Świat Komórki bez granic Zniesienia opłat za roaming za granicą chce Komisja Europejska. Wysokość opłat za rozmowy z telefonów komórkowych z zagranicy nie jest uzasadniona ich faktycznymi kosztami. KE proponuje wprowadzenie tzw. zasady kraju pochodzenia - na przykład Polak korzystający z usług polskiej sieci za rozmowę lokalną w innym kraju UE miałby płacić tyle, ile za rozmowę lokalną w Warszawie. Z kolei za rozmowę z osobą w Polsce płaciłby tyle, ile za rozmowę zagraniczną w Polsce. Komisja chce też wyeliminowania opłat roamingowych za połączenia przychodzące. Stany milionerów Do rekordowych 8,9 mln wzrosła w ubiegłym roku w USA liczba rodzin o majątku wartym co najmniej milion dolarów (nie licząc wartości głównej rezydencji mieszkalnej). Aż 262 tys. tych rodzin mieszka w hrabstwie Los Angeles. Wśród pięciu hrabstw, w których żyje najwięcej bogatych rodzin, trzy znajdują się w Kalifornii. Fabryka PKB Miliard euro będzie warta fabryka, którą wybuduje w Czechach koreański koncern motoryzacyjny Hyundai. Ta największa bezpośrednia inwestycja zagraniczna w historii Czech może pośrednio przyspieszyć rozwój gospodarczy kraju o 1,3 proc. rocznie. Zakład, który ma ruszyć w październiku 2008 r., będzie produkował 300 tys. aut rocznie i zatrudniał 3 tys. osób. Czeski rząd zaoferował firmie Hyundai ulgi podatkowe w wysokości 200 mln euro.
| Polska Kompromis bankowy? UniCredit rozważa sprzedanie marki BPH i części oddziałów tego banku w Polsce. W ten sposób chce rozwiązać spór z polskim rządem - twierdzi "Financial Times". Według dziennika, taki ruch pozwoliłby polskiemu rządowi ogłosić częściowe zwycięstwo, a UniCreditowi - dokonać oszczędności, które ten włoski bank obiecał swoim inwestorom jako efekt fuzji Pekao SA i BPH. Polski rząd nie chce bowiem dopuścić do połączenia banków, powołując się m.in. na umowę prywatyzacyjną Pekao SA i zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej przez UniCredit. Finansowa izba kontroli Rząd przyjął projekt ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Ustawa ma połączyć w jednej Komisji Nadzoru Finansowego dotychczas działające osobno nadzory ubezpieczeniowy i emerytalny, nad rynkiem kapitałowym oraz - od przyszłego roku - nadzór bankowy. Jak zapewnił premier Kazimierz Marcinkiewicz, nadzór będzie sprawniejszy i bardziej efektywny. Najprawdopodobniej kandydatem na stanowisko szefa nowej komisji zostanie wiceminister finansów Cezary Mech.
|
Świat Produkt europodobny Co najmniej 10 mln fałszywych monet euro znalazło się w obiegu od czasu wprowadzenia wspólnej waluty w 2002 r. - poinformowała Komisja Europejska. Szacunki niektórych krajów strefy euro mówią nawet o 40 mln podrobionych monet spośród 63 mld będących w obiegu. Od 2002 r. wykryto i wycofano z obiegu 365 tys. fałszywych monet. Specjalistami od podrabiania euro są Włosi. Zlikwidowano tam sześć wytwórni, a po jednej - w Hiszpanii (tam również pracowali głównie Włosi), Portugalii, Polsce, Czechach i na Węgrzech. Koncern idiotów "Slogan reklamowy Media Markt brzmi "Nie jestem przecież głupi". Elektroniczny koncern udowodnił jednak w swojej nowej kampanii reklamowej coś wręcz przeciwnego" - pisze niemiecki dziennik "Tageszeitung". W jednej z reklam Polak dzwoni do Media Markt i na pytanie o nazwisko odpowiada: "Ich Klaus" [jestem Klaus], co kojarzy się z "Ich klaue" - kradnę. "Co kradniesz?" - pyta rozmówca. "Nic nie kradnę" - odpowiada. "Wiedziałem, przy tak niskich cenach w Media Markt kradzież się nie opłaca" - cieszy się pracownik sklepu. Przeciwko emisji spotów powielających stereotyp Polaka złodzieja zareagowała ambasada RP w Berlinie, wielu Polaków, ale też Niemców. W końcu Media Markt wycofał reklamę.
| Polska Biurokracja kontra innowacja Pół wieku zajmie polskim firmom osiągnięcie średniej unijnej pod względem innowacyjności, jeśli nie zwiększą one tempa zmian - uważa Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Dziś pod tym względem Polska zajmuje 21. miejsce wśród krajów UE. W 2005 r. wydatki na badania i rozwój wyniosły w Polsce 0,58 proc. PKB, z czego jedynie 0,15 proc. sfinansowały przedsiębiorstwa. W unijnych firmach wydatki na badania i rozwój wynoszą przeciętnie 1,26 proc. Szansą na wzrost nakładów na badania i rozwój miały być fundusze strukturalne, jednak przepisy wymagają zaplanowania kosztów na wszystkich etapach ich realizacji. "To tak, jakby Albert Einstein chciał wystąpić o dofinansowanie swoich badań, ale wcześniej musiał do nich przekonać księgowych, potem przewidzieć, ile zużyje ołówków, ile napisze tablic matematycznych" - skarży się Wojciech Jankowski z Prokom Software. Prrrywatyzacja Zaledwie 161,15 mln zł wyniosły w pierwszych dwóch miesiącach tego roku wpływy brutto z prywatyzacji. W ustawie budżetowej przewidziano przychody z prywatyzacji w wysokości 5,5 mld zł. Upłynęło już ponad 16 proc. czasu przewidzianego na wykonanie budżetu, a zrealizowano zaledwie 2,93 proc. planu. Minister skarbu Wojciech Jasiński wciąż ma nadzieję, że te założenia uda się zrealizować, choć wstrzymano prywatyzację warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.
|
Od lutego Chiny są krajem o największych rezerwach walutowych na świecie. Dzięki wciąż rosnącemu eksportowi (ponad 100 mld USD nadwyżki handlowej na koniec ubiegłego roku) wyprzedziły pod tym względem Japonię. Do końca roku rezerwy walutowe Chin najprawdopodobniej przekroczą bilion dolarów amerykańskich.
|
Marketing dla ubogich Wymyśl właściwą nazwę i hasło przewodnie firmy, dbaj o schludność ubioru, witaj dzwoniących uśmiechem - to niektóre rady Jaya Conrada Levinsona zawarte w książce "Jak za darmo wypromować swój biznes" z serii "Marketing partyzancki". Są także wskazówki nieco bardziej pomysłowe, ale te sprowadzają się głównie do zachęty do korzystania z Internetu. Żaden z przedstawionych pomysłów nie jest nowatorski, a wiele - wbrew zapewnieniom autora - wymaga wydania sporych pieniędzy. Opieranie się wyłącznie na marketingu ? la Levinson sprawi, że firma będzie rzeczywiście działać po partyzancku. Być może dla początkujących przedsiębiorców to jedyne wyjście. Ci, którzy liczą na szybki sukces, niech nie sięgają po tę książkę. (SS)
|
Fot: B. Szyperski; M. Stelmach
Więcej możesz przeczytać w 14/2006 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.