Inżynieria tkankowa umożliwi regenerację komórek penisa
Pacjenci po operacyjnym leczeniu raka prostaty, mężczyźni, których narządy rozrodcze zostały uszkodzone w wyniku wypadków, chłopcy rodzący się ze zdeformowanymi genitaliami zyskują szansę, że dzięki nowym osiągnięciom inżynierii tkankowej możliwe będzie całkowite przywrócenie funkcji ich organów płciowych. Zespołowi naukowców z Harvard Medical School pod kierunkiem dr. Anthony'ego Atali udało się uruchomić mechanizm regeneracji komórek nerwowych penisa u szczurów. Wyniki tego eksperymentu zostały ogłoszone na ostatnim zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego w Chicago. Uczeni, którzy w zeszłym roku wszczepili królikom fragmenty namnażanej w laboratorium tkanki penisa, zapewniają, że kolejnym ich celem będzie wyhodowanie w laboratorium całego prącia.
Erekcja na rusztowaniu
By doprowadzić do regeneracji sieci komórek nerwowych, odpowiadających między innymi za kontrolę erekcji, uczeni skonstruowali szerokie na milimetr kanały kolagenowe - rodzaj rusztowania, wewnątrz którego namnażają się tkanki. Rusztowanie to zbudowane jest z białka występującego w tkance łącznej i przypomina osłonę kabla elektrycznego. Naukowcy przecięli nerwy jamiste u
90 szczurów. W nacięcia wprowadzili kanaliki kolagenowe. Komórki nerwowe, które zaczęły powstawać w ich wnętrzu, po 30 dniach osiągnęły długość centymetra. "Kolejnym wyzwaniem, przed którym stoimy, będzie zwiększenie tej długości przy zachowaniu prawidłowego funkcjonowania nerwów"- powiedział Atala tygodnikowi "New Scientist".
Seks odzyskany
Odtworzenie nerwów penisa to kolejny krok na drodze do całkowitej regeneracji tego organu. We wrześniu zeszłego roku zespół dr. Atali dokonał pierwszego ważnego odkrycia. Udało się wykazać, że możliwe jest pobranie komórek z prącia królików, namnożenie ich w laboratorium i ponowne wszczepienie. W tym wypadku również posłużono się kolagenowym rusztowaniem. Pobrano próbki mięśni gładkich i śródbłonka. Tkanki te były najpierw hodowane oddzielnie. Następnie umieszczono je na rusztowaniu w odpowiednich proporcjach. W kolejnym etapie Atala usunął ciała jamiste z prącia 18 królików, potem wszczepił ciała jamiste powstałe w wyniku inżynierii tkankowej. Ponieważ były to tkanki od tych samych królików, nie zaistniały żadne problemy związane z reakcją systemu immunologicznego. Po zagojeniu się ran pooperacyjnych króliki zaczęły się zachowywać jak... króliki. Po 30 sekundach od umieszczenia samca poddanego zabiegowi w jednej klatce z samicą doszło do kopulacji.
Narząd z probówki
Anthony Atala, dyrektor Children's Centre for Genitourinary Tissue Reconstruction, ma na swoim koncie także inne udane eksperymenty w dziedzinie inżynierii tkankowej. W kierowanym przez niego ośrodku wyhodowany został na przykład pęcherz, który wkrótce będzie wszczepiany ludziom. "Penis jest jednak o wiele bardziej skomplikowanym organem"- przekonuje Atala. Szczególnym wyzwaniem jest rekonstrukcja ciał jamistych, wypełniających się krwią podczas erekcji. Za prawidłowy wzwód odpowiadają tkanki mięśniowe, śródbłonek wyściełający naczynia krwionośne i komórki nerwowe. Teraz, gdy udało się wyhodować wszystkie te tkanki, wzrosły szanse na stworzenie w laboratorium całego prącia.
Więcej możesz przeczytać w 21/2003 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.