- KRÓTKO PO WOLSKU
Ubiór w operze
Zmasowane siły ciemnogrodu, wsparte przez lobby homofobów, odniosły kolejny sukces. Tym razem w operze. W warszawskim Teatrze Wielkim zablokowano inscenizację "Wozzecka", w której artysta miał wystąpić tak, jak go Pan Bóg i pan reżyser stworzyli. W dodatku w ramach ataku użyto argumentu, że w spektaklu występują dzieci. I co z tego? Gdyby dzieci były gołe, a solista ubrany, podpadałoby to pod pedofilię. A tak jest jedynie gwałt na sztuce.
Tenor heroiczny w prywatnych majtkach, co widać na zdjęciach, czuje się nieswojo. Można wręcz powiedzieć - straszy ubiór w operze. No i strata dla całego przedstawienia niepowetowana. Wiadomo, nagi szybciej śpiewa, bo boi się o struny głosowe. To mogłoby tylko dodać spektaklowi tempa. Reżyser dał się sterroryzować i w dodatku twierdzi, że od początku arie miały być śpiewane w majtkach, a jedyna nagość, jaka przychodziła mu do głowy, to była naga prawda. Trzeba mu wierzyć, choć postępowi krytycy obawiają się, że w kolejnych spektaklach Aida wystąpi w moherowym berecie, a Figaro na swym weselu w krawacie w paski. Tak czy owak mamy skandal na miarę ocenzurowania fresków Michała Anioła przez domalowanie postaciom w Sykstynie różowej bielizny. Wiadomo, czym się to skończy - Syrenką i Nike w biustonoszach oraz koniem pod księciem Poniatowskim w kalesonach.
Trudno jednak się zgodzić z pojawiającym się tu i ówdzie określeniem, że sztuka w Polsce została ostatecznie zakneblowana. Zakneblowana by została, gdyby importowanemu artyście kazano wziąć te nieszczęsne majtki w zęby.
Marcin Wolski
- TEATR
W majtkach, ale bez beretu
Dawno już premiera w Operze Narodowej nie wzbudziła takich emocji. Najpierw poszła wieść, że oto sławny reżyser skandalista Krzysztof Warlikowski zrobił z wybitnego dzieła Berga dramat o molestowaniu dzieci, w obecności których główny bohater paraduje na golasa. Potem się okazało, że doszło do ostrego konfliktu między dyrektorami placówki. W rezultacie "Wozzeck" stał się symbolem awantury, nim ktokolwiek zdążył go zobaczyć. Tymczasem powstał spektakl wybitny i poruszający, o czym przekonuje już pierwsza scena. Śmiałym krokiem był już sam pomysł wystawienia na polskiej scenie opery Berga, z muzyką atonalną i trudną w odbiorze. Nowatorska okazała się też inscenizacja oraz interpretacja tekstu Georga Bźchnera, który posłużył jako libretto. "Wozzek" Warlikowskiego to opowieść m.in. o rodzicielskiej odpowiedzialności, o tym, że nasze dzieci są często ofiarą fatalnych wzorców wyniesionych z domu. Tytułowy bohater, prosty fryzjer, który zdaniem otoczenia za dużo filozofuje, ostatecznie został odziany w majtki, choć przeciwnicy inscenizacji najchętniej widzieliby jeszcze moherowy beret. "Wozzeck" - trudne egzystencjalne arcydzieło ze ścisłego kanonu teatru muzycznego, wystawiane obecnie w Nowym Jorku i w Londynie - to element bogatego programu Trelińskiego, w którym jest miejsce i dla melodii Pucciniego, i dla miłośników baletu (niedawny "Spartakus"). Tak czy owak skandalu na scenie nie ma. Lecz może się zdarzyć lada chwila. Odejście Mariusza Trelińskiego i Kazimierza Korda - przesądzone w wypadku pozostawienia na stanowisku Sławomira Pietrasa - im samym nie zaszkodzi: pojadą w świat, gdzie przyjmą ich z otwartymi rękoma. My zostaniemy na naszym miłym, przaśnym, samowystarczalnym Mazowszu, wśród "Krakowiaków i Górali". (JM)
- LITERATURA
Transowy Harry Potter
Zastanowić się powinni rodzice, którzy zamierzają kupić dzieciom najnowszy tom przygód adepta sztuki tajemnej - "Harry Potter i Książę Półkrwi" (będzie to możliwe już 27 stycznia o północy). "Lektura HarryŐego Pottera wprowadza w trans, przez co ograniczone są funkcje intelektualne" - pisze Gabriele Kuby w książce "Harry Potter: dobry czy zły". Oprócz tego w analizie Kuby można m.in. przeczytać, że Joanne Rowling doprowadza do odwrócenia boskich symboli. Zaś czarodziej Voldemort, jako jedyny z bohaterów nieśmiertelny, stanowi ucieleśnienie postaci szatana. Wszystkie te rozważania można by potraktować z przymrużeniem oka, ale na obwolucie widnieje napis, że książkę rekomenduje sam Benedykt XVI. Polski wydawca HarryŐego Pottera, Media Rodzina, znalazł się w kłopotliwym położeniu, bowiem w swojej ofercie ma też "Opowieści z Narnii", a te są wręcz zalecane przez Kościół jako dzieło "ocalające wartości chrześcijańskie". (MN)
- MUZYKA
Nadzieje roku
Corinne Bailey Rae, 26-letnia wokalistka soulowa z Leeds, zwyciężyła w ankiecie BBC News "Sound of 2006" na wykonawców, którzy odegrają znaczącą rolę w kształtowaniu rynku muzycznego w 2006 r. (tak zdecydowało stu czołowych brytyjskich krytyków i disc jockeyów). W pierwszej piątce znaleźli się ponadto: grupa Clap Your Hands Say Yeah z Brooklynu, brytyjski poprockowy zespół The Feeling, londyński raper Plan B i eklektyczna międzynarodowa formacja Guillemots. O wiarygodności ankiety świadczy to, że w dotychczasowych trzech edycjach odnotowała ona w sumie więcej trafień niż chybień, przewidując sukcesy 50 Centa, Yeah Yeah Yeahs, Dizzee Rascala i Interpol (w 2003 r.), Keane, Franza Ferdinanda, Joss Stone i The Scissors Sisters (w 2004 r.) oraz Bravery, Bloc Party, Kaiser Chiefs i The GameŐa (w 2005 r.). (JR)
- "WPROST POLECA" KSIĄŻKI KUCHARSKIE
Robert Sowa
JACEK SANTORSKI AND CO
Zaczął się karnawał, a wraz z nim popłoch wśród pań domu, ścigających się w przygotowywaniu oryginalnych przekąsek dla gości. W książce szefa kuchni polskiej reprezentacji w piłce nożnej oraz stołecznego hotelu Sobieski znajdziemy przepisy na atrakcyjne i smaczne potrawy typu fusion. Atutem są zdjęcia ukazujące mistrzostwo kulinarnej stylizacji.
"Kuchnia świata/Qchnia artystyczna"
Agnieszka Kręglicka/Marta Gessler
ZNAK
Dwie książki kucharskie dwóch autorek w jednym. Przepisy z całego świata m.in. na hiszpańską paellę, włoskie makarony, meksykańską salsę, a nawet paschę - bez szczypty sztampy. Zwolenników polskiej kuchni mogą zainteresować wymyślne sposoby przyrządzenia bobu, kalarepy i koziego serka.
"183 Nowe przepisy siostry Anastazji"
S. Anastazja Pustelnik FDC
WAM
Propozycja dla wielbicieli tradycyjnej kuchni. Trzecie już wydanie tego kulinarnego poradnika wzbogacono o nowe przepisy na ciasta i inne słodkości. O wyśmienitym smaku potraw siostry Anastazji może świadczyć popularność poprzednich edycji - sprzedano ponad ćwierć miliona egzemplarzy.
"Kuchnia polska, jakiej nie znacie"
Kurt Scheller
EDIPRESSE POLSKA
Polskie gotowanie w wykonaniu Szwajcara. Tradycyjne słowiańskie potrawy przedstawione w rewolucyjnej wersji - barszcz zrobiony z kaczki i kawioru, a polędwica zapleciona w warkocz. Bardzo dużo propozycji na śniadanie - po zapoznaniu się z nimi zamiast zwykłych kanapek będziemy przyrządzać śniadaniowy tort kanapkowy.
Więcej możesz przeczytać w 2/2006 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.