Innowatory to nagrody z tradycjami. To ponad 320 firm, które starały się już o jej zdobycie – mówił Michał M. Lisiecki, prezes PMPG Polskie Media SA (wydawcy tygodnika „Wprost”), podczas uroczystej gali wręczenia nagród dla najbardziej innowacyjnych polskich przedsiębiorstw. „Wprost” przyznał je już po raz szósty. – Dziś wszyscy poszukują innowacji, wszyscy poszukują nowości i wszyscy starają się wspierać tych, którzy chcą grać, wistować wysoko, którzy chcą ryzykować – mówiła wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz, gość honorowy gali. Liczba polskich przedsiębiorstw, które chcą być innowacyjne i zamierzają inwestować w badania i rozwój, rzeczywiście rośnie lawinowo.
Rząd, jak deklarowała Jadwiga Emilewicz, nie pozostaje obojętny na ten trend. Pomóc mają przygotowywane przez resort rozwoju ustawy. – Mam nadzieję, że dzięki tym wszystkim przedsięwzięciom, które wspólnie z Ministerstwem Rozwoju przygotowujemy, będą państwo mieć za rok duży kłopot. Bo wśród potencjalnych laureatów będzie trzykrotnie więcej firm – powiedziała Jadwiga Emilewicz. Michał M. Lisiecki, który mówił o dużej roli państwa we wspieraniu innowacyjności, podkreślił, że to właśnie przedsiębiorcy odpowiadają za ich kreowanie. – Gdyby rząd był w stanie samodzielnie planować i centralnie wprowadzać innowacje, dbać o ich rozwój, to niewątpliwie komunizm przegoniłby kapitalizm – a tak nie jest. Ten trud spoczywa właśnie na przedsiębiorstwach – dodał Michał M. Lisiecki.
Laureaci
Kim są tegoroczni nagrodzeni? AstraZeneca Poland otrzymała statuetkę w kategorii Nauka za tworzenie innowacyjnych, spersonalizowanych terapii w leczeniu raka, przeznaczonych dla wąskich grup pacjentów. Prezes Jarosław Oleszczuk, odbierając nagrodę, wyraził nadzieję, że Polska w przyszłości stanie się europejskim liderem w dziedzinie biotechnologii. Za wprowadzenie na rynek opatrunku biodegradowalnego i podjęcie prac nad nowatorską terapią przeciwnowotworową nagrodę w kategorii Farmacja dostała firma Celther Polska. – Trudno znaleźć inwestora do tego typu przedsięwzięć, bo ryzyko z nimi związane jest bardzo duże, a im ambitniejszy jest projekt, tym większe ryzyko – mówił kierownik działu badawczo-rozwojowego firmy prof. Piotr Rieske.
Kapituła Innowatorów doceniła też innowacyjne usługi dla klientów spółki Tauron Sprzedaż (kategoria Energetyka), a Lubelski Węgiel „Bogdanka” za nowatorskie podejście do tak tradycyjnego produktu, jakim jest węgiel. W kategorii Budownictwo nagrodę dostała firma Griffin Real Estate za nietuzinkowe inwestycje. Dwie równorzędne nagrody w kategorii Usługi dla biznesu przyznano dla największego centrum targowo-kongresowego w Europie Środkowej – Ptak Warsaw Expo oraz dla Ever Grupy za outsourcing procesów biznesowych oraz usługi utrzymywania nieruchomości. W kategorii finanse najlepszy okazał się portal oferujący pożyczki przez internet Vivus.pl. Za osobowość innowacji w tym roku uznano prof. Macieja Krzakowskiego, który angażuje się w działania na rzecz rozwoju polskiej onkologii klinicznej i promuje rodzime osiągnięcia za granicą. Profesor Krzakowski jest notowany na Liście 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej ochronie zdrowia.
Od 2014 r. obok dużych firm inwestujących w badania i rozwój specjalne nagrody – Dobre Geny Innowacji – otrzymują również mniejsze przedsiębiorstwa. Ograniczona skala działalności (niewielkie obroty, mała liczba zatrudnionych) wyłączała dawniej te firmy z głównego konkursu. W tym roku nagroda trafiła do BleBox, producenta miniaturowych, bezprzewodowych urządzeń pozwalających sterować za pomocą smartfona lub tabletu oświetleniem, roletami, a w przyszłości także np. ogrzewaniem domu.
Jak nagradzaliśmy
Innowatory „Wprost” zostały przyznane przede wszystkim na podstawie autorskiego badania „Innovation Research”, które weryfikuje nakłady na badania i rozwój oraz inwestycje w innowacje i ich praktyczne zastosowanie w biznesie. – Nie wszystko można zamknąć w liczbach. Innowacja niejedno ma imię – podkreśla redaktor naczelny „Wprost” Jacek Pochłopień. Laureaci zostali wybrani spośród firm, które wypełniły ankietę. W poprzednich edycjach Innowatorów „Wprost” w sumie nominowano do nagród ponad 300 przedsiębiorstw, a ponad 70 otrzymało nagrody. Partnerami honorowymi VI edycji Innowatorów „Wprost” były ministerstwa: rozwoju, nauki i szkolnictwa wyższego oraz cyfryzacji. Partnerzy strategiczni projektu Innowatory „Wprost” 2016 to PKN Orlen oraz PKO Bank Polski. Projekt wspierały również NASK, Ptak Warsaw Expo, Vivus oraz Boehringer Ingelheim. Podczas gali Innowatorów„Wprost” wręczył też wyróżnienie „Dobre i Polskie”. Otrzymała je firma SemCo, rodzinne przedsiębiorstwo zajmujące się tłoczeniem olejów i sprzedażą nasion. Tego samego wieczoru na aukcji przedmiotów podarowanych Fundacji Tygodnika „Wprost” sprzedano m.in. elegancki zestaw piór i kuferek z biżuterią sprezentowany przez Annę Kruk. Uzyskane środki fundacja przeznaczy na wspieranie edukacji zdolnych dzieci z niezamożnych środowisk. g
© Wszelkie prawa zastrzeżone
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.