W wypadku ocieplenia strychu w już istniejącym budynku w narożach tworzonych przez krokwie dachu należy przybić podłużne klocki drewniane (5 x 3,2 cm). Do tych klocków należy przymocować na przykład twardą płytę pilśniową. Zwykle już istniejące krokwie mają wymiar 7 x 14 cm. Z tego też powodu konieczne jest przybicie dodatkowych podłużnych łat. Ten manewr zwiększy przestrzeń, w jakiej będzie układana wełna mineralna.
Wełna układana między krokwiami powinna być przycięta na szerokość około 2 cm większą niż rozstaw krokwi. Dzięki temu wełna zamontowana między krokwiami dokładnie wypełni przestrzeń. Układanie wełny należy rozpoczynać od okapu. Każdy następny fragment musi być bardzo dokładnie dociśnięty do wcześniej zamontowanego. Dzięki takiemu zabiegowi na połączeniach kolejnych odcinków wełny nie powstaną mostki termiczne.
Wykończenie poddasza zależy od standardu. Mogą to być płyty gipsowo-kartonowe, twarde płyty pilśniowe lub boazeria. Wszystkie krawędzie przy ścianach, sufitach czy podłodze należy uszczelnić masą szpachlową lub ewentualnie zabezpieczyć listwami. Drewno oraz materiały drewnopochodne powinny być zaimpregnowane. To ochroni je przed grzybami.
Eksperci zalecają, aby wełna mineralna służąca do ocieplania dachu miała grubość 25 cm. Warto także pamiętać, że na stropodachy, poddasza i dachy skośne należy wybierać wełnę jak najlżejszą, aby nie obciążała dodatkowo konstrukcji dachu, np. wełnę z rolki.
Idealny dach
W wypadku adaptowania poddasza na pomieszczenie mieszkalne konieczne jest bardzodobre ocieplenie. Co prawda do spełnienia polskiej normy wystarczy warstwa o grubości zaledwie 12 cm, lecz właściciele domów przeważnie decydują się na grubsze warstwy. W wypadku zastosowania 30-centymetrowej warstwy wełny mineralnej na połaci dachu współczynnik przenikania ciepła osiągnie rewelacyjny wskaźnik poniżej 0,15 W/m 2 x K.
Ponieważ warstwa wełny o grubości 25-30 cm nie mieści się między krokwiami, układa się ją w dwóch warstwach. Pierwszą z nich między krokwiami. Natomiast drugą poniżej krokwi, prostopadle do nich, między profilami systemów suchej zabudowy. Jej maksymalna grubość zależy od długości wieszaków mocujących ruszt. Zwykle jest to 14 cm. Dzięki temu taki dach latem będzie chronił przed upałem, a zimą nie pozwoli uciekać ciepłu z budynku. Dobre ocieplenie budynku polega jednak nie tylko na ułożeniu grubej warstwy wełny mineralnej, ale także z podsufitki wykonanej na przykład z płyt gipsowo-kartonowych.
W wypadku wykorzystania płyt gipsowo-kartonowych do wykończenia wnętrza możliwe jest obniżenie wysokości pomieszczenia. Przy wyjątkowo spadzistych dachach wysokość strychu dochodzi do 3-4 metrów. W takim wypadku zmniejszenie kubatury pomieszczenia dodatkowo ogranicza wydatki na ogrzewanie. Niższe pomieszczenie wymaga także mniejszych ilości materiałów izolacyjnych i wykończeniowych.
Bez wilgoci
Przy ocieplaniu połaci dachowych konieczne jest staranne zabezpieczenie ich przed wilgocią. Od strony mieszkalnej materiał izolacyjny, taki jak wełna mineralna, powinien być zabezpieczony folią paroszczelną. Natomiast od strony dachu wełna mineralna musi być pokryta izolacją przeciwwiatrową lub wysokoparoprzepuszczalna folią wstępnego krycia. Zdaniem ekspertów najlepiej użyć materiału o najwyższych parametrach (3000 g/m 2 /24 h). W czasie układania takiej folii należy zwrócić uwagę na to, żeby była układana poziomymi pasami, rozpoczynając od okapu. Jednocześnie kolejne pasy foliipowinny zachodzić na poprzednie. Tylko w ten sposób zabezpieczymy materiał izolacyjny przed zawilgoceniem. Nie nastąpi także zawilgocenie samej konstrukcji dachu, co jest szczególnie ważne przy dachach skośnych, których konstrukcja jest przeważnie wykonana z drewna.
Wiele firm wznoszących domy na sprzedaż od strony pokrycia dachowego stosuje folie niskoparoprzepuszczalne. W takim wypadku pomiędzy folią a izolacją termiczną trzeba wykonać szczelinę wentylacyjną o szerokości minimum 3 cm. W takiej szczelinie musi być zapewniony przepływ powietrza w celu usuwania wilgoci. Najlepiej, jeśli otwory wlotowe znajdą się pod okapem, a wylotowe w kalenicy. Przy wykonaniu takich otworów nie wolno zapominać o ich odpowiednim zabezpieczeniu. Ze względu na to, że mają przeważnie wysokość 2-5 cm, muszą być zabezpieczone siatkami przeciwko owadom.
Jednocześnie dachy o niskim kącie nachylenia (poniżej 30 stopni), z długimi krokwiami oraz dużą liczbą okien połaciowych muszą mieć dodatkowe kominki wentylacyjne. Warto także wiedzieć, że szczelina wentylacyjna umożliwia usuwanie z izolacji pary wodnej, pod warunkiem że zostawi się otwory wentylacyjne.
Przy remoncie domu należy również pamiętać, że paroizolacje starszego typu niemal całkowicie blokowały przepływ pary wodnej. Obecnie częściej układane są paroizolacje aktywne, regulujące ten przepływ. Rodzaj paroizolacji powinien być dopasowany do ułożonej na dachu folii wstępnego krycia: im większa jest jej paroprzepuszczalność, tym mniej szczelna może być paroizolacja.
Izolacja akustyczna
Zwiększenie powierzchni mieszkalnej przez adaptację strychu powoduje, że warto oddzielić ten fragment domu. Możliwe to jest dzięki zastosowaniu izolacji akustycznej. Jeśli chcemy wyciszyć dom, w którym są lekkie stropy drewniane, warto zastosować wełnę mineralną ułożoną między belkami nośnymi. Równocześnie podkład pod posadzką wykonuje się z dwóch sklejonych z sobą warstw sklejki. Można także zrobić sufit podwieszany z dodatkową warstwą izolacyjną z wełny. Natomiast ciężkie stropy żelbetonowe lub ceglane dużo lepiej chronią pomieszczenie przed hałasem. W takim wypadku wystarczy ułożyć tzw. podłogę pływającą z izolacją akustyczną z płyt wełny mineralnej o grubości 4 cm. Tak zabezpieczony dom będzie nie tylko ciepły, ale także cichy. Tadeusz Krukowski
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.