Będzie dotyczył zarówno nowych, jak i używanych aut o dopuszczalnej masie do 3,5 tony, a określać go ma wzór: pojemność silnika podniesiona do kwadratu razy współczynnik dla ustalanych na podstawie dokumentacji samochodu norm emisji spalin pomnożone przez stałą stawkę w wysokości 500 zł. Ustawa, według resortu, ma wspierać kupowanie samochodów nowszych i bardziej ekologicznych, a nie przywożonych z zagranicy starszych czy wycofanych z użytku. Projekt budzi zastrzeżenia, ponieważ zostaną opodatkowane także auta, za które już wcześniej została zapłacona akcyza. Ustawa najmocniej uderzy w posiadaczy starych aut emitujących najwięcej spalin. Za ponadpiętnastoletni pojazd będzie trzeba zapłacić nawet 3 tys. zł podatku rocznie. Drastycznie spadnie cena starych modeli, powoli możemy liczyć na obniżkę cen nowych. Na takie rozwiązanie zdecydowały się już Francja, Niemcy i Czechy.
SMS
Włoski rząd przeznaczy 55 mln euro na pomoc dla dotkniętej trzęsieniem ziemi Abruzji. Z powodu kataklizmu pracę straciło w tym regionie około 10 tys. osób.
Minister pracy podpisał umowę z władzami samorządowymi dotyczącą uproszczenia procedury przyznawania zasiłków dla bezrobotnych oraz ułatwienia przekazywania pomocy dla pracowników zakładów, które nie mogą wznowić działalności z powodu zniszczeń.
105
Tyle upadłości zanotowano w Polsce w pierwszym kwartale 2009 r. To o 11 proc. więcej niż rok wcześniej. Najwięcej firm zbankrutowało w województwach mazowieckim, śląskim i dolnośląskim. Najmniej w podlaskim i opolskim. Splajtowały głównie firmy z branży produkcyjnej i usługowej.
Quintiles Poland, spółka zajmująca się badaniami klinicznymi, to najlepszy pracodawca 2008 r. w Polsce w kategorii dużych firm. Badanie najlepszych pracodawców zorganizowała już po raz czwarty firma Hewitt Associates. Na podium znaleźli się też ZPC Mieszko oraz Pramerica Życie Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji.
Spam, czyli niepożądane e-maile zaśmiecające skrzynkę pocztową, przyczyniają się do emisji dwutlenku węgla podobnie jak 3,1 mln aut – wynika z raportu McAfee, firmy specjalizującej się w bezpieczeństwie informatycznym. Jej badania dowodzą, że energia zużywana na wysyłanie spamu zaspokoiłaby roczne zapotrzebowanie na elektryczność 2,4 mln gospodarstw domowych.
Szklana pułapka
Bruce Willis ma się stać częścią kampanii reklamowej wódki Sobieski. Francuski właściciel marki, firma Belvedere, wyda na czteroletni kontrakt z aktorem aż 16 mln dolarów. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jest zadłużona na mniej więcej 500 mln euro netto i nie jest w stanie spłacać swoich wierzycieli, wśród których są nie tylko akcjonariusze i kontrahenci, ale nawet pracownicy. Przeciwko marnowaniu pieniędzy na hollywoodzkie gwiazdy protestuje porozumienie akcjonariuszy, reprezentujące 60 proc. z nich. – Spółce kończy się okres ochrony przed wierzycielami nałożony przez francuski sąd. Jeśli Belvedere chce uniknąć upadłości, musi zacząć spłacać długi, a nie zwiększać wydatki. – mówi „Wprost" Andrzej Długosz, doradca ds. PR porozumienia. Spółka przedstawiła kilka dni temu 10-letni plan spłaty długów. Nawet jeśli Willis poprawi wyniki polskich spółek-córek notowanych na giełdzie w Warszawie (m.in. Destylarni Sobieski SA), to i tak nie zwiększy to zaufania do Belvedere notowanej na Euronext.
Państwo Teksas
Interwencyjna polityka Baracka Obamy, wysokie podatki i niesprawiedliwa redystrybucja dochodów (768 mld USD dla upadających firm i banków) nie podobają się konserwatywnym Amerykanom. Żeby zademonstrować niezadowolenie, organizują tzw. tea party, czyli wiece nawiązujące do słynnego parzenia herbaty, wydarzenia, które zapoczątkowało odłączenie się amerykańskich kolonii od korony brytyjskiej. „Tea" to także skrót od Taxed Enough Already ( już wystarczająco podatkowani). Rick Perry, gubernator Teksasu, który należy do konserwatywnych stanów, na tea party w Austin stwierdził, że jeśli obca wolnościowemu duchowi Ameryki polityka Obamy będzie kontynuowana, realnym scenariuszem jest odłączenie się Teksasu od USA. | czytaj też na s. 51
MIESIĘCZNY ABONAMENT 2 MBIT/S W UMOWIE NA 2 LATA
Jak wynika z najnowszego raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej, najdroższym dostawcą Internetu w Polsce pozostaje Telekomunikacja Polska. „Tepsa" nie feruje też tak atrakcyjnych promocji jak inni. Dialog daje upusty sięgające nawet 6 proc. ceny, a Netia – 38 proc. "Nie zamierzam ot tak wrzucić pieniędzy podatników w czarną dziurę" Barack Obama, prezydent USA
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.