A co się stało? – pytał ze zdziwieniem Marcinkiewicz, kiedy dziennikarze i politycy oburzali się jego rozwodem na łamach tabloidów. Podobnie reaguje większość Polaków. Aż 84,5 proc. badanych uważa, że ma on prawo sam decydować o swoim życiu. Zbulwersowanych postępowaniem byłego premiera jest zaledwie 8,1 proc. respondentów. Co ciekawe, kobiety są wobec Marcinkiewicza równie tolerancyjne jak mężczyźni. Wszystko wskazuje na to, że twierdzenia o politycznej śmierci Marcinkiewicza są przesadzone. Sam były premier oświadczył,że bardzo łatwo wyobraża sobie powrót do polityki. Jeśli do podobnych wniosków dojdą liderzy PO, to – według doniesień medialnych – mógłby on wziąć udział w kampanii prezydenckiej Donalda Tuska, a nawet wejść do rządu.
Wprost z księgarni
Poleca Edward Lucas, korespondent tygodnika „The Economist" w Europie Środkowej i Wschodniej
Wpadła mi w ręce najnowsza książka Martina Wolfa „Fixing Global Finance". Dzieło szefa komentatorów ekonomicznych „Financial Timesa" jest naprawdę błyskotliwe. To książka, która traktuje o globalnej ekonomii, a napisana została długo przed kryzysem finansowym na światowych rynkach. Jest jednak bardzo aktualna. Opisując różne gospodarki świata, Wolf stawia tezę, że kraje, które mają bardzo rozbudowany system fi nansowy, rozwijają się szybciej, choć są narażone na różne niebezpieczeństwa. Przechodząc mniejsze i większe kryzysy, wyciągają z nich lekcje i – aby zapobiegać destabilizacji z powodu zewnętrz- nych problemów – oszczędzają, tworząc rezerwy. Jednak to, co dla poszczególnych krajów stanowi zabezpieczenie, dla gospodarki globalnej objawia się jako problem. W „Fixing Global Finance" Wolf pokazuje światową ekonomię jako sieć wzajemnych powiązań, pisząc jednocześnie, co poszczególne kraje powinny robić, żeby redukować ryzyko kryzysu.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.