Ręka jest początkiem języka – dowodzą najnowsze badania przeprowadzone przez specjalistów od zachowań zwierząt. Klaskanie, wzruszanie ramionami, potrząsanie pięścią to pozostałości po gestach, którymi nasi przodkowie porozumiewali się, zanim ewolucja zmieniła ludzi w niezwykle gadatliwy gatunek.
Fakt, że ludzie gestykulują nawet wtedy, gdy nie jest to potrzebne, na przykład gdy rozmawiają przez telefon, potwierdza, jak pierwotna jest mowa rąk. Korzenie języka gubią się w mrokach historii naszego gatunku, dlatego nauce trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co zainicjowało komunikowanie się za pomocą dźwięków. Przybywa jednak dowodów na to, że nasze zdolności językowe mogły powstać wraz z wymianą informacji za pomocą gestów.Mowa rąk także wyjaśnia, dlaczego większość ludzi jest praworęcznych. To zupełnie nowa hipoteza, gdyż do tej pory uważano, że praworęczność powstała jako zdolność do manipulowania narzędziami, a porozumiewanie się jest pochodną wykształconej później asymetrii mózgu.
Więcej możesz przeczytać w 10/2010 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.