Wycieczka do źródeł
TRICKY wraca do melodyjnego trip-hopu
Po różnych, często mocno hermetycznych eksperymentach na kilku ostatnich płytach Tricky postanowił zatoczyć artystyczne koło i wrócić do estetyki „Maxinquaye”, swojego znakomitego debiutu. Na „False Idols”, bogatszy o dwie dekady doświadczeń, artysta odświeża klasyczny, bardzo melodyjny trip-hop. Do tego trzy klasowe gościnnie śpiewające wokalistki. Jedna z ikon „brzmienia z Bristolu” wróciła do źródeł. I bardzo dobrze.
Dęty polonez
Marcin Masecki, Polonezy Lado ABC
Jak odświeżyć poloneza, najbardziej polski i równocześnie najbardziej skamieniały z rodzimych tańców? Najlepiej w towarzystwie orkiestry dętej, grającej równocześnie free jazz, ragtime, latino, hip-hop i surf-rocka. Zebrano ją z dziesięciu muzyków grup Pink Freud, Levity, Profesjonalizm i Kwartludium. Sam Marcin Masecki zza pianina ustawił się tym razem w roli mistrza ceremonii. Widać, że porusza się wzdłuż cienkiej czerwonej linii przeciwieństw estetycznych i profesjonalnych nie po raz pierwszy i wyzwala to w nim niezwykłą kreatywność. Masecki powinien zdecydowanie dostać za ten album Fryderyka. A nawet kilka. Piotr Metz
Top 10 muzyka
1. „40 piosenek Anny German”
Polskie Nagrania
2. „Złota kolekcja – Bal u Posejdona”
Anna German
Pomaton/Emi Music PL
3. „Prosto” Kult
SP Records/Olesiejuk
4. „Random Access Memories” Daft Punk
Sony Music PL
5. „Love Lust Faith + Dreams” 30 Seconds to Mars
Other Pop Us/Universal Music PL
6. „Nagrania radiowe z lat 1969-1971 – z archiwum Polskiego Radia vol. 13” Anna German
Polskie Radio/Olesiejuk
7. „Recto Verso” Zaz
Magic Records/Universal Music PL
8. „Prototyp” Kajman
Step Records/CD-Contact
9. „Alter Ego” Patrycja Markowska
J&J Music Art/Emi Music PL
10. „The Great Gatsby” muzyka filmowa
Universal/Universal Music PL
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.