Na pytania czytelników internetowego wydania „Wprost” odpowiada Michał Kamiński. Rzecznik prasowy prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Były poseł AWS oraz Prawa i Sprawiedliwości, w latach 2004-2007 był deputowanym do Parlamentu Europejskiego. W 1999 r. uznany przez dziennikarzy za najlepszego mówcę parlamentu.
1. Czy Donald Tusk będzie dobrym następcą Lecha Kaczyńskiego?
Tomasz Banasiuk | Sokołów Podlaski
Ani dobrym, ani złym. Po prostu nie będzie jego następcą.
2. Czy PiS ma szanse odzyskania władzy w 2011 r.?
Adam Kwiatkowski | Lubień Kujawski
Jestem o tym przekonany, ponieważ prędzej czy później do większości Polaków dotrze, że PiS umie rządzić i czyni to w interesie zwykłych obywateli. Platforma zaś jest niezbyt udaną formacją skrajnych liberałów.
3. Jak pan ocenia walkę z kryzysem prowadzoną przez obecny rząd?
Krzysztof Nowicki | Siedlce
Rząd Donalda Tuska postępuje dokładnie odwrotnie niż cały świat, usiłując schładzać i tak gasnący motor polskiej gospodarki. Cały świat wydaje dziś pieniądze, by ożywiać koniunkturę, by chronić miejsca pracy. Rząd Donalda Tuska, wbrew wszystkim i wszystkiemu, trzyma się skrajnie liberalnej doktryny. Paradoksalnie przypomina w tym marksistów, którzy ignorowali fakty i praktykę, jeśli przeczyły ich ideologicznym założeniom.
4. Jak pan ocenia swoje szanse na wygranie wyborów do Parlamentu Europejskiego w Warszawie? Anna Szmajda | Lublin
Pięć lat temu sprawiłem tu niemałą niespodziankę. Warszawa była jedynym okręgiem, w którym PiS wygrało wybory europejskie. Uzyskałem czwarty wynik w kraju, a pierwszy w PiS. Ale oczywiście do wyborów należy podchodzić z pokorą. Mam świetnych, doświadczonych kontrkandydatów. Pani Hübner, pan Rosati czy Wojciech Olejniczak to osoby, z którymi często się nie zgadzam, ale nie odmówię im pozycji czołowych postaci polskiej sceny politycznej.
5. Czy nie będzie panu żal rozstawać się z Kancelarią Prezydenta?
Grzegorz Drobny | Warszawa
Żal, ale rozstaję się tylko z kancelarią, a nie z prezydentem Lechem Kaczyńskim.
6. Czy Lech Kaczyński powinien się ubiegać o reelekcję w kolejnych wyborach?
Przemysław Rogalski | Słupca
Moim zdaniem, Lech Kaczyński najlepiej definiuje dziś strategiczne zadania stojące przed Polską początku XXI wieku. A od tego właśnie jest prezydent. Nie od PR-owskich machlojek czy wiecznej pogoni za popularnością, a od patrzenia ponad perspektywą kolejnych wyborów. Taki właśnie jest Lech Kaczyński i dlatego wierzę, że wygra następne wybory.
7. Jak z perspektywy czasu ocenia pan swoją wizytę u Augusta Pinocheta?
Dariusz Kosatka | Włocławek
Byłem wtedy młodym człowiekiem, który w uproszczony sposób widział świat. Wydawało mi się, że wszystko, co mówiła komunistyczna propaganda, można bezpiecznie odwrócić – w zbrodniarzach widzieć bohaterów i odwrotnie. Życie i mądrzy ludzie, których spotkałem po drodze, nauczyli mnie, że świat jest bardziej skomplikowany.
8. Czytał pan najnowszą książkę o Lechu Wałęsie?
Adam Kwiatkowski | Lubień Kujawski
Na pewno ją przeczytam, choćby po to, by wiedzieć, co tak rozwściecza Lecha Wałęsę i Donalda Tuska, którzy przy okazji tej publikacji znów atakują IPN. Lech Wałęsa, jak mi się wydaje, walczył o demokrację i wolność słowa, w której nie ma „świętych krów" i każdy jest równy wobec prawa.
9. Jak wygląda zwykły dzień pracy w kancelarii Lecha Kaczyńskiego?
Szymon Kołodziejczyk | Łódź
W tej kancelarii nie ma zwykłych dni. Przed panem prezydentem codziennie piętrzą się nowe zadania, by jak najlepiej służyć Polsce. Praca wre tu od rana do wieczora.
10. Jakie jest pana marzenie i czy może pan sobie na nie pozwolić?
Szymon Cheba | Barlinek
Chciałbym, żeby Legia zagrała w Lidze Mistrzów, ale to niestety nie zależy ode mnie.
11. Dlaczego kandyduje pan do PE?
Paweł Ślusarczyk, Rawa Mazowiecka
- Posiadam kwalifikacje polityczne i językowe, które pozwolą mi dobrze reprezentować polski interes. Byłem obserwatorem w PE, następnie 3 lata jego posłem. Przeforsowałem w Parlamencie kilka ważnych dla nas inicjatyw, jak choćby raport o członkostwie Ukrainy w Unii Europejskiej, który nosi moje nazwisko. Nie będę musiał uczyć się Brukseli.
12. Czy jest już kandydat na pańskie stanowisko w kancelarii?
Zbigniew Święch, Kraków
- To decyzja Lecha Kaczyńskiego i nie chcę się w tej sprawie wypowiadać.
13. Jak ocenia pan politykę zagraniczną obecnego rządu?
Anna Szmajda, Lublin?
- Niestety nie najlepiej. Zbyt często polski interes narodowy pada w niej ofiarą politycznego PR-u. Nie twierdzę, że rząd ma w tej sprawie złe intencje mam nadzieję, że tak nie jest, ale twierdzę z całą stanowczością, że w zbyt wielu sprawach stanowisko rządu Tuska jest skonstruowane na zasadzie, że jeżeli prezydent Kaczyński jest „za" to my jesteśmy „przeciw”. Polityka zagraniczna jest kolejnym obszarem, w którym negatywnie zweryfikowano szumne wyborcze obietnice. Jaskrawy dowód to nieobecność Polski na G20.
14. Którego z polityków lubi pan najbardziej?
Grzegorz Pytlak, Kraśnik
- Adama Bielana – ale przede wszystkim, jako przyjaciela, nie polityka.
15. Czy ma pan politycznego idola?
Grzegorz Pytlak, Kraśnik
- Na pewno Winston Churchill, Ronald Regan, Margaret Thatcher. Nie ukrywam, że fascynuje mnie też postać L.B. Johnsona.
16. Jak się panu współpracuje z Piotrem Kownackim?
Tomasz Banasiuk, Sokołów Podlaski
- Dobrze. To jest wyjątkowy człowiek. Oczywiście w jakimś sensie musieliśmy się „dotrzeć". Bardzo cenię jego intelektualny format, erudycję i systematyczność.
17. Co pan sądzi o Sławomirze Nowaku?
Jarosław Krajewski, Warszawa
- To jeden z mocniejszych zawodników w drużynie Donalda Tuska. Z jednej strony brutalny i bezwzględny, z drugiej niewątpliwie inteligentny.
18. Jak ocenia pan kandydaturę Mariana Krzaklewskiego do PE z listy PO?
Adam Kwiatkowski, Lubień Kujawski
- To decyzja przede wszystkim Platformy i samego Mariana Krzaklewskiego. Ciekawym zadaniem dziennikarzy będzie przypominanie w tej kampanii, jakie poglądy na ważne dla Polski sprawy wyrażali w przeszłości Marian Krzaklewski i na przykład Danuta Hübner.
19. Jaki jest obecnie stosunek PiS na temat dekomunizacji?
Adam Kwiatkowski, Lubień Kujawski
- Taki jak zawsze, czyli pozytywny.
20. Kto byłby najlepszym następcą Jarosława Kaczyńskiego?
Joanna Przybysz, Kraków
- Dla mnie w najbliższych latach ten problem w ogóle nie istnieje. Jarosław Kaczyński jest w pełni sił by znowu, jako premier prowadzić Polskę w dobrym kierunku. Nie wyobrażam sobie innego polityka, który mógłby utrzymać spójność PiS i dać mu realną perspektywę zwycięstwa, jak Jarosław Kaczyński.
21. Co zamierza zrobić PiS, aby przekonać do siebie młodzież?
Adam Kwiatkowski, Lubień Kujawski
- Prawo i Sprawiedliwość prowadziło najlepszą politykę dla młodych Polaków. To my skutecznie walczyliśmy z korporacjami i broniliśmy bezpłatnego dostępu do edukacji. Przyciągnęliśmy do Polski rekordową liczbę inwestycji zagranicznych. Tworzyliśmy nowe miejsca pracy, które są najlepszą gwarancją dobrej przyszłości.
22. W której pracy czuje się pan bardziej spełniony: w Parlamencie Europejskim czy w Kancelarii Prezydenta?
Szymon Kołodziejczyk, Łódź
- To zupełnie różne zadania. Oba są wielkim zaszczytem i w wypełnianiu obu dojmujące jest poczucie odpowiedzialności.
23. Co chciałby pan jeszcze osiągnąć w polityce?
Szymon Kołodziejczyk, Łódź
- Chciałbym żyć w kraju, który od sportu zaczynając poprzez rozwój cywilizacyjny, infrastrukturę, na armii kończąc miałby miejsce w świecie wyrastające ponad przeciętną. Dziś we wszystkich tych dziedzinach jesteśmy poniżej przeciętnej. Chciałbym nowoczesnej Polski, z której zdaniem liczą się w Unii i w świecie.
24. Czy kryzys ekonomiczny spowoduje, że lewica odzyska stracony elektorat?
Adam Kwiatkowski, Lubień Kujawski
- Brutalne wyeliminowanie Włodzimierza Cimoszewicza z wyborów prezydenckich w 2005 r. skutecznie zniekształciło polską scenę polityczną. Miejsce dużej centrolewicy zajęła eklektyczna Platforma Obywatelska definiująca się w dodatku, jako „antyPiS". Potencjał na proeuropejską liberalną lewicę jest dzisiaj z całą pewnością dużo większy niż wyniki wyborcze i sondażowe SLD. Nie wykluczam, że coraz bardziej widoczna nieudolność PO spowoduje, że to w lewicy część wyborców będzie upatrywała alternatywy dla Prawa i Sprawiedliwości. Wymaga to jednak dużej pracy po lewej stronie, a na razie widać tam wyłącznie walkę wewnętrzną.
25. Jaki powinien być idealny kandydat na europosła?
Andrzej Lipski, Gdańsk
- Powinien być człowiekiem, który z jednej strony docenia znaczenie Unii dla Polski i proces integracji postrzega, jako sukces, a z drugiej strony widzi, że UE jest w dalszym ciągu platformą rywalizacji narodowych interesów. Musi, więc bez kompleksów i bez fanfaronady umieć tych polskich interesów bronić. Oczywiście powinien znać języki obce i rozwijać jak najlepsze kontakty w Europie.
26. Których polityków opozycji darzy pan sympatią?
Janusz Kwiatkowski, Rzeszów
- Jest ich kilku, zarówno na lewicy jak i w Platformie, ale obawiam się, ze gdybym wymieniał ich nazwiska mógłbym im zaszkodzić.
27. Kiedy pan zamierza odejść na polityczną emeryturę?
Andrzej Lipski, Gdańsk
- 28 marca skończyłem 37 lat, na razie nie myślę o emeryturze.
1. Czy Donald Tusk będzie dobrym następcą Lecha Kaczyńskiego?
Tomasz Banasiuk | Sokołów Podlaski
Ani dobrym, ani złym. Po prostu nie będzie jego następcą.
2. Czy PiS ma szanse odzyskania władzy w 2011 r.?
Adam Kwiatkowski | Lubień Kujawski
Jestem o tym przekonany, ponieważ prędzej czy później do większości Polaków dotrze, że PiS umie rządzić i czyni to w interesie zwykłych obywateli. Platforma zaś jest niezbyt udaną formacją skrajnych liberałów.
3. Jak pan ocenia walkę z kryzysem prowadzoną przez obecny rząd?
Krzysztof Nowicki | Siedlce
Rząd Donalda Tuska postępuje dokładnie odwrotnie niż cały świat, usiłując schładzać i tak gasnący motor polskiej gospodarki. Cały świat wydaje dziś pieniądze, by ożywiać koniunkturę, by chronić miejsca pracy. Rząd Donalda Tuska, wbrew wszystkim i wszystkiemu, trzyma się skrajnie liberalnej doktryny. Paradoksalnie przypomina w tym marksistów, którzy ignorowali fakty i praktykę, jeśli przeczyły ich ideologicznym założeniom.
4. Jak pan ocenia swoje szanse na wygranie wyborów do Parlamentu Europejskiego w Warszawie? Anna Szmajda | Lublin
Pięć lat temu sprawiłem tu niemałą niespodziankę. Warszawa była jedynym okręgiem, w którym PiS wygrało wybory europejskie. Uzyskałem czwarty wynik w kraju, a pierwszy w PiS. Ale oczywiście do wyborów należy podchodzić z pokorą. Mam świetnych, doświadczonych kontrkandydatów. Pani Hübner, pan Rosati czy Wojciech Olejniczak to osoby, z którymi często się nie zgadzam, ale nie odmówię im pozycji czołowych postaci polskiej sceny politycznej.
5. Czy nie będzie panu żal rozstawać się z Kancelarią Prezydenta?
Grzegorz Drobny | Warszawa
Żal, ale rozstaję się tylko z kancelarią, a nie z prezydentem Lechem Kaczyńskim.
6. Czy Lech Kaczyński powinien się ubiegać o reelekcję w kolejnych wyborach?
Przemysław Rogalski | Słupca
Moim zdaniem, Lech Kaczyński najlepiej definiuje dziś strategiczne zadania stojące przed Polską początku XXI wieku. A od tego właśnie jest prezydent. Nie od PR-owskich machlojek czy wiecznej pogoni za popularnością, a od patrzenia ponad perspektywą kolejnych wyborów. Taki właśnie jest Lech Kaczyński i dlatego wierzę, że wygra następne wybory.
7. Jak z perspektywy czasu ocenia pan swoją wizytę u Augusta Pinocheta?
Dariusz Kosatka | Włocławek
Byłem wtedy młodym człowiekiem, który w uproszczony sposób widział świat. Wydawało mi się, że wszystko, co mówiła komunistyczna propaganda, można bezpiecznie odwrócić – w zbrodniarzach widzieć bohaterów i odwrotnie. Życie i mądrzy ludzie, których spotkałem po drodze, nauczyli mnie, że świat jest bardziej skomplikowany.
8. Czytał pan najnowszą książkę o Lechu Wałęsie?
Adam Kwiatkowski | Lubień Kujawski
Na pewno ją przeczytam, choćby po to, by wiedzieć, co tak rozwściecza Lecha Wałęsę i Donalda Tuska, którzy przy okazji tej publikacji znów atakują IPN. Lech Wałęsa, jak mi się wydaje, walczył o demokrację i wolność słowa, w której nie ma „świętych krów" i każdy jest równy wobec prawa.
9. Jak wygląda zwykły dzień pracy w kancelarii Lecha Kaczyńskiego?
Szymon Kołodziejczyk | Łódź
W tej kancelarii nie ma zwykłych dni. Przed panem prezydentem codziennie piętrzą się nowe zadania, by jak najlepiej służyć Polsce. Praca wre tu od rana do wieczora.
10. Jakie jest pana marzenie i czy może pan sobie na nie pozwolić?
Szymon Cheba | Barlinek
Chciałbym, żeby Legia zagrała w Lidze Mistrzów, ale to niestety nie zależy ode mnie.
11. Dlaczego kandyduje pan do PE?
Paweł Ślusarczyk, Rawa Mazowiecka
- Posiadam kwalifikacje polityczne i językowe, które pozwolą mi dobrze reprezentować polski interes. Byłem obserwatorem w PE, następnie 3 lata jego posłem. Przeforsowałem w Parlamencie kilka ważnych dla nas inicjatyw, jak choćby raport o członkostwie Ukrainy w Unii Europejskiej, który nosi moje nazwisko. Nie będę musiał uczyć się Brukseli.
12. Czy jest już kandydat na pańskie stanowisko w kancelarii?
Zbigniew Święch, Kraków
- To decyzja Lecha Kaczyńskiego i nie chcę się w tej sprawie wypowiadać.
13. Jak ocenia pan politykę zagraniczną obecnego rządu?
Anna Szmajda, Lublin?
- Niestety nie najlepiej. Zbyt często polski interes narodowy pada w niej ofiarą politycznego PR-u. Nie twierdzę, że rząd ma w tej sprawie złe intencje mam nadzieję, że tak nie jest, ale twierdzę z całą stanowczością, że w zbyt wielu sprawach stanowisko rządu Tuska jest skonstruowane na zasadzie, że jeżeli prezydent Kaczyński jest „za" to my jesteśmy „przeciw”. Polityka zagraniczna jest kolejnym obszarem, w którym negatywnie zweryfikowano szumne wyborcze obietnice. Jaskrawy dowód to nieobecność Polski na G20.
14. Którego z polityków lubi pan najbardziej?
Grzegorz Pytlak, Kraśnik
- Adama Bielana – ale przede wszystkim, jako przyjaciela, nie polityka.
15. Czy ma pan politycznego idola?
Grzegorz Pytlak, Kraśnik
- Na pewno Winston Churchill, Ronald Regan, Margaret Thatcher. Nie ukrywam, że fascynuje mnie też postać L.B. Johnsona.
16. Jak się panu współpracuje z Piotrem Kownackim?
Tomasz Banasiuk, Sokołów Podlaski
- Dobrze. To jest wyjątkowy człowiek. Oczywiście w jakimś sensie musieliśmy się „dotrzeć". Bardzo cenię jego intelektualny format, erudycję i systematyczność.
17. Co pan sądzi o Sławomirze Nowaku?
Jarosław Krajewski, Warszawa
- To jeden z mocniejszych zawodników w drużynie Donalda Tuska. Z jednej strony brutalny i bezwzględny, z drugiej niewątpliwie inteligentny.
18. Jak ocenia pan kandydaturę Mariana Krzaklewskiego do PE z listy PO?
Adam Kwiatkowski, Lubień Kujawski
- To decyzja przede wszystkim Platformy i samego Mariana Krzaklewskiego. Ciekawym zadaniem dziennikarzy będzie przypominanie w tej kampanii, jakie poglądy na ważne dla Polski sprawy wyrażali w przeszłości Marian Krzaklewski i na przykład Danuta Hübner.
19. Jaki jest obecnie stosunek PiS na temat dekomunizacji?
Adam Kwiatkowski, Lubień Kujawski
- Taki jak zawsze, czyli pozytywny.
20. Kto byłby najlepszym następcą Jarosława Kaczyńskiego?
Joanna Przybysz, Kraków
- Dla mnie w najbliższych latach ten problem w ogóle nie istnieje. Jarosław Kaczyński jest w pełni sił by znowu, jako premier prowadzić Polskę w dobrym kierunku. Nie wyobrażam sobie innego polityka, który mógłby utrzymać spójność PiS i dać mu realną perspektywę zwycięstwa, jak Jarosław Kaczyński.
21. Co zamierza zrobić PiS, aby przekonać do siebie młodzież?
Adam Kwiatkowski, Lubień Kujawski
- Prawo i Sprawiedliwość prowadziło najlepszą politykę dla młodych Polaków. To my skutecznie walczyliśmy z korporacjami i broniliśmy bezpłatnego dostępu do edukacji. Przyciągnęliśmy do Polski rekordową liczbę inwestycji zagranicznych. Tworzyliśmy nowe miejsca pracy, które są najlepszą gwarancją dobrej przyszłości.
22. W której pracy czuje się pan bardziej spełniony: w Parlamencie Europejskim czy w Kancelarii Prezydenta?
Szymon Kołodziejczyk, Łódź
- To zupełnie różne zadania. Oba są wielkim zaszczytem i w wypełnianiu obu dojmujące jest poczucie odpowiedzialności.
23. Co chciałby pan jeszcze osiągnąć w polityce?
Szymon Kołodziejczyk, Łódź
- Chciałbym żyć w kraju, który od sportu zaczynając poprzez rozwój cywilizacyjny, infrastrukturę, na armii kończąc miałby miejsce w świecie wyrastające ponad przeciętną. Dziś we wszystkich tych dziedzinach jesteśmy poniżej przeciętnej. Chciałbym nowoczesnej Polski, z której zdaniem liczą się w Unii i w świecie.
24. Czy kryzys ekonomiczny spowoduje, że lewica odzyska stracony elektorat?
Adam Kwiatkowski, Lubień Kujawski
- Brutalne wyeliminowanie Włodzimierza Cimoszewicza z wyborów prezydenckich w 2005 r. skutecznie zniekształciło polską scenę polityczną. Miejsce dużej centrolewicy zajęła eklektyczna Platforma Obywatelska definiująca się w dodatku, jako „antyPiS". Potencjał na proeuropejską liberalną lewicę jest dzisiaj z całą pewnością dużo większy niż wyniki wyborcze i sondażowe SLD. Nie wykluczam, że coraz bardziej widoczna nieudolność PO spowoduje, że to w lewicy część wyborców będzie upatrywała alternatywy dla Prawa i Sprawiedliwości. Wymaga to jednak dużej pracy po lewej stronie, a na razie widać tam wyłącznie walkę wewnętrzną.
25. Jaki powinien być idealny kandydat na europosła?
Andrzej Lipski, Gdańsk
- Powinien być człowiekiem, który z jednej strony docenia znaczenie Unii dla Polski i proces integracji postrzega, jako sukces, a z drugiej strony widzi, że UE jest w dalszym ciągu platformą rywalizacji narodowych interesów. Musi, więc bez kompleksów i bez fanfaronady umieć tych polskich interesów bronić. Oczywiście powinien znać języki obce i rozwijać jak najlepsze kontakty w Europie.
26. Których polityków opozycji darzy pan sympatią?
Janusz Kwiatkowski, Rzeszów
- Jest ich kilku, zarówno na lewicy jak i w Platformie, ale obawiam się, ze gdybym wymieniał ich nazwiska mógłbym im zaszkodzić.
27. Kiedy pan zamierza odejść na polityczną emeryturę?
Andrzej Lipski, Gdańsk
- 28 marca skończyłem 37 lat, na razie nie myślę o emeryturze.
Więcej możesz przeczytać w 15/2009 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.