Te najprzyjemniejsze chwile w roku warto spędzić, nie zaprzątając sobie głowy problemami. Niezależnie od tego, czy urlop planujemy starannie i z dużym wyprzedzeniem, czy wolimy podejmować spontaniczne decyzje, oraz tego, jaką formę wypoczynku preferujemy – nad basenem czy w ruchu, rodzinnie czy solo, w Polsce czy za granicą, czynnością ważniejszą niż spakowanie walizki powinno być wykupienie ubezpieczenia turystycznego.
Niepoprawni optymiści
Tylko co piąty Polak ma polisę na życie, a co trzeci wyjeżdżający na zagraniczny urlop ubezpiecza się na tę okoliczność. Jadąc na wakacje w Polsce, ubezpiecza się już tylko co dziesiąty Kowalski. Ta niefrasobliwość może sporo kosztować, bo za pomoc medyczną, ewentualną hospitalizację czy transport chorego do miejsca zamieszkania w Polsce możemy zapłacić kilka tysięcy złotych, w krajach UE – 40 tys., w Japonii czy Kanadzie – 160 tys., a w USA nawet 200 tys. zł! To kwota, która jest w stanie zrujnować niejeden domowy budżet.
Przezorny zawsze ubezpieczony
W krajach Unii Europejskiej obowiązuje bezpłatna imienna Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego będąca dowodem ubezpieczenia w NFZ. EKUZ uprawnia do świadczeń opieki zdrowotnej w sytuacjach nagłych – wyłącznie w określonym czasie, w placówkach, które podpisały umowę z NFZ, i na warunkach obowiązujących w kraju pobytu ubezpieczonego. Co ważne, karta ta nie zastępuje ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, zatem np. w razie trwałego uszkodzenia ciała nie można liczyć na odszkodowanie, czyli nie zwalnia z konieczności zadbania o większy komfort podróży. Wykupienie ubezpieczenia jest proste jak zrobienie przelewu czy zakup przez internet. Nie trzeba długo szukać – już niemal każdy bank oferuje swoim klientom – jako jedną z usług dodatkowych do prowadzonego rachunku – możliwość ubezpieczenia się online. Ubezpieczenie turystyczne można samemu skomponować, wybierając sumę i zakres ubezpieczenia oraz ewentualne dodatkowe opcje. Na co należy zwracać uwagę, by się nie zagubić w gąszczu propozycji i by się zabezpieczyć w możliwie najszerszym zakresie?
Ważne, by ubezpieczenie działało od momentu wyjścia z domu aż do powrotu, a nie od chwili przekroczenia granicy – wypadek może się przecież zdarzyć np. podczas podróży na lotnisko. Należy tak oszacować sumę ubezpieczenia, by obejmowała koszty pomocy medycznej wraz z transportem w sytuacji nagłego zachorowania lub wypadku. Dodatkową opcją wartą rozważenia jest ochrona od następstw nieszczęśliwych wypadków. Określając rodzaj wypoczynku, należy podać, czy ma on charakter surwiwalowy, czy wiąże się z uprawianiem sportów ekstremalnych itp. Podstawowe ubezpieczenie najczęściej wyklucza wypłatę świadczenia w przypadku aktywności o podwyższonym ryzyku. Jeżeli podróż odbywa się wraz z dziećmi lub jeśli będziemy prowadzić samochód, warto wybrać dodatkową opcję OC, przenoszącą na ubezpieczyciela zobowiązania za szkody wyrządzone przez nas osobom trzecim. Do pełni ochrony brakuje tylko ubezpieczenia bagażu oraz sprzętu sportowego na wypadek jego zniszczenia lub utraty. Los bywa przewrotny i warto sobie zdawać sprawę z tego, że taki turystyczny parasol ochronny może się przydać nawet w słoneczny dzień. ■
Turysta zawsze ubezpieczony
Anna Staniszewska, ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych PZU SA
Tylko co trzeci Polak urlopujący za granicą wykupił polisę ubezpieczeniową. Wśród odpoczywających w Polsce – co dziesiąty. Liczba korzystających z ubezpieczeń turystycznych rośnie jednak z roku na rok. Dobre ubezpieczenie turystyczne zapewni wygodny i bezstresowy urlop. Powinno dawać kompleksową ochronę, adekwatną do sposobu spędzania urlopu. Ważne, aby „działało” już od momentu wyjścia z domu aż do powrotu do niego. Istotne jest, jak w kraju wypoczynku wygląda system opieki medycznej, tzn. czy będziemy mogli uzyskać pomoc medyczną w ramach posiadanego przez nas ubezpieczenia zdrowotnego NFZ oraz jakie koszty leżą po stronie pacjenta nawet w państwowej służbie zdrowia. Od tego powinien zależeć wybór sumy ubezpieczenia dla kosztów leczenia. Zastanówmy się też, w jaki sposób będziemy spędzać urlop – wypoczywając na plaży czy aktywnie, np. biorąc udział w wyprawie surwiwalowej? Czy jedziemy sami, czy też z rodziną? Od tego będzie zależało, jaki zakres ochrony powinniśmy sobie zapewnić.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.