- Ukryta moc życia
Sokrates twierdził, że życie, którego nie zgłębiamy, nie jest warte przeżycia. By poznać tajniki życia, musimy sobie uświadomić, czym są emocje - przekonują autorzy "Psychologii emocji", wydanej przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (książkę w 1995 r. uznano za najwybitniejszą publikację naukową roku). Naszymi działaniami bardziej sterują emocje niż rozum i rozsądek. Dlatego człowiek tak się nadaje do prowadzenia działalności gospodarczej jak małpa do kierowania samochodem - uważa Colin Camerer, ekonomista z Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego. Tylko ci, którzy są w stanie kontrolować ciało migdałowate (około 10 proc. populacji), potrafią się kierować chłodną kalkulacją. Takie osoby skarżą się jednak, że podczas oglądania filmów nic nie przeżywają - obojętne im są zarówno sceny radosne, jak i tragiczne. (ZW)
- Gwiezdny żłobek
Tak wyglądało miejsce, w którym przed miliardami lat powstało Słońce
- twierdzą astronomowie z NASA obserwujący Wielką Mgławicę w Kilu. Obiekt, znajdujący się 10 tys. lat świetlnych od Ziemi, zawiera tysiące młodych gwiazd zanurzonych w chmurach pyłu, które rozwiewa niezwykle silny (o prędkości 7 mln km/godz.) wiatr słoneczny, wytwarzany przez starsze gwiazdy. Uczeni mogli zajrzeć do wnętrza mgławicy dzięki teleskopowi Spitzera fotografującemu kosmos
w promieniowaniu podczerwonym. (JAS)
- Tygrys z antypodów
Wilk tasmański (Thylacinus cynocephalus), od 1936 r. uważany za gatunek wymarły, nadal istnieje. Ssak przez wieki był nazywany królem buszu - budził grozę wśród mieszkańców Australii, dziesiątkując stada owiec. Z badań uczonych z Hobart University wynika, że dziś zamieszkuje wyłącznie tereny trudno dostępne dla człowieka. Wilk tasmański przypomina owczarka alzackiego, a ponieważ jego grzbiet pokrywają czarne prążki, pierwsi osadnicy z Europy nazwali go "tygrysem". Nie ma on jednak nic wspólnego ani z kotami, ani z psami - należy do rzędu torbaczy, podobnie jak kangury czy koale. (MF)
- Za wcześnie na naukę
Kiedy nastolatki rozpoczynają zajęcia szkolne, ich mózgi pracują najgorzej, a wczesne wstawanie skraca ich sen przeciętnie o dwie godziny na dobę - wyliczyli uczeni z Northwestern University. Ich zdaniem, szkoły powinny rozpoczynać lekcje najwcześniej o godz. 9.00, a wszystkie ważne testy i sprawdziany należy przeprowadzać w godzinach popołudniowych, gdy uczniowie są w lepszej kondycji intelektualnej. "Wielu młodych ludzi uważa się za leniwych czy aspołecznych, a oni po prostu są niewyspani" - mówi prowadząca badania dr Martha Hansen. (JAS)
Więcej możesz przeczytać w 23/2005 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.