Kraj
Świat
Książki
- Słowacki "Bal" w Warszawie
Ordynatora Sovę ze "Szpitala na peryferiach" zobaczymy w Warszawie. Aktor Ladislav Chudik wystąpi w spektaklu "Bal" Słowackiego Teatru Narodowego z Bratysławy. Inną gwiazdą "Balu" jest Emilia Vasaryova, siostra obecnej ambasador Słowacji w Polsce - Magdy Vasaryo-vej (skądinąd wcześniej również wybitnej aktorki, znanej m.in. z filmu "Postrzyżyny" Ji˝iego Menzla). "Bal" to próba pokazania historii Słowacji za pomocą tańca - od rozpadu Austro-Węgier po rozpad Czechosłowacji (od fokstrota i tanga po techno). - Zmieniała się sytuacja polityczna, moda, muzyka, niezmienne pozostały zaś problemy ludzkie i nasza mentalność. To wszystko można zobaczyć w tym wybitnym spektaklu - mówi Magda Vasaryova. "Bal" nazywa pani ambasador ukoronowaniem swojej czteroletniej misji w Polsce: - To najważniejsze wydarzenie kulturalne organizowane przez ambasadę. I to w dodatku w tak ważnym dla naszych krajów momencie! - Fiesta żaków
Kultura studencka kojarzyła się z dramatyczną Ewą Demarczyk, walczącym Jackiem Kaczmarskim czy przebojową Marylą Rodowicz. Na szczęście wszystko wróciło do normalności, a studenckie imprezy są już tym, czym powinny być - po prostu środowiskową zabawą. Warszawskie Juwenelia to żakowska fiesta w najlepszym wydaniu. Do 23 maja stolica będzie tętnić młodzieńczą energią. Przewidziano m.in. wielką paradę "Jedność w różnorodności", Dni Latynoamerykańskie, występy kabaretów i teatrów ulicznych oraz liczne koncerty. Tegoroczne święto zjednoczyło siły aż dwudziestu czterech warszawskich uczelni, które wspólnie zaprezentują to, co najlepsze i najbardziej widowiskowe w studenckiej twórczości. Ale nie tylko, bo członkowie takich grup, jak Myslovitz, T.Love czy Pidżama Porno, z żakowskich porcięt raczej już wyrośli.
Świat
- Eberhard kontra Swatch
Jan Paweł II podarował zegarek Eberharda z limitowanej serii. Adam Małysz ofiarował Tissota z wygrawerowanym autografem. Książę Michał Sapieha przekazał przedwojenny, świetnie zachowany zegarek kieszonkowy Fr. Martin Stuttgart, z kopertą z 14-karatowego złota. Nina Terentiew, szefowa telewizyjnej Dwójki, ofiarowała chronometr Jacoba Jensena. Zegarki będą licytowane na aukcji (16 maja o godz. 17.00 w hotelu Bristol), z której dochód zostanie przekazany na projekt Domowego Hospicjum dla Dzieci. Wymienieni ofiarodawcy potraktowali aukcję bardzo poważnie, przekazując wartościowe, często kolekcjonerskie egzemplarze.
Danuta Hübner, polski komisarz UE, tym razem nie promuje europejskich produktów, bo przekazała na aukcję zegarek Lucky wyprodukowany w Hongkongu. Wielki książę Luksemburga Henryk von Nassau, książę Adam Karol Czartoryski, śpiewak operowy José Carreras oraz mistrz chodu Robert Korzeniowski ofiarowali na aukcję zegarki marki Swatch. Grażyna Torbicka wprawdzie przekazała chronometr z inicjałami Calvina Kleina, ale on też wyszedł z wytwórni Swatch Group. Dar wielkiego księcia Luksemburga wyprodukowano dziesięć lat temu dla upamiętnienia stulecia ruchu olimpijskiego. Wielobarwny, plastikowy zegarek od księcia Czartoryskiego jest poświęcony setnej rocznicy pierwszych igrzysk ery nowożytnej. Z kolei polski mistrz chodu ofiarował Swatcha wypuszczonego na rynek z okazji olimpiady w Sydney w 2000 r. Zegarki Swatcha były uznawane za poślednią markę. Zaskakujące jest więc to, że królują na międzynarodowych aukcjach. Sześć nie używanych chronometrów tej marki o nazwie Puff Specials zostało na przykład sprzedanych za 80 tys. funtów na jednej z aukcji w Londynie. Klub kolekcjonerów Swatcha liczy na całym świecie 100 tys. osób. - Europa dla początkujących
Starożytny wirus, wędrujące frisbee i zdechły koń - to tylko niektóre z atrakcji filmu "Z piątku na sobotę" Toma Barmana. Reżyser jest bardziej znany jako lider popularnej w latach 90. belgijskiej grupy dEUS. Ci widzowie, którzy wolą klimat zakurzonych sklepików i walących się szpitali, wybiorą zapewne film "Wilbur chce się zabić" Lone Scherfig, autorki komedii "Włoski dla początkujących". Z kolei amatorzy twórczości utytułowanych weteranów zdecydują się pewnie na zbiorowe dzieło "10 minut później: wiolonczela". To tylko kilka z 40 obrazów, które znalazły się w programie 9. Europejskiego Festiwalu Filmowego, odbywającego się do 12 maja w warszawskim kinie Silver Screen (pod patronatem "Wprost"). Najciekawszy film otrzyma Nagrodę Publiczności (3 tys. euro).
Książki
- Na rogu rabina Meiselsa i Bożego Ciała
"Mieszkać w Nowej Hucie, to jak jeździć rolls-royce'em pośród trabantów i maluchów" - twierdzi Maciej Miezin w swoim przewodniku. Nie on pierwszy odkrył uroki dzielnicy funkcjonującej w cieniu kombinatu. To miejsce, które Fidel Castro wolał zobaczyć zamiast Wawelu, gdzie Wajda nakręcił "Człowieka z marmuru". Natomiast Agnieszka Legutko-Ołownia pokazuje krakowski Kazimierz jako jedyne miejsce, gdzie krzyżują się ulice rabina Meiselsa i Bożego Ciała. Tutaj Spielberg nakręcił oscarową "Listę Schindlera", a od dwóch lat odbywa się Międzynarodowy Festiwal Zupy. Dawna dzielnica żydowska jest nazywana krakowskim Soho ze względu na rekordowe nasycenie galeriami, kawiarniami i nocnymi klubami, w których chętnie przesiadują artyści.
Bestsellery Wprost |
---|
Komiksy |
|
Bestsellery Wprost |
---|
DVD - muzyka |
|
Więcej możesz przeczytać w 20/2004 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.