Jak może wyglądać rynek pracy w 2026 r.? Jakich kompetencji będą wymagali pracodawcy, jak rozwiną się zdolności komputerów, urządzeń i maszyn do tego czasu – takie pytanie postawili sobie eksperci z OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju – zrzesza kilkadziesiąt najbardziej rozwiniętych państw).
Cyfrowi analfabeci
Przeprowadzona przez nich analiza opierała się na porównaniu wyników największych międzynarodowych badań kompetencji. Wyniki ostatniej ich tury nazwanej PIAAC (Międzynarodowe Badanie Kompetencji Osób Dorosłych) ogłoszono pod koniec 2013 r. Badano w niej trzy obszary kompetencji – rozumienie tekstu, umiejętności matematyczne oraz zdolności wykorzystywania technologii cyfrowych. Badanie określało też związki pomiędzy tymi umiejętnościami a komfortem życia badanych, m.in. ich sytuacją na rynku pracy. W badaniu wzięło udział w sumie 170 tys. osób w wieku 16-65 lat, z czego blisko 9,5 tys. stanowili Polacy. Wyniki tych badań OECD wykorzystało do analizy rynku pracy w 2026 r. Opublikowany właśnie raport stara się odpowiedzieć na pytanie, jak rynek będzie wyglądał za 10 lat. Wróćmy najpierw do badania PIAAC. Jego wyniki w części językowej i matematycznej zostały przedstawione na sześciostopniowej skali od poniżej poziomu pierwszego do poziomu piątego. Część dotycząca kompetencji cyfrowych miała skalę czterostopniową. W obu częściach badani mogli zdobyć od zera do 500 punktów. Polacy we wszystkich częściach wypadli poniżej średniej OECD. W części językowej średnio uzyskali 267 punktów przy średniej 273, w matematycznej – 260 przy średniej 269.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.