Świat Śmiecie napędowe Dwieście milionów euro zainwestuje w ciągu pięciu lat w czternastu krajach Europy (w tym w Polsce) holenderska firma Envosmart. Firma chce budować zakłady przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych na olej napędowy. Budowa pierwszego rozpocznie się w Niemczech. Zakład będzie wytwarzać 38 mln litrów paliwa rocznie z 42 tys. ton odpadów. W przyszłym roku powstaną kolejne zakłady - w Szwecji, Polsce i Holandii. W pozostałych krajach Envosmart planuje zbudować mniejsze zakłady.
| Polska Polbank z Grecji Polbank EFG otworzył w Warszawie pierwszy polski oddział oraz centrum telefoniczne. W ciągu miesiąca powstanie jeszcze 14 oddziałów w Warszawie, Katowicach i Poznaniu, a do końca roku - 50 w całym kraju. Polbank EFG to przedstawicielstwo greckiego EFG Eurobanku. Zmiana nazwy była konieczna z powodu obecności na polskim rynku rodzimego Eurobanku. Polbank EFG chce się skupić na rynku detalicznym i udzielaniu kredytów hipotecznych. (HP)
|
Świat Zwolnienia za zyski Zwolnienie 17 tys. osób w ciągu dwóch lat planuje France Telecom, a Volkswagen przewiduje redukcję 20 tys. pracowników w ciągu trzech lat. Obie firmy odnotowały w ubiegłym roku lepszy wynik finansowy niż rok wcześniej, jednak ten sukces nie był zadowalający dla władz przedsiębiorstw. France Telecom uzyskał wĘ2005 r. 49 mld euro przychodu, czyli 2,5 proc. więcej niż w roku 2004. Niemiecki koncern zarobił 1,12 mld euro, czyli o 60 proc. więcej niż w 2004 r., ale zawdzięcza to głównie sprzedaży aut Audi, Skoda i Seat.
| Polska Wyborowe odprawy Odprawę w wysokości 650 tys. zł może dostać Włodzimira Hantkiewicz-Szmyt, szefowa NSZZ Pracowników Wyborowa SA. Kilka miesięcy temu Szmyt wraz z koleżankami brała udział w strajku, a nawet głodówce, w proteście przeciwko planom zwolnienia stu pracowników przez nowego właściciela Wyborowej - koncern Pernod Ricard. Tak naprawdę chodziło o wymuszenie na pracodawcy jak najwyższych odpraw. Kiedy Szmyt udało się wynegocjować odprawy w wysokości od 14 do 22 miesięcznych wynagrodzeń, pierwsza zapisała się na listę chętnych do rezygnacji z pracy. (SS)
|
Prawdopodobieństwo upadku dyktatury rośnie wraz ze wzrostem PKB, ale po osiągnięciu 9000 USD dochodu na mieszkańca zaczyna spadać. Dlatego tak stabilne rządy mają eksportujące ropę kraje arabskie. Ustrój nie upadł w żadnym z krajów demokratycznych z PKB per capita powyżej 9000 USD. Ryzyka nie zwiększa nawet spowolnienie gospodarcze. |
|
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.