Poznań prowadzi wzmożone działania na rzecz poprawy jakości powietrza, zarówno inwestycyjne, jak i zmierzające do eliminacji kolejnych źródeł ciepła na paliwa stałe. W ramach programu KAWKA BIS poznaniacy mogą się starać o dofinansowanie działań mających na celu likwidację pieców i kotłów opalanych węglem oraz zastępowanie ich ciepłem systemowym, ogrzewaniem gazowym, elektrycznym, olejowym lub pompą ciepła. Od nowego roku planowane jest poszerzenie tej listy. Możliwe będzie otrzymanie dofinansowania na ogrzewanie za pomocą instalacji fotowoltaicznych i solarnych. Takie działania dotyczące miejskich kamienic prowadzi również Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. Osoby ubogie mogą liczyć na wsparcie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, polegające na przyznawaniu świadczeń na zakup dobrej jakości opału i energii oraz na pomocy rzeczowej.
Nie tylko piece
Budynki użyteczności publicznej są sukcesywnie ocieplane, co pozwala znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania. W latach 2014-2019 ze środków własnych miasta i pieniędzy unijnych termomodernizacją objęto prawie 30 szkół i przedszkoli. Do tego dochodzą jeszcze miejskie kamienice. Od 10 lat miasto realizuje także projekt edukacyjno-informacyjny „Trzymaj ciepło”, który polega na wykonywaniu badań termowizyjnych, bezpłatnych dla mieszkańców. Wiedząc, w których miejscach budynek traci ciepło, właściciel może zaplanować inwestycję termomodernizacyjną, np. ocieplanie obiektu czy uszczelnianie lub wymianę okien.
Miasto dba szczególnie o zdrowie najmłodszych poznaniaków. W ubiegłym roku we wszystkich 14 miejskich żłobkach pojawiły się oczyszczacze powietrza. Urządzenia chronią nie tylko przed smogiem, lecz także przed wirusami. Nie bez znaczenia są także akcje edukacyjne dla trochę starszych dzieci. Miasto Poznań wspólnie ze Stowarzyszeniem Metropolia Poznańska rozpoczęło akcję informacyjną „Weź nie truj”. W ramach projektu na 160 szkołach na obszarze metropolii zainstalowano czujniki jakości powietrza. Organizowane są też spotkania edukacyjne dla mieszkańców miasta. Kierowcy mogą skorzystać z cyklu szkoleń promujących ecodriving, czyli ekologiczną jazdę.
Jakość powietrza w mieście mieszkańcy Poznania mogą kontrolować na bieżąco, za pośrednictwem usługi internetowej „Atmosfera dla Poznania”. Oprócz aktualnych wyników i prognoz znaleźć tam można również podpowiedzi, jak postępować w dni, kiedy przewidywane jest pogorszenie jakości powietrza. Nad jakością powietrza w stolicy Wielkopolski czuwa zespół specjalistów. 25 stycznia 2019 r. prezydent powołał Miejski Zespół ds. Jakości Powietrza na terenie miasta Poznania. Jego najważniejszym zadaniem jest doradzanie w zakresie planowania działań zaradczych.
Nowoczesny transport publiczny
Miasto Poznań inwestuje w transport publiczny. W ostatnich latach na zakup nowoczesnego taboru wydano ponad pół miliarda złotych – w tym m.in. na autobusy elektryczne i nowoczesne tramwaje Moderus Gamma. Powstają nowe trasy tramwajowe, miasto dba o stan torowisk, co roku przeznaczając na ten cel ok. 30 mln zł. W stolicy Wielkopolski rośnie liczba alternatywnych form komunikacji – skuterów i hulajnóg elektrycznych czy samochodów w systemach carsharingowych. Rozbudowywany jest też system Poznańskiego Roweru Miejskiego. W tym sezonie poznaniacy mają do dyspozycji 113 stacji z 1220 jednośladami oraz 475 rowerów czwartej generacji (w tym 30 elektrycznych). Długość tras rowerowych w Poznaniu wzrosła w ostatnich latach do 242 km. Ważne jest też, aby do miasta wjeżdżało jak najmniej samochodów. Mieszkańcy wielu wielkopolskich miejscowości mogą dojechać do stolicy województwa Poznańską Koleją Metropolitalną. Szybkie, regularne i często kursujące pociągi mają zachęcić mieszkańców aglomeracji poznańskiej do pozostawienia auta w domu. Docelowy obszar działania PKM obejmuje gminy i miejscowości w promieniu 50 km od Poznania i jest wyznaczany przez stacje końcowe na liniach: Nowy Tomyśl, Grodzisk Wielkopolski, Kościan, Jarocin, Września, Gniezno, Wągrowiec, Rogoźno i Wronki. Zmniejszeniu liczby samochodów wjeżdżających do miasta mają służyć także parkingi Park & Ride. W lutym 2018 r. pierwsze takie miejsce (na 130 samochodów) zostało otwarte na osiedlu Jana III Sobieskiego. Posiadacze biletu okresowego mogą parkować tam bezpłatnie do końca dnia. W planach na najbliższy okres znajdują się cztery kolejne parkingi P&R – przy rondzie Starołęka, ul. św. Michała oraz stacjach PKP Strzeszyn i Podolany. Łącznie znajdzie się tam ok. 250 miejsc postojowych. Stan techniczny aut poruszających się po poznańskich drogach regularnie kontrolują funkcjonariusze policji i straży miejskiej. Obie jednostki otrzymały od miasta pieniądze na zakup samochodów wyposażonych w specjalistyczny sprzęt, który pomaga skutecznie łapać trucicieli na drogach. Dzięki temu z ruchu eliminowane są pojazdy emitujące nadmierną ilość szkodliwych spalin. Strażnicy ekopatrolu straży miejskiej kontrolują także prywatne posesje, w których dochodzi do spalania odpadów (grozi za to mandat).
Zielone miasto Poznań
Poznań to jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce. Na takie postrzeganie stolicy Wielkopolski mają wpływ przemyślane działania. Ochrona klinów zieleni, tworzenie nowych parków i skwerów oraz modernizacja istniejących – to tylko część strategii. Tereny zielone to ogromny atut Poznania. Miasto z każdej strony otoczone jest klinami zieleni. Ponad 2500 ha stanowią lasy komunalne. Do tego dochodzi prawie 50 parków, ponad 100 skwerów oraz 91 ha naturalnej i dzikiej roślinności. Terenów zielonych cały czas przybywa. W ostatnich latach powstało wiele parków i skwerów, dobiega końca budowa kolejnych. Na uwagę zasługuje m.in. park Rataje – największy tego typu obiekt w Polsce wybudowany po 1989 r., który zajmuje powierzchnię ponad 17 ha. Zasadzono w nim około 700 drzew, ponad 48 tys. krzewów, prawie 92 tys. bylin i tysiące traw. Znajdują się tam ścieżki piesze i rowerowe, zakątki, w których można wypocząć, centralny plac z fontanną i strefą rekreacyjną oraz Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej. W sierpniu tego roku oddano do użytku poznaniaków także park przy ul. Dolnej Wildy, któremu radni nadali imię Bambrów Poznańskich. Zieleń sadzona jest również w pasach drogowych oraz przy okazji ważnych inwestycji. W mieście powstają łąki ekologiczne, czyli tereny, które są koszone raz lub dwa razy do roku. Obszary te porasta spontaniczna roślinność, nie tylko trawiasta. Miasto dba także o dziko żyjące pszczoły. Planowane jest stworzenie miododajnego ogrodu na Cytadeli (największy w Poznaniu park o powierzchni ponad 100 ha). Zostanie tam zasadzone około 14 tys. roślin. Pojawią się także kaskady wodne. Prace na Cytadeli rozpoczną się w 2020 r. Już od ubiegłego roku znajdują się tam miejskie pasieki. Pszczoły, które w nich zamieszkały, szybko zaczęły produkować miód. Świadczy to o tym, że Poznań jest wolny od pestycydów i innych niebezpiecznych środków. W stolicy Wielkopolski przybywa też zieleni wysokiej. Latem tego roku prezydent miasta podjął decyzję o zalesieniu działki między ulicami Słupską, Polanowską i Białoborską w Krzyżownikach. Cały teren ma ponad 60 ha, z czego ponad połowa – 32 ha – jest porośnięta zielenią wysoką. Na 23 ha ma być posadzonych 184 tys. drzew. Kolejny, w części zalesiony fragment działki, uzupełniony zostanie o nowy drzewostan. Inwestowanie w zieleń to jeszcze jeden sposób, który pomaga zapobiegać powstawaniu smogu.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.