Świat Wal-Bank? Wal-Mart, największa na świecie sieć hipermarketów, chce rozpocząć działalność bankową. Jeśli koncern uzyska odpowiednią licencję, będzie zarządzał kartami kredytowymi, debetowymi oraz transakcjami elektronicznymi. Zaoszczędzi w ten sposób na prowizjach płaconych pośrednikom. Eksperci obawiają się, że Wal-Mart mający 10 proc. rynku handlu detalicznego w USA nie poprzestanie na obsłudze kart oraz płatności, ale przekształci się w zwykły bank detaliczny. DuBajońska inwestycja Aż 27,23 mld USD będzie kosztował kompleks rekreacyjno-hotelowy, który władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich chcą wybudować pod Dubajem. W kompleksie Bawadi ma powstać sieć hoteli dysponujących ponad 29 tys. pokoi. 6,5 tys. luksusowych apartamentów znajdzie się w największym hotelu świata - Asia Asia. Rozmach inwestycji jest spowodowany lawinowo rosnącą liczbą turystów odwiedzających ZEA. W ubiegłym roku przyjechało ich 6 mln, w tym prognozuje się już 15 mln. Realizacja inwestycji potrwa około dziesięciu lat.
| Polska Miliardy dla rolników Prawie 5 mld zł dopłat bezpośrednich za 2005 r. wypłaciła 1,16 mln rolników Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 312 tys. rolników otrzyma pieniądze do 30 czerwca. Do połowy maja agencja przyjmuje wnioski o dopłaty za 2006 r., jednak 300 tys. rolników nie dostało pełnej dokumentacji do wniosków. Winna jest Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych, która nie zdążyła wydrukować wszystkich załączników. ARiMR przyjmuje jednak nawet niepełne wnioski. Wakacyjna majówka Nawet 30 proc. zagranicznych wycieczek więcej niż przed rokiem sprzedają niektóre polskie biura podróży. Wzrost zainteresowania zagranicznymi wojażami wynika z lęku przed złymi warunkami atmosferycznymi w Polsce i z coraz tańszej oferty zagranicznej. Wycieczka w maju do południowej Europy lub północnej Afryki jest tańsza niż wypoczynek w sezonie w Polsce, a ponadto turysta ma gwarancję dobrej pogody. Polacy najchętniej latają do Tunezji, Egiptu i Chorwacji. Wybierają wycieczki nie dłuższe niż dwutygodniowe.
|
Świat Zmarł piewca instytucjonalizmu W komunizmie człowiek wyzyskuje człowieka. W kapitalizmie jest dokładnie odwrotnie - to jeden z najsłynniejszych aforyzmów zmarłego w wieku 97 lat Johna Kennetha Galbraitha. Ten urodzony w Kanadzie amerykański ekonomista, pisarz i dyplomata był zwolennikiem podziału bogactwa w społeczeństwie i silnej interwencji państwa w gospodarce. Doradzał amerykańskim prezydentom - od Franklina D. Roosevelta po Billa Clintona. W czasie prezydentury Johna F. Kennedy'ego był ambasadorem USA w Indiach. Morales nacjonalizuje Dekret o nacjonalizacji przemysłu gazowego i naftowego wydał prezydent Boliwii Juan Evo Morales. Nakazał on zagranicznym spółkom energetycznym działającym w kraju, m.in. amerykańskiemu Exxonowi, brytyjskiemu British Gas i francuskiemu Totalowi, by przekazały po 82 proc. produkcji boliwijskiej spółce państwowej YPFB. Spółka sprzedawałaby produkty koncernów. Na tereny, gdzie znajdują się złoża gazu, zostało wysłane wojsko. Morales ostrzegł, że zagraniczne firmy, które odrzucą dekret, będą musiały opuścić Boliwię.
| Polska Własne, ale ciasne Polskie mieszkania są najmniejsze i w najgorszym stanie technicznym w Europie - wynika z badań ASM Centrum Badań i Analiz Rynku. Przeciętna powierzchnia mieszkania w Polsce wynosi 69 m?, podczas gdy w pozostałych krajach UE jest nie niższa niż 75 m?. W mieszkaniach bez instalacji wodociągowej, w których na pokój przypadają co najmniej trzy osoby, mieszka 12,2 proc. Polaków. W złych warunkach, czyli tam, gdzie w pokoju mieszkają dwie osoby, żyje 23 proc. Polaków. Ponad 7,5 mln mieszkań wymaga znaczących napraw. Prezydencie, pomóż List otwarty do prezydenta z apelem o ustawowe wprowadzenie zakazu handlu w święta i niedziele skierowali związkowcy. "Po raz kolejny w Święto Konstytucji 3 Maja pracownicy niektórych sieci handlowych i supermarketów zamiast godnego uczczenia naszych narodowych wartości musieli jak w każdy dzień roboczy pojawić się w pracy" - ubolewa Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność", zapominając, że zgodnie z kodeksem pracy ten dzień i tak trzeba odpracować.
|
Polski rynek pracy jest elastyczniejszy niż czeski, węgierski, a nawet brytyjski. Odsetek osób, które rozpoczęły pracę w ostatnich trzech miesiącach, to - według Eurostatu - najlepszy tego miernik. W drugim kwartale 2005 r. zatrudniono 600 tys. osób. Aby dogonić kraje o najbardziej elastycznych rynkach pracy, polscy przedsiębiorcy musieliby zatrudnić drugie tyle pracowników. (AP)
|
Co siedzi w głowie inwestora Jeszcze trzydzieści lat temu naukowcy nie przypuszczali, że psychika może negatywnie wpływać na decyzje dotyczące inwestycji. Byli przekonani, że ludzie podejmują racjonalne decyzje, a w prognozowaniu przyszłości są bezstronni. Dziś wiadomo, że tak nie jest. John R. Nofsinger w książce "Psychologia inwestowania" tłumaczy, jakie zagrożenia niosą z sobą nadmierna pewność siebie czy duma i wstyd, jakie skutki przynosi podejmowanie decyzji na podstawie wyników z przeszłości i jak przy inwestowaniu ludzie ulegają złudzeniom. Lektura obowiązkowa nie tylko dla tych, którzy planują inwestowanie na giełdzie, ale dla wszystkich chcących się dowiedzieć, co siedzi w ludzkiej głowie. (SS)
|
Fot: Z. Furman, M. Stelmach
Więcej możesz przeczytać w 19/2006 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.