Andrzej Lubin
7 listopada w Lublinie odbyła się gala Orły Wprost. Główną część zestawienia przygotowanego przez naszą redakcję wraz z wywiadownią gospodarczą Bisnode tworzą firmy, które osiągają wyróżniające wyniki finansowe, mają wysoki rating oraz nie są notowane w bazach niesolidnych płatników. Lista jest ogólnopolska, laureaci odbierają nagrody na galach w poszczególnych regionach.
Od IT po cukierki
W Lublinie nagrody otrzymali najlepsi z województw lubelskiego oraz świętokrzyskiego. Wśród laureatów znalazły się firmy reprezentujące różne branże. VIVE Textile Recycling z Kielc wchodzi w skład Grupy VIVE, zajmującej się recyklingiem tekstyliów w Polsce i Europie. Na zautomatyzowanych liniach do sortowania odzieży codziennie przerabianych jest kilkaset ton surowca. Łatwo odkryć specjalizację Fabryki Cukierków „Pszczółka” z Lublina, ale warto odnotować, że w marcu zakończyła się budowa nowej fabryki firmy, która ma produkować do 15 tys. t słodkości rocznie. Wyroby Pszczółki trafiają m.in. do Czech, Rosji, USA, a także Mongolii, Chin i Dubaju. Statuetkami Orłów zostali nagrodzeni liderzy. Asseco Business Solutions z Lublina, potentat na rynku rozwiązań IT, legitymował się najwyższymi zyskami. Spółka należy do wywodzącej się z Rzeszowa Grupy Asseco, ale jej historia jest związana z rozwijającą się od lat 90. lubelską firmą Anica System. Nagrodę odebrał członek zarządu Mariusz Lizon, który wcześniej pracował w Anice (jak większość władz spółki). Statuetka dla Lidera Biznesu trafiła w ręce Zbigniewa Tracichleba, prezesa spółki PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa. Zarządza ona położoną w Polsce linią łączącą nas ze Wschodem, realizuje też usługi logistyczne i spedycyjne. W gronie laureatów znalazły się także Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz Uniwersytet Medyczny w Lublinie – w tym przypadku za osiągane wyniki ekonomiczne.
Najlepsze projekty
Gala w Lublinie była również okazją do wręczenia nagród najlepszym projektom realizowanym w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013. Nominowanych zostało osiem projektów, głównymi nagrodami uhonorowano dwa. Pierwszy dotyczył transgranicznej współpracy na rzecz edukacji, rehabilitacji i turystyki osób niepełnosprawnych i obejmował przebudowę, rozbudowę oraz adaptację budynków rehabilitacyjnych w Alojzowie i we Lwowie. Nagrodę odebrała delegacja na czele z Haliną Szpugą, przewodniczącą Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Werbkowicach. Drugą statuetkę Orła Wprost odebrał burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak za rozbudowę systemu oczyszczania ścieków w zlewni rzeki Bug. Projekt ten realizowany był w polsko-białoruskim partnerstwie. W jego ramach zmodernizowano oczyszczalnię ścieków w Hajnówce oraz wybudowano oczyszczalnię w Kamieńcu na Białorusi.
Podpisano również „Pakt o czystości wód rzeki Bug Zachodni”, mówiący o prowadzeniu oceny jakości wód rzeki Leśna. – Wyróżnione projekty dotyczą różnych obszarów, cieszy więc to, że w ramach wszystkich tematów wspieranych przez program realizowane były istotne, wartościowe inicjatywy – powiedział o nominowanych i nagrodzonych projektach Leszek Buller, dyrektor Centrum Projektów Europejskich, partnera „Wprost” w realizacji konkursu. Podkreślił, że realizacja takich międzynarodowych projektów wymaga wiele więcej pracy, wysiłku i umiejętności koordynacyjnych. – Jesteśmy zadowoleni, że mogliśmy współpracować z dobrze działającymi, sprawnymi organizacjami. Projekty stworzyły podstawę do dalszej międzynarodowej współpracy na poziomie lokalnym, czego odzwierciedleniem są rezultaty naboru w trwającym Programie Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020, gdzie wiele projektów zostało złożonych przez partnerstwa zawiązane przy realizacji poprzedniej perspektywy finansowej – dodaje Leszek Buller. Podczas gali dyskutowano również o międzynarodowej współpracy i o programie. Oprócz dyrektora Bullera w panelu uczestniczyli wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, burmistrz Tomaszowa Lubelskiego Wojciech Żukowski oraz Bogdan Kawałko, dyrektor departamentu polityki regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Słowo „współpraca” z licznymi przykładami odmieniane było przez wszystkie przypadki.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.