Europa 2020 – ekologiczna, aktywna zawodowo, wykształcona i innowacyjna. Tak widzi naszą przyszłość Komisja Europejska, która przygotowała strategię rozwoju gospodarczego dla Unii na najbliższe 10 lat. Problem w tym, że wielu zakładanych w niej celom stoi na przeszkodzie sama Komisja. Jeżeli nie zmieni się sposób jej funkcjonowania, to strategia Europa 2020 podzieli los strategii lizbońskiej.
Jednego odmówić nowej unijnej strategii nie można – porusza szalenie ważne problemy, takie jak szybkie starzenie się społeczeństw, ocieplenie klimatu czy niewystarczająca innowacyjność poszczególnych krajów oraz regionów. Co więcej, projekt Europa 2020 proponuje konkretne działania, które mają pomóc w rozwiązaniu tych problemów, oraz postuluje dokończenie procesu tworzenia jednolitego rynku w ramach UE. W dodatku został zwięźle sformułowany, co oznacza,że Rada Unii Europejskiej ma szansę zatwierdzić go zgodnie z harmonogramem już w czerwcu. Wszystko zatem na pierwszy rzut oka wygląda „cacy", może budzić uznanie i szacunek. Niestety jednak, strategia Europa 2020 ma cztery poważne słabości, które – jeżeli nie zostaną wyeliminowane – zdezawuują jej znaczenie.
Więcej możesz przeczytać w 12/2010 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.