Mój problem z obecną platformą nie polega na braku sympatii do jej liderów, tylko na ich stylu działania publicznego i porzuceniu dawnych poglądów. To już nie jest po prostu partia, którą z kolegami zakładałem. Mówię to z żalem i sympatią dla wielu wspaniałych ludzi, którzy są nadal w PO.
2. Czy zamierza pan startować w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego? Marcin Jaworski | Warszawa
Praca w Parlamencie Europejskim to bardzo ciekawe zajęcie. Jednak najważniejsze rzeczy dzieją się w Polsce i tu chcę wrócić. Nie będę kandydował w wyborach europejskich i zamierzam się poświęcić odbudowywaniu siły i pozycji Stronnictwa Demokratycznego.
3. Czym SD będzie się wyróżniało na polskiej scenie politycznej? Tomasz Wasilewski | Rzeszów
Chcę, aby Stronnictwo Demokratyczne było centrową alternatywą dla prawicowego monopolu PO i PiS. Partią umiarkowaną, jednoznacznie proeuropejską, wolnorynkową i otwartą światopoglądowo.
4. Czy Stronnictwo Demokratyczne ma szansę na przełamie monopolu PO i PiS? Janusz Michalski | Leszno
Jestem o tym przekonany. Nie ma najmniejszego powodu, aby pozycję monopolistyczną w polskiej polityce zajmowały dwie podobne do siebie partie prawicowe.
5. Jaki jest pana stosunek do premiera Donalda Tuska? Izabela Miech | Kraków
Podobnie jak miliony Polaków wiązałem z Donaldem Tuskiem wielkie nadzieje. Niestety, bardzo się na nim zawiodłem, bo jego rządy są raczej trwaniem przy władzy w oczekiwaniu na wybory prezydenckie niż czasem odważnych decyzji i działań, których Polska potrzebuje.
6. Czy jest pan umiarkowanym chadekiem w stylu CDU, czy liberałem w stylu FDP? Wojciech Czerniawski | Tuczno
Od początku mojej politycznej działalności jestem liberałem i przez lata nic się w tej kwestii nie zmieniło.
7. Czy będzie pan kandydował w wyborach prezydenckich? Krzysztof Wołyniec | Drohiczyn
Nie mam takich planów. Najbliższe lata poświęcę wprowadzeniu Stronnictwa Demokratycznego do politycznej pierwszej ligi.
8. Czy działania rządu w kwestii zapobiegania kryzysowi są wystarczające? Adam Kwiatkowski | Lubień Kujawski
Mimo rosnącego bezrobocia i słabnących inwestycji ekipa rządowa próbuje wmówić Polakom, że nas przed tym kryzysem uchroni. Jeszcze przed trzema tygodniami przyjmowano rządowy projekt budżetu z oczywiście nieprawdziwym tempem wzrostu PKB – 3,8 proc. Dziś nadal rząd uprawia propagandę sukcesu, co będzie mieć dramatyczne skutki za parę miesięcy.
9. Jak ocenia pan prezydenturę Hanny Gronkiewicz-Waltz? Anna Wilczek | Warszawa
To kolejne po prezydenturze Lecha Kaczyńskiego lata zmarnowanych dla Warszawy szans. Stolica nie wykorzystuje swojego potencjału, pieniądze są marnotrawione, a najważniejsze inwestycje leżą.
10. W 1992 r., kilka miesięcy przed pana wysoką wygraną w kasynie, Sejm, w którym był pan posłem, przegłosował tzw. ustawę hazardową, bardzo korzystną dla firm z branży. Jak by pan to skomentował? Andrzej Morski | Warszawa
Te dwie rzeczy nie mają żadnego związku. Nigdy w Sejmie czy jakimkolwiek innym miejscu nie pracowałem nad regulacjami dotyczącymi gier czy hazardu. Wygrana w kasynie sprzed kilkunastu lat, podobnie jak cały mój majątek, była wielokrotnie prześwietlana i kontrolowana przez urzędy skarbowe i inne organy państwowe.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.