- Geny łagodności
Udomowienie zwierzęcia wiąże się z subtelnymi zmianami genetycznymi - stwierdzili naukowcy ze Szwecji i Norwegii. Badali oni srebrne lisy (Vulpes vulpes) żyjące na wolności oraz hodowane na farmie, które przez 40 pokoleń selekcjonowano pod kątem uległości. Okazało się, że mózgi oswojonych osobników funkcjonują podobnie jak u innych zwierząt domowych. Lisy te były bardziej łagodne i przyjacielskie niż dzikie, a za takie ich zachowanie odpowiadały niewielkie zmiany aktywności genów związanych z działaniem mózgu. Podobne zmiany zaszły prawdopodobnie u przodków dzisiejszych psów czy kotów. (MF)
- Pierś na cukrzycę
Długie karmienie piersią służy także zdrowiu matki. Amerykańscy uczeni pod kierunkiem dr Alison Stuebe z Harvard Medical School dowiedli, że organizm kobiety w okresie laktacji ma większą wrażliwość na insulinę i lepiej sobie radzi z przemianą glukozy. W efekcie karmiące matki są mniej narażone na zachorowanie na cukrzycę typu 2, która wiąże się m.in. z otyłością i brakiem aktywności fizycznej. Co więcej, każdy dodatkowy rok karmienia piersią zmniejsza ryzyko zachorowania na tę chorobę aż o 15 proc. (MF)
- Film z mikrobów
Bakterie mogą się zachowywać jak klisza fotograficzna. Studenci amerykańskich uczelni posłużyli się w tym celu pałeczkami jelitowymi Escherichia coli, które wskutek modyfikacji genetycznych potrafią wytwarzać czarny barwnik, jeśli nie są oświetlone. Gdy miliardy bakterii pokryły powierzchnię pożywki w płaskim naczyniu, zachowywały się jak czuły film - potrafiły rejestrować obraz z rozdzielczością do 15 megapikseli na centymetr kwadratowy, choć zajmowało im to kilkanaście godzin. W przyszłości dzięki tym eksperymentom będzie możliwe ulepszenie produkcji nowych leków i hodowania narządów do przeszczepów. (JAS)
- Gościnna Ziemia
Kontynenty powstały już 100 mln lat po uformowaniu się naszej planety! Takie wnioski płyną z analizy minerałów wydobytych z australijskich Jack Hills, które liczą prawie 4,4 mld lat i są uważane za jedne z najstarszych na świecie. Oznacza to, że - wbrew dotychczasowym poglądom - Ziemia na początku wcale nie przypominała Księżyca ani nie była całkowicie pokryta oceanami. Z innych badań wynika, że płynna woda występowała na powierzchni naszej planety już 4,3 mld lat temu. "Ziemia od początku była miejscem przyjaznym życiu, więc nic dziwnego, że pojawiło się ono na niej w ciągu zaledwie 700 mln lat" - mówi biorący udział w badaniach dr Stephen Mojzsis z University of Colorado. (JAS)
- Test serca
Badanie krwi pozwala ustalić, czy pacjent z zadyszką cierpi na niewydolność serca. Testy kliniczne potwierdziły, że bardzo dobrym wskaźnikiem jest w tym wypadku tzw. peptyd natriuretyczny NT-proBNP. Jego poziom we krwi nie tylko może potwierdzać lub wykluczać diagnozę niewydolności serca, ale również określić, którzy pacjenci są najbardziej zagrożeni śmiercią z powodu tej choroby. "Takie osoby powinny być staranniej monitorowane i agresywniej leczone" - mówi kierujący badaniami dr James Januzzi z Massachusetts General Hospital. (JAS)
Więcej możesz przeczytać w 48/2005 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.