- Zaryczny pod prądem
Zdzisław Zaryczny to osoba znakomicie się poruszająca w Kancelarii Prezydenta. To wynika z zeznań aresztowanych: lobbysty Marka Dochnala i barona paliwowego Jana Bobrka. Według naszych informatorów, ten były dziennikarz (m.in. "Życia Warszawy") w drugiej połowie lat 90. pojawiał się w Pałacu Prezydenckim regularnie, odwiedzając Marka Ungiera, byłego szefa gabinetu prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Kim jest Zaryczny i czego szukał w Pałacu Prezydenckim?
Jak ustaliliśmy, do niedawna Zaryczny pracował dla warszawskiego zakładu energetycznego Stoen. Po naszej publikacji "Koniec świata Kwaśniewskiego" (nr 11/2005), w której ujawniliśmy związki Zarycznego z mafią paliwową, zarząd Stoenu rozwiązał umowę o świadczenie usług z należącą do Zarycznego firmą PUH Cartex. Stoen poinformował nas, że Zaryczny pracował dla tej firmy od sierpnia 2003 r. do lutego 2005 r. Ustaliliśmy, że decyzji o podpisaniu umowy z firmą Zarycznego nie rozpatrywał zarząd Stoenu, lecz była to dyspozycja z Niemiec (właścicielem zakładu jest niemiecki koncern RWE). Usługi firmy byłego peerelowskiego dziennikarza były tak cenne, że Stoen płacił za nie kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie (łącznie Zaryczny miał zarobić około miliona złotych). Stoen poinformował, że "przedmiotem współpracy [z Zarycznym] było doradztwo wspierające działalność handlową naszej firmy". Na czym owo doradztwo polegało?
Zaryczny miał organizować spotkania biznesowe szefa Stoenu HarryŐego Schura z politykami, m.in. z Markiem Dyduchem z SLD. Relacje z tych spotkań były umieszczane w gazetce Stoenu "Pod prądem". Według naszych informatorów z firmy Stoen, Zaryczny pracował dla RWE już jesienią 2002 r., kiedy to ówczesny minister skarbu Wiesław Kaczmarek i jego doradca Andrzej Piechocki pospiesznie sprywatyzowali stołeczny zakład energetyczny, sprzedając go właśnie RWE. To wtedy kontakty Zarycznego mogły się okazać nadzwyczaj cenne. Niemieckiemu inwestorowi doradzał wówczas także dobry znajomy Kaczmarka, gen. Gromosław Czempiński. Najwyższa Izba Kontroli oceniła potem, że sprzedaż Stoenu RWE "może zagrażać bezpieczeństwu energetycznemu państwa."
TRZY WOLNE
Narzucić klimat umiarkowania
Z prof. BRONISŁAWEM GEREMKIEM rozmawia Jacek Żakowski (Radio Tok FM)- Co się stało, panie profesorze, z Partią Demokratyczną?
- Partia Demokratyczna szykuje swój pierwszy kongres, będzie on miał miejsce 8 maja i myślę, że 8 maja Unia Wolności będzie miała satysfakcję, że dla realizacji jej programu dla kraju będzie instrument, który jest nowy, który młodych ludzi przyciąga - Partia Demokratyczna.
- Kogo Partia Demokratyczna poprze w wyborach prezydenckich?
- Myślę, że Partia Demokratyczna wysunie swojego kandydata. UW ma to swoje doświadczenie w tym zakresie i negatywne. Jeżeli nie wysuwa się, to w oczywisty sposób partia nie zyskuje na popularności.
- Tadeusz Mazowiecki?
- Byłby znakomity, dlatego że potrzebny jest właśnie mediator. (...) Chciałbym takiego prezydenta, który byłby autorytetem moralnym, politycznym, mediatorem, gdy trzeba, który potrafiłby narzucić klimat umiarkowania i który także na scenie międzynarodowej zapewniłby Polsce autorytet. Ostatni prezydent, prezydent Kwaśniewski, w tej dziedzinie ma duży sukces, nie powinien on zostać zaprzepaszczony.
- IPN bada "Triangolo"
Po publikacjach "Wprost" i "Corriere della Sera" zająłem się sprawą ewentualnego "polskiego śladu" w zamachu na Jana Pawła II" - poinformował prof. Witold Kulesza, szef pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej. Przypomnijmy, że "Wprost" sformułował tezę, że zamach mógł być częścią akcji PRL-owskich tajnych służb o kryptonimie "Triangolo". Dowiedliśmy, że operacja miała charakter międzynarodowy i wiązała się m.in. z wyjazdem do Wiednia Zenona Płatka z osławionego IV Departamentu MSW. Z kolei włoski dziennik napisał o dokumentach znajdujących się w niemieckim archiwum Stasi świadczących o współpracy tajnych służb państw komunistycznych, w tym PRL, w sprawie zamachu. - Nie mogę uwierzyć, żeby jakikolwiek Polak mógł podnieść rękę na Ojca Świętego. Gdybym jednak nie wiedział o sprawcach mordu na księdzu Popiełuszce, też w głowie by mi się nie mieściło, że mogli to zrobić Polacy. Dlatego trzeba tę sprawę dogłębnie zbadać - mówi szef IPN prof. Leon Kieres. Prof. Witold Kulesza otrzymał już dokumenty Stasi. Następnym etapem będzie kwerenda w aktach IPN i prawdopodobnie przesłuchania.
Cezary Gmyz
- "Wprost" najczęściej cytowany
Tygodnik "Wprost" zajął w marcu trzecie miejsce w rankingu najczęściej cytowanych polskich mediów, prowadzonym przez Instytut Monitorowania Mediów. Stacje telewizyjne, radiowe, gazety i portale internetowe powoływały się na nasze informacje 351 razy. Wyprzedziły nas tylko dwa największe dzienniki - "Gazeta Wyborcza" i "Rzeczpospolita". Od wielu miesięcy "Wprost" jest najbardziej opiniotwórczym tygodnikiem, zdecydowanie dystansując "Politykę" i "Newsweeka". Najczęściej cytowane polskie media w marcu:
1. Gazeta Wyborcza 1086
2. Rzeczpospolita 1066
3. Wprost 351
4. Życie Warszawy 337
5. Polityka 295
8. Newsweek 158
- Karski w Kielcach
W 1946 r. dokonano w Kielcach pogromu Żydów. W sobotę uroczyście odsłonięto tam pomnik Jana Karskiego, historyka i dyplomaty, który podczas II wojny światowej powiadomił aliantów o eksterminacji Żydów w Polsce. Rzeźbę dłuta Karola Badyny, przedstawiającą siedzącego na ławce kuriera, postawiono na moście nad rzeką Silnicą. - Lokalizacja nie jest przypadkowa. Jan Karski siedzi twarzą w kierunku budynku przy ulicy Planty 7, w którym rozpoczął się pogrom - wyjaśnia Bogdan Białek, redaktor naczelny miesięcznika "Charaktery", pomysłodawca budowy pomnika. (prus)
- Ceausescu wraca!
W Rumunii do łask wraca były komunistyczny dyktator Nicolae Ceausescu. Do niedawna kojarzony był ze wszystkim, co najgorsze, a 25 lat jego rządów przeszło do historii jako okres zamordyzmu i zacofania. W 1989 r. sąd wojskowy skazał Ceausescu na śmierć. Teraz Rumuni masowo odwiedzają otwartą w Bukareszcie wystawę obrazów, które w czasach komunizmu powstały na cześć "geniusza Karpat". Niedawno w bukareszteńskim Teatrul Mic na afisz trafiła sztuka "Dzień z życia", opowiadająca o byłym przywódcy i jego żonie Elenie. (WAK)
APEL
Przewodniczący Komisji Europejskiej pan Jose Manuel Barroso
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego pan Josep Borell Fontelles
Przewodniczący Rady Europy pan Jean-Claude Juncker
Zwracamy się do szefów naczelnych instytucji europejskich i do wszystkich narodów Europy z gorącą prośbą o powrót do idei zmarłego papieża Jana Pawła II, by do preambuły konstytucji europejskiej wprowadzić zapis przypominający o roli chrześcijaństwa w kształtowaniu się tożsamości Europy.
Sposób, w jaki świat i nasz kontynent przeżywał chorobę, śmierć i pogrzeb Jana Pawła II, pokazał, że inspiracja chrześcijańska jest nadal najważniejszym punktem odniesienia dla milionów mieszkańców Europy.
Zwracamy się o poparcie naszego apelu przez osoby, które łączą się z nami we wspólnej trosce o to, aby kształt integracji europejskiej był zgodny z treściami duchowymi dużej części mieszkańców naszego kontynentu.
Podpisz się pod apelem!
Adam Borowski, wydawca
dr Tomasz Chachulski, polonista
prof. dr hab. Wiesław Chrzanowski, b. marszałek Sejmu RP
dr hab. Antoni Dudek, historyk
Piotr Gabryel, publicysta
dr Jarosław Gowin, rektor Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. J. Tischnera
Grzegorz Górny, redaktor naczelny pisma "Fronda"
mec. Andrzej Grabiński
prof. dr hab. Józefina Hrynkiewicz, socjolog
dr Dariusz Karłowicz, filozof
Michał Karnowski, publicysta
prof. dr hab. Teresa Kostkiewiczowa, polonista
Wanda Krajewska-Hofman, psycholog
Marek Król, red. naczelny "Wprost"
dr Jarosław Kużdżał, lekarz
Jerzy Kwaśniewski, sędzia Sądu Najwyższego
Romuald Lazarowicz, redaktor "Opcja na prawo"
dr hab. Roman Michałowski, historyk
dr Paweł Milcarek, redaktor naczelny pisma "Christianitas"
Bogusław Nizieński, emerytowany sędzia Sądu Najwyższego, były rzecznik interesu publicznego
Paweł Nowacki, dziennikarz
prof. dr hab. Andrzej Nowak, historyk
Jerzy Marek Nowakowski, publicysta, historyk
prof. dr hab. Barbara Otwinowska, polonista
prof. dr hab. Anna Pawełczyńska, socjolog
Maciej Pawlicki, producent telewizyjny
Jan Pospieszalski, muzyk, publicysta
dr Konstanty Radziwiłł, lekarz
Piotr Semka, publicysta
Piotr Skwieciński, publicysta
prof. dr hab. Adam Strzembosz, były I prezes Sądu Najwyższego
prof. dr hab. Andrzej Wiszniewski, były rektor Politechniki Wrocławskiej
dr med. Jerzy Umiastowski, lekarz
Piotr Zaremba, publicysta
prof. dr hab. Teresa Zielińska, historyk
prof. dr hab. Zofia Zielińska, historyk
dr Marcin Zieliński, lekarz
prof. dr hab. Jan Żaryn, historyk
Kontakt: Prof. dr hab. Zofia Zielińska - [email protected]
Więcej możesz przeczytać w 17/2005 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.