Harowanie na mieszkanie
8 lat musi pracować statystyczny Polak, żeby pozwolić sobie na zakup 70-metrowego mieszkania. Takie samo lokum Niemiec kupi sobie już po 39 miesiącach pracy. Nasz wynik jest 5. najgorszym w raporcie „Property Index 2016” przygotowanym przez firmę konsultingową Deloitte. W zestawieniu podano też, ile metrów kwadratowych mogą kupić sobie mieszkańcy różnych miast, mając 200 tys. euro w portfelu. W Warszawie za takie pieniądze kupimy ok. 114 mkw., bo średnio za jeden metr mieszkania w stolicy trzeba zapłacić 1,7 tys. euro. W Poznaniu i we Wrocławiu – 1,5 tys. euro, w Krakowie – 1,4 tys. euro, Gdańsku – 1,3 tys. euro, Katowicach – 1,2 tys. euro, Łodzi – 1 tys. euro.
Związkowcy wykopani
W końcu jakiś odważny gest rządu w sprawie nierentownych kopalń. Jastrzębska Spółka Węglowa dostała zielone światło w sprawie likwidacji kopalni Krupiński w województwie śląskim. Zakład z końcem stycznia 2017 r. miałby zostać przekazany do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, gdzie czeka go zamknięcie. Związkowcy i lokalne władze są zbulwersowani mimo gwarancji, że nikt nie straci pracy. Krupiński od lat jest pod kreską. W ciągu ostatnich dziesięciu lat przyniósł 900 mln straty. W tym roku tylko do tej jednej kopalni trzeba będzie dopłacić 200 mln zł. Kolejny problem to produkt, który wydobywa – głównie węgiel energetyczny, a JSW chce teraz węgla koksowego, który w produkcji kosztuje tyle samo, ale można go sprzedawać drożej. Związkowcy zapowiadają, że nie złożą broni, i już zamierzają interweniować w swojej sprawie u premier Szydło.
Frankowicze nie składają broni
Na 10 września przed Sejmem swój protest planują frankowicze. Na manifestacji połączą się dwa stowarzyszenia: prowadzone przez Tomasza Sadlika Pro Futuris i Stop Bankowemu Bezprawiu Macieja Pawlickiego. Do polskich frankowiczów dołączą ci hiszpańscy – przemówienie wygłosi Patricia Suárez, prezes stowarzyszenia Asufin, które już od 2009 r. walczy z nieuczciwymi praktykami tamtejszych banków. Jej ostatni sukces to wyegzekwowanie od hiszpańskiego Santandera prawie miliona euro zwrotu po anulowaniu kilku umów klientów, którym bank wcisnął toksyczne produkty finansowe.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.