Pierwsza uczennica nauki Zawleczono ją do kościoła Cezareum, odarto z szat i zadźgano odłamkami dachówek. Chrześcijańscy fanatycy rozszarpali jej ciało na kawałki, a okrwawione członki spalili. Tak zginęła Hypatia z Aleksandrii,filozofka i matematyczka. Kobieta jest postacią historyczną, ale niewiele wiadomo o jej życiu. To, co pokazuje film Alejandro Amenábara „Agora”, który właśnie wchodzi na ekrany kin, to niemal wyłącznie fikcja.
Żyjąca w V wieku Hypatia nauczała matematyki i filozofii, a do jej uczniów należała intelektualna elita Aleksandrii. Była córką Teona, ostatniego dyrektora biblioteki aleksandryjskiej, a zarazem matematyka, znanego dzisiaj z opracowania „Elementów" Euklidesa i komentarza do dzieła Ptolemeusza opisującego geocentryczny model systemu słonecznego. Ojciec był jej nauczycielem, ale córka szybko przewyższyła go sławą. Wiemy, że kobieta pisała komentarze do popularnych dzieł naukowych, takich jak „Arytmetyka” Diofantosa, a być może także do „Almagestu” Ptolemeusza (tylko to ostatnie dzieło zachowało się do naszych czasów). Miała też pomagać ojcu w opracowywaniu nowego wydania „Elementów” Euklidesa. Uważa się ją także za wynalazczynię astrolabium (przyrządu astronomicznego używanego w nawigacji do początku XVIII w. do wyznaczania położenia ciał niebieskich) i hydrometru (manometru wodnego).
Więcej możesz przeczytać w 12/2010 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.