- KRÓTKO PO WOLSKU
Repertuar
Do wszystkiego można podejść optymistycznie lub pesymistycznie, a to, czy opisane zdarzenia są tragedią, czy komedią, zależy od charakteru twórcy. Zastanowiłem się, jak zawirowania na naszej scenie opisaliby klasycy. Czy Krasicki stworzyłby nową "Monachomachię" i obsadził w niej biorących się za łby polityków POPiS-u? Możliwe, tyle że jako szczery patriota zapewne zamiast pisać, wziąłby się do mediowania. A co zrobiłby Szekspir? Tylko który? Jeśli ten od "Poskromienia złośnicy", to mamy "w trzecim ruchu" rząd zgody narodowej. Tyle że jaki reżyser podjąłby się wynegocjowania, kto jest tą Złośnicą? Gdyby do głosu doszedł Will tragik, ujrzelibyśmy zamiast uczty weselnej Romea Pisonettiego i Julii Platforminy eskalację nieszczęść zakończoną podwójnym samobójstwem. Nie wspomnę już o "Makbecie" ze sceną z trzema wiedźmami (Lepperą, Elpeerą i Peeselą), w której przed tytułowym bohaterem zostaje roztoczony miraż kolejnych awansów... Najlepiej poradziłby sobie Aleksander Fredro - jest gotowy scenariusz, "Zemsta" - a obsada? Cześnik - Tusk, Rejent - Kaczyński, Wacław - Jan Maria, Klara - Marcinkiewicz, Podstolina - Hanna Gronkiewicz-Waltz, plus kilkunastu Papkinów, a w finale "Zgoda, zgoda, a Bóg wtedy rękę poda". Ekstra dla dzieci, w sąsiedniej sali można by dać optymistyczny spektakl "Brzydkie kaczątka" według Andersena. Niestety, obawiam się, że nasz teatrzyk skończy się po Wyspiańsku: "Miałeś, chamie, złoty róg...". I dalej jesteś ciemny jak tabaka w tym rogu!
Marcin Wolski
- WYDARZENIE TYGODNIA
Liryczne imieniny
"Było wiele koncertów, którymi uczczono Ojca Świętego Jana Pawła II za życia. Ten koncert jest pierwszy po jego śmierci, w dniu jego imienin"- tak rozpoczął piątkową uroczystość abp Sławoj Leszek Głódź, inicjator koncertu "Miłość mi wszystko wyjaśniła", który był hołdem i podziękowaniem środowisk twórczych dla zmarłego niedawno papieża. Salę Kongresową wypełnili przedstawiciele świata kultury, duchowieństwa, z prymasem Polski Józefem Glempem na czele, i polityki, z premierem Kazimierzem Marcinkiewiczem. Podczas koncertu można było usłyszeć utwory Włodzimierza Korcza, Seweryna Krajewskiego, Romualda Lipki i Stanisława Fiałkowskiego. Poezję Karola Wojtyły deklamowali Michał Żebrowski
i Jerzy Zelnik, przejmująco wyśpiewały ją m.in. Edyta Geppert, Hanna Banaszak i Alicja Majewska, w bardziej rockowym stylu - Krzysztof Cugowski. Nie zabrakło też radosnych interpretacji młodszych przedstawicieli świata muzyki, w tym niemal operowego wykonania utworu przez genialnych dziecięcych muzyków. Ci, którzy nie uczestniczyli w gali, wszystkie utwory znajdą na płycie pod tym samym tytułem, która jeszcze w tym miesiącu pojawi się na rynku za sprawą Radia Warszawa Praga. Uroczystość była przełomowa nie tylko dlatego, że rozpoczęła coroczną tradycję imieninowych koncertów papieskich, ale też dlatego, że podczas niej podpisano list intencyjny w celu utworzenia Instytutu Jana Pawła II przy Świątyni Opatrzności Bożej, która powstanie w Wilanowie. Na cele instytutu samorząd przeznaczył 20 mln zł. (MS)
- MUZYKA
Cały ten Grechuta
Śpiewał piosenkę aktorską, zanim aktorzy dowiedzieli się o istnieniu tego gatunku. Częściej dzięki jego płytom niż tomikom kilka pokoleń młodych Polaków deklamowało wiersze Mickiewicza, Leśmiana czy Tuwima. Marek Grechuta, człowiek renesansu i jeden z najwybitniejszych współczesnych artystów, coraz rzadziej pojawia się na scenie. Właśnie dlatego prawdziwą perłą na fonograficznym rynku jest box "Świecie nasz"(EMI) z pełną dyskografią artysty na 15 płytach CD. Unikatowa kolekcja to kilkadziesiąt godzin muzyki - od pierwszego, oryginalnego albumu nagranego z grupą Anawa w 1970 r. z pamiętnymi utworami, takimi jak "Będziesz moją panią" czy "Nie dokazuj", po nową płytę "Godzina miłowania" zawierającą archiwalne, również nie publikowane dotychczas nagrania. (MS)
- KOMIKS
Śluński Kajko
Po góralsku ukazały się już historia filozofii ks. Józefa Tischnera i zbiór legend "Kwiatki św. Franciszka z Asyżu". Teraz w językach regionalnych kultowe przygody Kajka i Kokosza Janusza Christy przedstawia wydawnictwo Egmont. Historyjki znane fanom Milusia i Hegemona są czytelne głównie dzięki rysunkom, bo język Ślązaków i Kaszubów nadaje im nowy, nierzadko komiczny koloryt. "Nade jeziorkiym, mało co łod malyńkigo groda, stoła na dambowym pnioku pleciono ze astów chałpka"- tak zaczyna się "Szkoła latania", a po śląsku "Szkoła furganio". Tłumaczenia dokonane zostały przez wybitnych znawców gwary, a do każdego tomu dołączono słowniczek wyrazów, który pomaga w zrozumieniu tekstu. (MK)
- "WPROST" POLECA BIOGRAFIE
Marianne Faithfull, David Dalton
FAITHFULL: AUTOBIOGRAFIA
TWÓJ STYL
Jeden jej dziadek napisał powieść "Wenus w futrze", z której wywodzi się pojęcie "masochizmu", drugi zbudował... "urządzenie do leczenia oziębłości". Ta wychowanica szkoły klasztornej prowadziła raczej nieklasztorne życie. Świetnie napisana opowieść o dziewczynie, która po przejściu piekła, pachnącego LSD, stała się charyzmatyczną artystką.
Nick Mason
PINK FLOYD: MOJE WSPOMNIENIA
IN ROCK
Pierwsza w historii monografia kultowej grupy napisana przez jednego z jej członków. Książka, pokaźnych rozmiarów, miejscami zabawna i szokująca, ilustrowana masą wspaniałych zdjęć, była niedawno promowana w Polsce przez samego Masona. Tłumy na spotkaniach i setki czytelników w kolejce po autograf dowiodły, jak wielki to rarytas wydawniczy.
Myra Friedman
JANIS JOPLIN: ŻYWCEM POGRZEBANA
WAB
Księżniczka rocka, zapamiętana jako ofiara narkotykowego transu, ale przede wszystkim charyzmatyczka o niepowtarzalnej barwie głosu. Krótkie, choć burzliwe życie Janis stara się odkurzyć jej dawna rzeczniczka prasowa, która chwali i gani, balansuje na granicy przyjacielskich wspomnień i psychologicznej analizy. Czyta się jednym tchem.
Jan Tomkowski
JULIUSZ VERNE - TAJEMNICZA WYSPA?
NOWY ŚWIAT
Znany polski literaturoznawca przekonuje, że XIX-wieczne sience fiction wciąż fascynuje. To nietypowa biografia autora "W osiemdziesiąt dni dookoła świata" i jednocześnie analiza jego pisarstwa - barwny collage życia i twórczości prozaika, przeplatany mieszaniną jego poglądów, przykładów ekscentrycznego stylu bycia oraz literackich pasji i antypatii.
Więcej możesz przeczytać w 45/2005 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.