Budynki dawnej cechowni i maszynowni nieczynnej już kopalni Gliwice robią wrażenie. Klasyczne ceglane zabudowania autorstwa znanych na Śląsku architektów Emila i Georga Zillmannów były kiedyś gospodarczym sercem miasta, na Trynku wydobywano milion ton węgla kamiennego. Dziś naprzeciwko odnowionej cechowni stoją niskie biurowce połączone szklanymi łącznikami. Typowa miejska architektura betonu i szkła. A w środku Future Processing, jedna z najszybciej rosnących firm regionu, informatyczny gigant. Jej właściciel, Jarosław Czaja, jeszcze kilkanaście lat temu pracował w niewielkiej firemce Feedback Data z Sussex w Anglii. Dziś sam zatrudnia 800 osób, ma ponad 80 mln zł przychodu i klientów z całego świata. Wizyta w Future Processing toczy się w typowym korporacyjnym trybie, co godzinę prezentacja, spotkanie z liderem projektu. Tych kluczowych projektów w firmie jest kilka.
Ale całość odbywa się na luzie, wszyscy są ze sobą na ty, sam Czaja nie ukrywa, że priorytetem są ludzie. Wewnątrz budynków są: SPA, sauna, biblioteka, sale gier, siłownia, zjeżdżalnia, dwie restauracje i przedszkole. Obok trwa budowa kolejnego budynku, bo firma rośnie. Kiedy w marcu przyjechał do Polski szef Microsoftu Satya Nadella, zachwycił go jeden z projektów Future Processing, Smart Flow, czyli system zarządzający rurociągami we Wrocławiu. – Okazuje się, że zarządzają rurociągami o długości 3500 km we Wrocławiu. Po zdigitalizowaniu całej swojej infrastruktury technicznej, stworzeniu cyfrowych map sieci wodociągowej, dołożyli do tego system czujników, który jest w stanie wskazywać jeden z największych problemów sieci wodociągowej, jakim jest ukryty wyciek, a nawet przewidywać go, zanim się jeszcze pojawi – mówił Nadella. Ale to niejedyny tak ambitny projekt FP. Zresztą firma głównie bierze się do projektów ambitnych: system do automatycznego odczytywania badań tomograficznych i rezonansowych, oprogramowanie dla satelity zbierającego śmieci w kosmosie czy system informatyczny dla pozarządowej organizacji FareShare, brytyjskiego banku żywności. – Choć to może górnolotne i oklepane, to naprawdę chcemy robić rzeczy, które zmieniają świat i życie ludzi – mówi Czaja.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.