- Mrówcza pułapka
Amazońskie mrówki z gatunku Allomerus decemarticulatus chwytają duże owady w pułapki zbudowane z roślin, na których żyją. Mrówki robią w łodygach otwory o średnicy nieco większej od swoich główek i budują kryjówki z roślinnych włosków oraz grzybni. Kiedy owad wyląduje na łodydze, łapią go za kończyny, czułki lub skrzydła, przeciągają przez otwory i uśmiercają. Naukowcy uważają to zjawisko za idealne porozumienie - mrówki w zamian za pożywienie chronią rośliny przed szkodnikami. (MF)
- Leksykon duszy
Nieczęsto trafia się na naszym rynku pozycja tej klasy opracowana przez polskiego uczonego. Drugie wydanie "Słownika psychologicznego" to kompendium rzetelnej, choć raczej podstawowej wiedzy - nie ma w nim na przykład ostatnio popularnych zagadnień z dziedziny psychologii dziecięcej (autyzm, ADHD) czy informacji na temat psychologii ewolucyjnej. Lektura obowiązkowa dla studentów kierunków psychologicznych, a cenna dla wszystkich, którzy interesują się tajnikami ludzkiej duszy. (JAS)
Józef Pieter,
"Słownik psychologiczny",
JMP Ltd, Katowice 2004
- Otyłość w tydzień?
Noworodkom, które w pierwszym tygodniu życia gwałtownie przybierają na wadze, w przyszłości grozi otyłość. Naukowcy dowiedli, że każde dodatkowe 100 g "zdobyte" w pierwszych dniach po urodzeniu o 10 proc. zwiększa ryzyko powstania otyłości w dorosłym życiu. Właśnie wtedy zostają "zaprogramowane" docelowa masa ciała oraz schemat działania układu hormonalnego. Autorzy badań uspokajają, że otyłość nie grozi dzieciom karmionym piersią, ponieważ przybierają na wadze wolniej niż maluchy odżywiane sztucznie. (MF)
- Bakterie kontra HIV
Do walki z epidemią AIDS lekarze chcą zaangażować bakterie występujące w ludzkim organizmie. Okazało się, że dwie odmiany pałeczek kwasu mlekowego (Lactobacillus) potrafią niszczyć HIV, ponieważ odżywiają się mannozą - cukrem wchodzącym w skład osłonki wirusa. Bakterie mogą chronić przed zakażeniem kobiety i dzieci matek chorych na AIDS, karmione piersią. Mogą być podawane doustnie (dzieciom) lub - w wypadku kobiet - dopochwowo. "Taka szczepionka przeciw HIV będzie tania i bezpieczna" - przekonuje dr Lin Tao z University of Illinois. (JAS)
Więcej możesz przeczytać w 17/2005 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.