SKANER - POLSKA
SKANER - ŚWIAT
- PRYWATYZACJA
PZU do kosza?
Unieważnianie umów między rządami a prywatnymi inwestorami nie należy na świecie do rzadkości. Tak też może być z umową sprzedaży PZU.
- W czerwcu 2005 r. rząd Julii Tymoszenko unieważnił sprzedaż huty Kryworiżstal firmie Investment Metallurgical Union, związanej z oligarchami Renatem Achmetowem i Wiktorem Pinczukiem. Uznano, że sprzedano ją po zaniżonej cenie i z naruszeniem prawa. Rozpisano nowy przetarg.
- Na Litwie specjalna sejmowa komisja śledcza badała sprawę prywatyzacji rafinerii Możejki, którą sprzedano koncernowi Williams z USA. Według jej werdyktu (Sejm przyjął go w 2004 r.), państwo, sprzedając 33 proc. akcji Możejek za 75 mln USD, nie dostało faktycznie ani centa, a jeszcze dopłaciło nabywcom 80 mln USD za zarządzanie rafinerią (ci odsprzedali ją rosyjskiemu Jukosowi). Sprawę nadal bada prokuratura.
- W 2004 r. turecki sąd unieważnił umowę prywatyzacyjną tureckiej rafinerii Tupras (65,76 proc. akcji za 1,3 mld USD nabyło turecko-rosyjskie konsorcjum Zorlu Group i Tatnieft).
- W 2001 roku firma CME Amerykanina Ronalda Laudera wygrała z Czechami spór przed międzynarodowym trybunałem arbitrażowym. Uznał on, że Czechy naruszyły traktat o wzajemnej ochronie inwestycji z USA i nakazał zapłacić inwestorowi 355 mld USD odszkodowania. (JP, KT)
- KOŚCIÓŁ
Porządki Dziwisza
Abp Stanisław Dziwisz robi porządki w krakowskiej kurii. Pod Wawel ściągnął kilku swoich współpracowników z Watykanu, m.in. księży profesorów Jana Machniaka i Tomasza Chmurę. Roszady personalne dotknęły również najważniejszych stanowisk, na których zostali obsadzeni młodzi duchowni. Dotychczasowy kanclerz kurii ks. Jerzy Dziewoński, został spowiednikiem w kolegiacie św. Anny. Jego miejsce zajął czterdziestoletni doktor praw ks. Piotr Majer, absolwent zarządzanego przez Opus Dei uniwersytetu w Pampelunie. Sekretarzem arcybiskupa został zaś wychowanek rzymskiego uniwersytetu Opus Dei, trzydziestosześcioletni ks. Dariusz Raś. Abp Dziwisz powołał też oficjalnego rzecznika prasowego kurii: 36-letniego ks. Roberta Nęcka. (tk)
- WYBORY
Ankieta "Wprost"
Program Platformy Obywatelskiej okazał się najbliższy prawie co trzeciemu z ponad 60 tys. internautów, którzy odpowiedzieli na ankietę wyborczą "Wprost" (można ją wypełniać do 23 września pod adresem www.wprost.pl/ankietawyborcza2005). Dotychczas 16 proc. internautów zadeklarowało zbieżność poglądów z programem PSL, 12,4 proc. - z programem Platformy Janusza Korwin-Mikke, 10,7 proc. - Partii Demokratycznej, a 10,1 proc. - Socjaldemokracji Polskiej. Z programami pozostałych partii zgadzało się mniej niż 10 proc. internautów. Program PO okazał się także najbliższy "programowi idealnemu", złożonemu z najczęściej udzielanych przez internautów odpowiedzi. (SS)
- PROKURATURA
Trzy razy Wachowski
Mieczysław Wachowski ma być przesłuchany przez prokuratorów z Gdańska, którzy badają jego związki z trójmiejskimi grupami przestępczymi. Mają na to wskazywać świadkowie koronni pozyskani przez amerykańską agencję antynarkotykową DEA - dowiedział się "Wprost". W ubiegłym tygodniu Wachowski został zatrzymany przez ABW. Łódzka prokuratura podejrzewa go o przyjęcie miliona złotych łapówki w zamian za pomoc przy legalizacji hal targowych. Postawiła także Wachowskiemu zarzut bezprawnego przetrzymywania w domu tajnych dokumentów. Krakowscy prokuratorzy badają z kolei związki byłego ministra stanu z gangami zajmującymi się przemytem kokainy do Polski w latach 90. Takie informacje polscy śledczy również uzyskali od amerykańskich tajnych służb, co w lipcu ujawnili dziennikarze "Wprost". (TB)
- TECZKI
WSI niszczy akta?
Instytut Pamięci Narodowej zawiadomi prokuraturę o niszczeniu archiwalnych akt Wojskowych Służb Informacyjnych. Kolegium IPN wezwało w tej sprawie szefa WSI gen. Marka Dukaczewskiego. Ten jednak odmówił złożenia wyjaśnień przed wyborami parlamentarnymi. Podczas kontroli w IPN (zleconej przez prezesa Leona Kieresa) okazało się, że do IPN trafiło jedynie ok. 8 tys. teczek personalnych wojskowych organów bezpieczeństwa PRL z lat 1944-1990, a powinno ich być co najmniej 20-30 tys. Akta są niekompletne, wiele teczek ma nieoryginalne obwoluty, co może oznaczać, że były rozpruwane. W teczce gen. Marka Dukaczewskiego najstarszy dokument pochodzi z 1976 r., kiedy obecny szef WSI wstąpił do Zarządu II (wywiadu) Sztabu Generalnego WP. Z 14 lat służby zachowało się mniej niż dziesięć stron. Na okładce widnieje logo inspektoratu WSI, który powstał dopiero w 1991 r., co może wskazywać, że teczkę Dukaczewskiego spreparowano. - Widziałem dokumenty, w których wręcz ordynarnie żyletkami były wycinane nazwiska - powiedział "Wprost" dr Antoni Dudek, historyk z IPN. (JJ, GIN)
- PRAWYBORY
Wrzesiński test
Minister spraw wewnętrznych i kandydat na posła Ryszard Kalisz odpowiadał na pytanie, czy są granice bezczelności SLD. Leszek Bubel z Polskiej Partii Narodowej tłumaczył się, że mimo nazwiska jest dobrym produktem. Prawybory we Wrześni (pod patronatem "Wprost") były świetną zabawą i ciekawą próbą sił przed prawdziwymi wyborami m.in. dzięki brawurowym rozmowom z politykami publicystów "Wprost" Igora Zalewskiego i Roberta Mazurka. Do Wrześni przyjechali
m.in. Paweł Śpiewak (PO), Henryka Bochniarz i Władysław Frasyniuk (PD), Jarosław Kalinowski (PSL), Wojciech Olejniczak i Marek Siwiec (obaj SLD) oraz Izabella Sierakowska (SDPL). W prawyborach nie wzięły udziału LPR i PiS. Partia braci Kaczyńskich zażądała wręcz, by na karcie do głosowania nie znalazła się nazwa PiS, bo skrót, symbol graficzny i nazwa komitetu korzystają rzekomo z ochrony prawnej, przewidzianej dla dóbr osobistych. Państwowa Komisja Wyborcza podzieliła stanowisko PiS. To tak, jakby uznała, że osoba publiczna, na przykład poseł, musi się godzić na to, by móc oceniać jej urzędowanie.
- ZDROWIE
Ptasia grypa w Polsce
Warmińsko-Mazurskie, Pomorskie, Zachodniopomorskie, Lubuskie i Podlaskie to w Polsce regiony najbardziej zagrożone ptasią grypą. Występują tam duże skupiska dzikich ptaków i liczne hodowle drobiu. Prowadzi się wprawdzie regularne badania odchodów ptaków na obecność wirusa ptasiej grypy, ale dzikie ptactwo jest trudno monitorować i wirus może się łatwo wymknąć spod kontroli. Polskie służby weterynaryjne przygotowują się już nie tylko do działań chroniących przed zakażeniem, ale przede wszystkim do zwalczania ognisk choroby, by nie wybuchła epidemia. - Ptasia grypa może już być w Polsce, ale nie została jeszcze zarejestrowana przez nasze służby weterynaryjne - obawia się dr Janusz Związek, zastępca głównego lekarza weterynarii. Mogły ją przynieść ze wschodu dzikie ptaki, które już rozpoczęły jesienne migracje. Najgroźniejsze są dzikie kaczki - u nich ta choroba przebiega bezobjawowo i mogą rozsiewać wirusa w sposób niezauważalny dla ludzi. (MF)
- FESTIWAL
Gdynia się bawi!
Nasi filmowcy potrafią wprawdzie smęcić na ekranie, ale poza nim świetnie się bawią. I tak było podczas tegorocznego festiwalu w Gdyni. Jak co roku najlepsza zabawa była w tzw. "piekiełku", czyli klubie w podziemiach hotelu Gdynia, oraz na "Darze Pomorza", gdzie pito podgrzewaną whisky z miodem, a sławy zabawiał sam minister Waldemar Dąbrowski. W tańcach najlepsze były aktorki Danuta Stenka i Małgorzata Pieczyńska - tyle że ta ostatnia wiła się głównie przed fotoreporterami. Mistrzynią elegancji (powiatowej) okazała się reżyserka Magdalena Piekorz (ach te złote pantofelki!), walcząca o palmę pierwszeństwa z Anną Samusionek i Weroniką Rosati (chyba nie jest w stanie pokazać się bez kozaczków). Wśród panów wyróżniał się Michał Żebrowski, którego nie sposób było rozpoznać za pustelniczą brodą i burzą loków oraz Mariusz Pujszo w wianuszku swych aktorek, który zorganizował piątkową nocą balangę w klubie Coco. Mistrzynią bon motu została zaś aktorka Agnieszka Warchulska (w zaawansowanej ciąży), która przekonywała, że każda kiedyś marzyła, by się "bzyknąć z tirowcem". (MS)
- FILM
Polak papieżem
Mikołaj Grabowski, dyrektor Starego Teatru w Krakowie, wygrał casting na rolę papieża we włosko-amerykańsko-polskim filmie o Janie Pawle II. Ma zagrać nie Jana Pawła II, lecz kardynała Josepha Ratzingera, czyli Benedykta XVI. Premiera filmu w koprodukcji włoskiej telewizji RAI, amerykańskiej CBS i Programu 1 TVP ma się odbyć 27 listopada, a do polskich kin ma trafić w styczniu 2006 r. Poza Grabowskim, w filmie mają zagrać m.in. Christopher Lee, James Cromwell, Robert Gonera i Krzysztof Pieczyński. (tk)
SKANER - ŚWIAT
- DYPLOMACJA
Amerykańska wycieczka Kwaśniewskiego
- Prezydent RP wziął udział w uroczystym otwarciu sezonu artystycznego w operze w San Francisco. Burmistrz miasta wręczył mu replikę kluczy do miasta.
- W San Francisco witały go dzieci w strojach ludowych i chłopczyk przebrany za smoka wawelskiego. Prezydent podziękował rodzicom za to, że nauczyli dzieci języka polskiego.
- Spotkał się z gubernatorem Kalifornii Arnoldem Schwarzeneggerem. Po spotkaniu prezydent powiedział, że były gwiazdor filmowy jest miłym człowiekiem. Schwarzenegger wręczył Kwaśniewskiemu kurtkę.
- "Będziemy mieli taki dzień, kiedy obowiązki wizowe dla Polaków zostaną zniesione" - powiedział podczas konferencji prasowej.
- Wsparł republikańskiego kandydata na gubernatora Kolorado Marka Holtzmana (wcześniej pracował on w Polsce). Był gościem honorowym przyjęcia w jego posiadłości.
- Podczas sesji Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku przewodniczył jednemu z okrągłych stołów. "W debacie, w której uczestniczyło 26 mówców, skoncentrowano się na kluczowych sprawach porządku dziennego szczytu Narodów Zjednoczonych związanego z 60. rocznicą ONZ" - czytamy na stronie internetowej prezydenta.
- Nie spotkał się z Putinem, bo obaj prezydenci mieli napięte kalendarze.
- Nie spotkał się z George`em Bushem: prezydent USA nie znalazł dla niego czasu.
- NIEMCY
Multiwybory
Prędzej doprowadzę do ponownych wyborów, niż utworzę koalicję z socjaldemokratami" - zapowiedziała Angela Merkel, szefowa CDU. SPD uważa to za rodzaj gry z wyborcami, mającej nie dopuścić do wielkiej koalicji, a także do sojuszu SPD z Partią Lewicy. "Merkel zrobi wszystko, aby zmusić Niemców do głosowania tyle razy, aż wynik wyborów będzie odpowiadał jej oczekiwaniom" - mówi Klaus Uwe Benneter, sekretarz generalny SPD. (AG)
- FILM
Kidman, Mugabe i CIA
Film "Tłumaczka", opowiadający o próbie sfingowanego zamachu na dyktatora fikcyjnego państwa afrykańskiego, oburzył Roberta Mugabe, prezydenta Zimbabwe. "To jawny spisek CIA przeciw naszemu państwu!" - zagrzmiał proprezydencki dziennik "Herald". To o tyle ciekawe, że w filmie Sydneya Pollacka (główne role grają w nim Nicole Kidman i Sean Penn) nie ma żadnych sugestii dotyczących Mugabe. Ten uznał jednak, że obraz jest częścią imperialistycznego planu wymierzonego w jego kraj. (pati)
- SPORT
Piłka bez kantów
Nie będzie sporów o wątpliwe gole ani dyskusji, czy piłka wyszła na aut. Wszystko dzięki "mądrej piłce" testowanej na rozpoczętych w sobotę w Peru piłkarskich mistrzostwach świata do lat 17. Wyprodukowana przez firmę Adidas piłka ma w środku półtoracentymetrowy elektroniczny czujnik, który informuje sędziego, czy przekroczyła linię. Sygnał z czujnika jest przechwytywany przez 12 anten umieszczonych na rogach boiska i przekazywany do komputera. Stamtąd w ciągu sekundy wiadomość jest przekazywana do zegarków arbitrów. Przewodniczący FIFA Joseph Blatter zapowiedział, że jeśli eksperyment się uda, nowa technologia zostanie wykorzystana podczas przyszłorocznych mistrzostw świata w Niemczech. (wk)
Więcej możesz przeczytać w 38/2005 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.