Polski skok w VR
ŁÓDZKIE STUDIO PLASTIC KIEROWANE PRZEZ MICHAŁA STANISZEWSKIEGO STWORZYŁO PIERWSZĄ POLSKĄ GRĘ W RZECZYWISTOŚCI WIRTUALNEJ. Gra „Bound” jest nie dość, że pierwsza, to i bardzo ambitna pod względem artystycznym – zadaniem gracza jest wytańczenie drogi przez surrealistyczne krajobrazy w zmiennej geometrii, wzorujące się na kalejdoskopowej estetyce sztuki z początku XX w. Studio Plastic zostało założone w 1997 r. Początkowo grupa zajmowała się tworzeniem dem (artystycznych pokazów możliwości sprzętu komputerowego). W 2005 r. ze studiem Plastic nawiązali kontakt George Weising i Rusty Butchert z Sony Computer Entertainment America i zaoferowali współpracę przy stworzeniu „interaktywnego dema” na platformę PlayStation 3. Sukces tej gry i kolejnej spowodował, że małe polskie studio na stałe zaczęło pracować dla Sony – w zeszłym roku jako jedni z siedmiu otrzymali prototyp gogli do rzeczywistości wirtualnej. W Sony ten projekt nazywał się jeszcze wówczas Morpheus i był protoplastą debiutujących w Polsce 13 października gogli PlayStation VR. – Gry w rzeczywistości wirtualnej rządzą się zupełnie innymi prawami. Nie można na początku zaatakować gracza mocną sceną, ale pozwolić mu się rozejrzeć. Podobnie jest z przyspieszeniem, które widzimy przed oczami, a którego organizm nie odczuwa. To właśnie może spowodować dyskomfort przy graniu w goglach – tłumaczy. Sukces polskiego studia dobrze wróży na przyszłość – gry VR na pewno będą coraz popularniejsze, a Polacy mają szansę stać się specjalistami w tej dziedzinie. – Mamy już nowe pomysły i projekty, cały czas rośniemy – mówi Staniszewski.
Sen na jawie
O tym, że wszyscy dziś stawiają na wirtualną rzeczywistość, świadczą plany Google’a i Facebooka. Oculus Rift, czyli firma wykupiona przez Facebooka, zapowiedziała nowe gogle wirtualnej rzeczywistości, które mają działać bezprzewodowo. To wizja przyszłości. Nowe gogle Oculus VR są dopiero w fazie prototypu i nie mają nawet swojej nazwy. Z kolei Google przygotowuje ekosystem wirtualnej rzeczywistości o nazwie Daydream View, którego głównymi elementami są nowe smartfony z rodziny Pixel oraz nowe gogle VR wraz ze specjalnym kontrolerem pozwalającym na sterowanie ruchami użytkownika w sztucznie wygenerowanej przestrzeni. Zestaw Daydream View jest rozwinięciem wcześniejszej koncepcji gogli Google’a noszącej nazwę Cardboard. Każdy z kompletów ma być dostępny w sprzedaży w cenie 79 dolarów.
Parlamentarny pokemon
Erna Solberg, przewodnicząca norweskiej Partii Konserwatywnej, została przyłapana na grze w „Pokemon Go” podczas debaty w parlamencie. Premier znana jest ze swojego zamiłowania do popularnej gry. W „Pokemon Go” grała też w czasie oficjalnej wizyty na Słowacji i nawet chwaliła się tym reporterom. Robią tak też inni norwescy politycy: liderka Norweskiej Partii Liberalnej Trine Skei Grande grała podczas debaty dotyczącej bezpieczeństwa narodowego.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.