Prezydent USA Barack Obama wygrał wyścig do Białego Domu m.in. jako obrońca ludu. Mógł sobie na to pozwolić, bo wspierała go rodzina Pritzkerów – potężny ród amerykańskich miliarderów. Prawnuczka twórcy fortuny i obecna głowa rodziny, 50-letnia Penny Pritzker, była szefową finansów kampanii wyborczej Obamy. To dzięki niej zebrał on 750 mln USD – najwięcej w historii wyborów prezydenckich w USA.
W 1881 r. 10-letni wówczas Nicholas Pritzker pucował mieszkańcom Chicago buty, aby się utrzymać. Dziś wśród 400 najbogatszych Amerykanów jest 11 jego potomków. Ich hotelarsko-inwestycyjne imperium wycenia się na 77 mld ?zł. Jeśli ktoś słyszał o Pritzkerach, to jako o fundatorach nagrody, która jest Noblem w dziedzinie architektury. W 1999 r., po śmierci Jaya Pritkzera, nestora rodu i wuja Penny, zadecydowano, że wszystkie firmy należące do rodziny ( jest ich 200) zostaną sprzedane, a pieniądze podzieli się między 11 członków rodziny (na każdego przypadło 2 mld USD). W familii utworzyły się dwa Pierwszą szansę na szybkie wzbogacenie się Nicholas Pritzker i jego syn Abraham wykorzystali podczas wielkiego kryzysu w latach 30. XX wieku. Przekonali Waltera M. Heymanna, dyrektora First National Bank of Chicago, by otworzył im linię kredytową. Za te pieniądze zaczęli skupować tanie ze względu na kryzys nieruchomości kamienice w Chicago. Do rozkwitu rodzinnego imperium doprowadził Jay Pritzker, syn Abrahama. Skupował znajdujące się na skraju bankructwa firmy, a jego brat Robert pozbywał się nierentownych aktywów, tak że przejmowane przez nich firmy zaczynały przynosić zyski. W ciągu kilkudziesięciu lat Pritzkerowie przejęli i zrestrukturyzowali 200 firm z różnych branż, m.in. producenta rękawiczek Wells Lamont czy firmę TransUnion prowadzącą bazę danych wiarygodności kredytowej klientów banków. Najsłynniejszym nabytkiem był hotel Hyatt Place w Los Angeles. Kupili go w 1957 r. za 2,2 mln USD (równowartość obecnych 16 mln USD). Następnie stworzyli sieć ponad 200 hoteli pod marką Hyatt. Dziś te hotele znajdują się w 40 krajach świata, m.in. ?w Warszawie. ośrodki władzy. Jeden wokół Penny Pritzker (Pritzkerowie z Chicago), drugi wokół jej brata Anthony’ego N. Pritzkera (Pritzkerowie z Kalifornii). Niedawna amerykańska kampania prezydencka dla obu gałęzi rodu stała się kolejną okazją do rywalizacji. Chicagowscy Pritzkerowie poparli Baracka Obamę, a kalifornijscy – Hillary Clinton, jego rywalkę w staraniach o nominację Partii Demokratycznej.
Więcej możesz przeczytać w 7/2009 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.