- Obrońca prokurator
Jeżeli dane uzasadniają dostatecznie podejrzenie, że czyn popełniła określona osoba, sporządza się postanowienie o przedstawieniu zarzutów, ogłasza je niezwłocznie podejrzanemu i przesłuchuje" - stanowi art. 313 kodeksu postępowania karnego. Czy dotychczas zebrane dane w sprawie Lwa Rywina nie wskazują na osobę, która domagała się 17,5 mln USD łapówki? Otóż wskazują - od samego początku, czyli od 27 grudnia 2002 r. W tym czasie prowadząca sprawę Prokuratura Apelacyjna w Warszawie nawet nie wezwała Rywina jako świadka, chociaż przesłuchano m.in. Leszka Millera. Przez ponad dwa tygodnie prokuratura zajmowała się magnetofonami, notatkami, ale nie główną dramatis personae. Usłyszeliśmy tylko, że prokurator wie, gdzie Rywin się znajduje. Dlaczego w tej sprawie prokuratura nie wykonuje elementarnych obowiązków?
Gdy w marcu 2002 r. Jacek Turczyński, były prezes Poczty Polskiej, został oskarżony o przyjęcie łapówki (20 tys. zł - na podstawie kruchych dowodów), natychmiast go aresztowano. Za kratami spędził kilka miesięcy. Prezesa Orlenu Andrzeja Modrzejewskiego, któremu w lutym 2002 r. zarzucano ujawnienie poufnych informacji w obrocie papierami wartościowymi, na przesłuchanie doprowadził UOP. Wystarczyło zeznanie Grzegorza Wieczerzaka, przebywającego w areszcie byłego prezesa PZU Życie. W 1991 r. prokuratura nakazała aresztowanie prezesa NBP Grzegorza Wójtowicza. Na dworcu Warszawa Zachodnia zakuto go w kajdanki. Przez cztery i pół roku prokuratura szukała dowodów winy. I nie znalazła. Sąd Wójtowicza uniewinnił. Z równym zapałem prokuratura w Poznaniu nakazała w grudniu 1997 r. zatrzymać kierownictwo "Wprost". Powodem było przekonanie jednego z byłych wydawców, że zarobił mniej, niż się spodziewał. W ubiegłym roku też bez wahania zarzucono działanie na szkodę spółki członkom zarządu Presspubliki. Zakazano im opuszczania kraju i zastosowano dozór policyjny.
Co sądzić o prokuraturze, która w błahych i naciąganych sprawach decyduje się na spektakularne zatrzymania, a w sprawach ważnych działa niezwykle opieszale. Skoro w sprawie Rywina prokuratorzy są tak łaskawi, może zaproponują mu przesłuchanie w wybranym przez niego terminie i miejscu, na przykład na Wyspach Kanaryjskich.
Maciej Łuczak - Przychodzi Rywin do prokuratora
Rozmowa z Grzegorzem Kurczukiem, ministrem sprawiedliwości
Andrzej Kropiwnicki: Czy Lew Rywin trafi do aresztu?
Grzegorz Kurczuk: O tym decydują w Polsce niezawisłe sądy, opierające swe decyzje na konkretnych dowodach. W tej chwili sprawę prowadzi prokuratura. Na razie nie został jeszcze sformułowany akt oskarżenia. Mam nadzieję, że stanie się to szybko.
- Czy prokuratura oskarży premiera Leszka Millera i Adama Michnika o zatajenie informacji o próbie popełnienia przestępstwa?
- W tej sprawie w ogóle nie będę się wypowiadał, dopóki prokuratura nie zakończy swoich czynności.
- Jak często zdarza się w Polsce korupcja na tak wysokim szczeblu?
- Nie dysponuję w tej chwili danymi statystycznymi, ale przecież nie ma ostatnio tygodnia czy miesiąca, w którym nie byłoby takiej afery. - Sejm z Małyszem
Posłowie z Komisji Kultury Fizycznej i Sportu planują wyjazdowe posiedzenie. Zamierzają kibicować Adamowi Małyszowi podczas zawodów o Puchar Świata w Zakopanem (18 i 19 stycznia). Wraz z nimi - ale raczej na własny koszt - pojadą posłowie z liczącego kilkadziesiąt osób zespołu przyjaciół narciarstwa i przyrody. W marcu zamierzają się oni zmierzyć na trasach z parlamentarzystami z Austrii. Marcie Fogler, posłance PO i szefowej zespołu narciarzy, marzy się nawet zorganizowanie międzynarodowej parlamentarnej ligi narciarskiej. - Rodzina Wiśniewskich
Lider Ich Troje Michał Wiśniewski, jego żona Marta oraz syn wystąpią w nowym reality show TVN. Przez miesiąc całą dobę będą obserwowani przez telewizyjne kamery. Honorarium dla Wiśniewskiego ma wynieść milion złotych. Reality show z udziałem rodziny Wiśniewskich odwołuje się do amerykańskiej "Rodziny Osbourne'ów", najpopularniejszego programu w historii MTV. Każdy odcinek, nadawany we wtorki o 22.30, ogląda ponad 10 mln widzów. - Chaplin w Warszawie
Geraldine Chaplin, aktorka, która zagrała jedną z głównych ról w "Porozmawiaj z nią" Pedro Almodovara, przyjedzie na polską premierę tego filmu, która odbędzie się 21 stycznia w Warszawie. Geraldine jest związana z hiszpańskim kinem od dawna. Występowała w najważniejszych filmach Carlosa Saury (była też jego żoną): "Anna i wilki", "Nakarmić kruki", "Elizo, moje życie". Film "Porozmawiaj z nią" zdobył trzy europejskie Oscary 2002, czyli Europejskie Nagrody Filmowe, i to w najważniejszych kategoriach: jako najlepszy film oraz za reżyserię i scenariusz (obie nagrody dla Pedro Almodovara). Nagrodę Publiczności w tym konkursie otrzymał Javier Camara, odtwórca roli Benigna.
Więcej możesz przeczytać w 3/2003 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.