Kraj
Świat
Książka
- Gaiman w krainie czarów
Być może następny komiks, wiersz lub scenariusz Neila Gaimana opowie o portfelu skradzionym w biały dzień w centrum Warszawy. Gdy sławny Brytyjczyk podpisywał swoją "Koralinę", stołeczni kieszonkowcy usiłowali kupić na jego kartę kredytową kilka telewizorów. Na szczęście, to się nie udało i pisarz nie poniósł żadnych strat, a nawet zyskał nowych polskich fanów. "Koralina" to horror, który stał się już obowiązkowym straszakiem dla amerykańskich małolatów. Książka znalazła się na liście lektur Stowarzyszenia Bibliotek Amerykańskich. Twórca "Sandmana" nawiązuje do "Alicji w krainie czarów"- za jednymi z czternastu par drzwi osamotniona Koralina znajdzie nieprawdziwy świat z fałszywymi rodzicami, którzy próbują przekonać ją, że fikcja jest lepsza niż rzeczywistość. A polska tłumaczka chce przekonać czytelników, że zdania w rodzaju "Koralina poczęła ziewać" należą do dobrej polszczyzny. - Tylman Gamereński
Pałac Krasińskich, kościół Sakramentek w Warszawie czy krakowski kościół św. Anny to tylko kilka z wielu architektonicznych dzieł Tylmana z Gameren - Holendra z pochodzenia, a Polaka z wyboru. Projektował nie tylko magnackie rezydencje i obiekty sakralne, ale także fortyfikacje, publiczne szalety i pierwszy warszawski supermarket zwany Marywilem (na zlecenie królowej Marysieńki). Klasycyzujący barok Tylmana inspirował budowniczych Berlina, Petersburga i Kopenhagi. Zbiór ponad 140 szkiców i projektów architekta (po otrzymaniu tytułu szlacheckiego przyjął nazwisko Gamereński) wzbogacony o modele budowli i portrety mecenasów, można oglądać w salach wystawowych Zamku Królewskiego w Warszawie. Pierwsza w Polsce ekspozycja jego twórczości (patronem medialnym jest tygodnik "Wprost") będzie otwarta do 13 lipca. - (Nie)parszywa dwunastka
Cindy Crawford, Nicole Kidman, Jennifer Lopez, Gwyneth Paltrow i Kate Moss to tylko kilka z najpiękniejszych pań świata, które sfotografował Sante D'Orazio. Niebawem do grona jego modelek dołączy tuzin najbardziej urodziwych Polek. Wyłoni je jury złożone z psychologa, socjologa, fotografa, stylisty i dziennikarzy. Włoski artysta uwieczni je 3 czerwca podczas sesji w Warszawie. O tym, czy wybrane modelki stanowią esencję kobiecości, dowiemy się, oglądając wystawę. Jedyny problem, jaki może mieć Sante D'Orazio z Polkami, to brak czasu na nawiązanie przyjaźni. - Z każdą z fotografowanych kobiet nawiązuję szczególną więź. Dlatego na moich zdjęciach jest coś więcej niż tylko ciało. To sprawia, że różnię się od innych artystów - chwali się maestro. - Nie tylko koka
Indiańskie wyroby ze złota, rękodzieło ich potomków, oraz obrazy współczesnych malarzy tworzą "Skarby Kolumbii" - wielką wystawę, która objeżdża Europę i właśnie trafiła do Warszawy. Prekolumbijska biżuteria - naszyjniki, maski czy pierścienie - jest bezcenna, dlatego Museo del Oro w Bogocie wolało wykonać złote repliki eksponatów, niż wywozić oryginały za ocean. Zadziwiają też najnowsze płótna kilkudziesięciu młodych artystów kolumbijskich, przyciągające jaskrawą kolorystyką, a także pomysłami, na których brak narzeka coraz bardziej zmurszała Europa.
- Przez kulturę najlepiej poznaje się dany kraj, a Kolumbia jest tak daleko, że dociera do nas wciąż niewielu turystów - stwierdziła ambasador Republiki Kolumbii Dory Sanchez de Wetzel. O tym, że Kolumbia to nie tylko kawa i narkotyki, przekonają się po Rosjanach, Włochach i Polakach mieszkańcy Brukseli. Wystawę można oglądać w Łazienkach (do 1 czerwca).
Świat
- Snob von Trier
Lars von Trier, uznawany za najoryginalniejszego obok Pedro Almodovara europejskiego reżysera, zrobił film o tym, jak paskudna jest Ameryka, choć nigdy nie widział jej na oczy. Znany z zamiłowania do prowokacji duński reżyser tym razem przygotował prowokację polityczną. Ponieważ za oceanem krytykowano nagrodzony Złotą Palmą niby-amerykański musical "Tańcząc w ciemnościach", postanowił się zemścić. Przywiózł na festiwal w Cannes "Dogville" - satyrę na jankeski kapitalizm i rzekomą demokrację. Najbardziej zabawne jest to, że główną rolę zagrała najjaśniejsza gwiazda Hollywood Nicole Kidman. Europa (a Francja w szczególności) jest zachwycona, Amerykanie zaś chyba spisali reżysera na straty. Duńczyk, który głośno przyznaje się do lewicowych sympatii (w młodości był aktywnym komunistą), deklaruje: "Nie obchodzi mnie, czy mówią o mnie artysta, czy hochsztapler". Nie rozstrzygając tego sporu, jedno trzeba stwierdzić - autor "Dogville" z pewnością jest snobem i mitomanem. Bo, czy porządny komunista dopisuje sobie do nazwiska "von"?
Książka
- Gdzie diabeł nie może
Beata Pawlikowska zadaje kłam wszelkim stereotypom. Ta blondynka w dżungli w niczym nie przypomina Pameli Anderson wdzięczącej się na tle palm w "Słonecznym patrolu". Tym razem przebyła trasę od Limy do Iquitos w Peru drogami, które znikają podczas pory deszczowej, przez chaszcze pełne jadowitych pająków i pijawek. "Blondynka śpiewa w Ukajali" - kolejna książka podróżniczki (wydana pod patronatem "Wprost") jest jednocześnie debiutem pierwszej Polki w prestiżowym "National Geographic". Z bogato ilustrowanego zdjęciami i dowcipnymi rysunkami albumu możemy się m.in. dowiedzieć, że "Peruwiańczycy tak samo jak Polacy przepadają za świnkami morskimi. Tyle że my lubimy je w klatce, a oni w potrawce. Pieczona świnka to jedno z najpopularniejszych dań obiadowych w Peru".
Bestsellery "Wprost" |
---|
PŁyty |
|
Bestsellery "Wprost" |
---|
DVD |
|
Bestsellery "Wprost" |
---|
KsiĄŻki |
|
Więcej możesz przeczytać w 22/2003 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.