- KRÓTKO PO WOLSKU
Polska literatura teczkowa
Szeroki dostęp społeczeństwa do archiwów IPN obok innych zjawisk społecznych (np. już dziś są sugestie, aby po ujawnieniu 21 agentów w swych murach szacowna krakowska Alma Mater zmieniła nazwę na SBUJ) będzie miał swoje reperkusje w kulturze. Na bazie archiwaliów powstanie bowiem cała literatura teczkowa. I nic w tym dziwnego, jeśli podróże zrodziły literaturę podróżniczą, a rozwój kryminalistyki - kryminalną... Ponieważ publikacja suchych dokumentów nikogo nie zadowoli, zrodzą się takie gatunki jak "teczkopowieść" czy "tele-teczko-nowela". Ja, jeśli znajdę u siebie coś ciekawego, napiszę wierszem "teczkopeję". Pojawią się też problemy prawne: w jakim stopniu donosiciel stanie się współautorem dzieła. A w związku z tym czy trzeba będzie z nim się dzielić tantiemami? Zwłaszcza jeśli towarzysz agent wykorzysta możliwość pogrzebania w aktach i coś jeszcze dopisze.
A co z zastrzeżeniami współpokrzywdzonych? Ja na przykład będę chciał opublikować wszystko, a mój partner konspiracyjny złoży zastrzeżenie, że publikacja będzie możliwa dopiero za 90 lat. A nasze teczki się zazębiają. Tragedia! Literacko uzdolnieni koledzy Adama Michnika z konspiry będą musieli czekać na debiut 90 lat. Albo się zdecydować na raczkujący już gatunek "teczko-fiction". Najgorzej jednak będą mieć potencjalni literaci, których materiały zostały zniszczone.
Zupełnie nie wiem, jak odeprą zarzuty złośliwej krytyki, że ich teczki spaliły się ze wstydu?
Marcin Wolski - WYSTAWA
Muza po bułgarsku
Dzięki nim powstały wielkie nieśmiertelne dzieła. To właśnie one zaspokajały duchowo, a czasem też fizycznie swych opiekunów - artystów. Wśród nich były dziwki, anioły, święte i diablice, były też twórcze kobiety, jak choćby George Sand czy Frida Kahlo. Muzy, bo o nich mowa, mają się dobrze i nadal inspirują. I to całkiem nieźle, o czym można się przekonać, odwiedzając wystawę "Kobieta muzą artystów" (od 3 grudnia) w poznańskiej galerii Ventzi. Ekspozycja jest hołdem dla wszystkich tych niezwykłych kobiet, dzięki którym sztuki wizualne nadal mogą być nazywane pięknymi. Jest co oglądać, bo wśród wystawiających są i Jerzy Nowosielski, i Ventzislav Piriankov, i Andrzej Pągowski czy Tomasz Sętowski. Właściciel galerii, zdolny bułgarski malarz Ventzislav Piriankov, ma ambicje pokazywania sztuki współczesnej, ale dobrej warsztatowo i intelektualnie. Na razie mu to wychodzi. (ŁR) - FILM
Niewidziany kandydat do Oscara
Steven Spielberg idzie szturmem po Oscary 2006. Jego film "Monachium" (w głównych rolach występują Eric Bana, Geoffrey Rush oraz przyszły agent 007 Daniel Craig) skupia na sobie uwagę całego środowiska głównie dlatego, że... nikt go jeszcze nie widział, choć termin zgłaszania kandydatów do Oscara mija w styczniu. I chociaż światowa premiera odbędzie się dopiero 23 grudnia (do polskich kin zawita po 26 stycznia 2006 r.), to specjaliści już upatrują w nim czarnego konia oscarowego wyścigu. Film, który opisuje tragiczne wydarzenia roku 1972, gdy podczas olimpiady w Monachium palestyńscy terroryści z organizacji Czarny Wrzesień porwali i zabili izraelskich sportowców, konkuruje m.in. z "King Kongiem" Petera Jacksona i "Brokeback Mountain" Anga Lee. (ZDZ)"WPROST" POLECA POD CHOINKĘ Dan Brown
"ANIOŁY I DEMONY"
Albatros
Ilustrowane wydanie "Aniołów i demonów" to już druga, po "Kodzie Leonarda da Vinci", książka autora światowych bestsellerów wydana w formie albumu. Ciekawy prezent nawet dla tych, którzy nie lubią prozy Browna. Opatrzona zdjęciami miejsc opisanych w książce i mapkami może służyć za przewodnik po Rzymie.
Herbert Vorgrimler i inni
"ANIOŁ"
Jedność
Raczej popularnonaukowa publikacja o roli i wizerunku anioła w religii, sztuce i popkulturze. Aby pokazać, co naprawdę o aniołach mówiono i myślano na przestrzeni wieków, autor odwołuje się do psychologii, ezoteryki i filozofii. Bez pseudonaukowego nudzenia, z masą starannie wybranych zdjęć i ilustracji.
Joachim Hutt, Helmut Klein
"POTRAWY BIBLIJNE"
WAM
Pyszna jest już sama forma: satyryczne rysunki Rudiego Hurzlmeiera ze scenkami biblijnymi, cytaty z Biblii wprowadzające humorystyczną wersję Testamentu. Duża porcja humoru i ciekawe przepisy, m.in. na węża jabłkowego Ewy, zupę pojednania Kaina i Abla, pizzę faraona czy burgera Jezusa.
Gotan Project
"LA REVANCHA DEL TANGO LIVE"
(!Ya Basta!/Sonic)
Stylowo sfilmowany koncert Gotan Project w Londynie, inkrustowany przebitkami
z dawnego i współczesnego Buenos Aires. Za sprawą kilku francuskich didżejów i argentyńskich muzyków klasyczne tango wzbogacone elementami dubu i nowoczesnego jazzu odnalazło się w XXI-wiecznej rzeczywistości klubowej.
Pixies
"SELL OUT: 2004 REUNION TOUR"
Warner
Koncert na festiwalu w Belfort we Francji (dysk 1.) i fragmenty występów w różnych miastach świata (dysk 2.) przypominają o jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych 2004 r., czyli o trasie reaktywowanej legendarnej grupy Pixies. Od niej rockowego rzemiosła uczył się Kurt Cobain z Nirvany.
Franz Ferdinand
"THE DVD"
Domino/iSound
Klinicznie czysta energia, doskonały repertuar i zapał, jaki musieli czuć wieki temu konkwistadorzy, tłumaczy, dlaczego młodzi Szkoci w rok zawojowali świat. Ten podbój dokumentują dwa dyski z materiałami koncertowymi
zarejestrowanymi w miastach Europy, USA i Australii.
Więcej możesz przeczytać w 49/2005 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.