywane baterie. Pełne naładowanie zajmie tylko 6 min. Na ulepszoną wersję niecierpliwie czekają producenci telefonów komórkowych - najnowsze modele aparatów wymagają coraz więcej prądu, by zasilić dodatkowe elementy (na przykład cyfrowe aparaty fotograficzne z lampami błyskowymi). (JAS)
Więcej możesz przeczytać w 11/2005 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.