Czy Stonehenge było jednym z pierwszych obserwatoriów astronomicznych?
Megalityczny krąg Stonehenge mógł zostać stworzony przez bogatego przybysza z Alp. Pięć kilometrów od słynnej budowli odnaleziono niedawno dwa groby z epoki kamiennej, a w nich szczątki ojca i syna. Analiza składu szkliwa zębów wykazała, że starszy mężczyzna pochodził z obszaru dzisiejszej Szwajcarii, Austrii lub Niemiec. Archeolodzy nie wykluczają, że właśnie on mógł stworzyć tajemniczą budowlę będącą jednym z najstarszych zabytków Anglii.
Obok szkieletu ojca znaleziono groty strzał i bransolety usztywniające nadgarstek. Łucznik - tak archeolodzy zaczęli nazywać mężczyznę - w dniu śmierci miał 35-50 lat. Został pochowany 4300 lat temu, co znaczy, że żył w okresie powstawania kamiennego monumentu. W jego grobie archeolodzy odkryli ponad sto przedmiotów, między innymi miedziane noże, uznawane za niesłychanie rzadkie w tamtym okresie, złote kolczyki oraz puchary. Metalowe przedmioty należą do najstarszych, jakie odnaleziono w Wielkiej Brytanii. Według archeologa Andrew Fitzpatricka z Wessex Archaeology, firmy prowadzącej wykopaliska, łucznik z Amesbury (to miejscowość w pobliżu monumentu) musiał być niezwykle ważną osobą. Archeolodzy, łącząc informacje o czasie, w którym żył, i bogactwie, jakie zgromadzono w jego grobie, zaczęli się zastanawiać nad udziałem mężczyzny w powstaniu monumentu.
Stonehenge, obiekt stworzony z gigantycznych kamieni, jest jedną z najbardziej tajemniczych budowli na ziemi. Znajduje się 13 km na północ od Salisbury, na południu Anglii. Powstawał w późnym neolicie i wczesnej epoce brązu. Budowę rozpoczęto 5 tys. lat temu. Wykopano kolisty rów i usypano ziemny wał otaczający obszar o średnicy około stu metrów. Wewnątrz okręgu wykopano 56 niedużych dołów, w których prawdopodobnie umocowano drewniane pale. Między rokiem 2900 p.n.e. a 2400 p.n.e. w niektórych dołach składano popiół, który mógł pochodzić z rytualnych kremacji ciał.
Dopiero tysiąc lat później wzniesiono potężny krąg połączonych z sobą głazów, a wewnątrz niego twór w kształcie podkowy, składający się z dziesięciu kamieni o wysokości do siedmiu metrów i wadze około 50 ton. Na każdej parze megalitów ułożono kamienne płyty.
Nie wiadomo, kiedy Stonehenge przebudowano, ustawiając budowlę na linii wschód-zachód. Wytyczono drogę, która w czasie letniego przesilenia znajdowała się na osi wschodzącego słońca. Czy Stonehenge służyło jako obserwatorium astronomiczne? Czy dzięki niemu dawni rolnicy wiedzieli, kiedy obsiewać pola? Czy było miejscem kultu? Jego przeznaczenie pozostaje zagadką. Podobnie jak rola, jaką tajemniczy przybysz i jego syn odegrali podczas budowy kamiennego kręgu.
Więcej możesz przeczytać w 10/2003 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.