W ostatnim sondażu prezydenckim Jerzy Szmajdziński miał 10 proc. poparcia. Bardziej od sondażowych wyników poparcia interesuje mnie walka o to, aby rzeczywiste poparcie było jak najwyższe. Jerzy Szmajdziński ma ogromne doświadczenie i wszelkie predyspozycje do tego, by być dobrym prezydentem. Nasz kandydat będzie czarnym koniem tej rywalizacji.
2. Co to dla pana znaczy być człowiekiem lewicy? Piotr Pierwszy | Rzeszów
To znaczy być człowiekiem otwartym na świat. To wiara w to, że ludzie są równi, że każdy ma prawo do edukacji, opieki medycznej, do szczęścia. To przekonanie, że państwo i społeczeństwo powinny pomagać tym, którzy mają przejściowe kłopoty.
3. Czy w Polsce są realne reformy obyczajowe na wzór tych, które wprowadza w Hiszpanii premier Zapatero? Wojciech Czerniawski | Tuczno
Problemy Polski w zbudowaniu zdrowych relacji państwo – Kościół mają inne podłoże i inną historię niż problemy Hiszpanii, dlatego nie sądzę, aby droga do ułożenia tych relacji wiodła tak samo. Jestem natomiast pewien, że wcześniej czy później znajdziemy się w tym samym miejscu, w którym teraz znajduje się Hiszpania, bo to jest po prostu europejski standard.
4. Co pan sądzi o wizji lewicy prezentowanej przez „Krytykę Polityczną"? Wojciech Czerniawski | Tuczno
Pomiędzy moją wizją lewicy a poglądami, które prezentuje „Krytyka Polityczna", nie ma fundamentalnych różnic. Inne jest rozłożenie akcentów. Prawem publicystów jestbudowanie społeczeństwa wedle własnych przekonań. Obowiązkiem polityków jest budowanie przekonań na podstawie opinii społeczeństwa. Ja zajmuję się dziś polityką.
5. Dlaczego lewica ponosi ostatnio prawie same porażki wyborcze w Europie? Wojciech Czerniawski | Tuczno
Nie jest aż tak źle. W Grecji ostatnio lewica wygrała i musi się zmagać z zastanym po prawicowych rządach deficytem budżetowym. Myślę, że obecne porażki są w największym stopniu pokłosiem dominacji lewicy z początku obecnego stulecia. Cykl prawicowych rządów w Europie skończy się wraz z obecnym kryzysem. Przykład Baracka Obamy dowodzi, że nadchodzi czas dla lewicy.
6. Co się zmieniło w SLD, że kilka lat temu „wycinał" takie osoby, jak Leszek Miller czy Józef Oleksy, a dziś je na nowo przyjmuje? Kazimierz Olejny | Sieradz
Od początku uważałem, że miejsce naszych byłych premierów jest w SLD. Doskonaleprzyjęte przez nasz elektorat „zwarcie szeregów" pokazuje, że miałem rację. Co się zmieniło? SLD się zmienił, zmieniła się sytuacja polityczna, zmieniły się także plany zarówno Leszka Millera, jak i Józefa Oleksego.
7. Czy PZPR-owski rodowód SLD jest raczej bogactwem, czy obciążeniem? Piotr Pierwszy | Rzeszów
Rodowody zostawiam kynologom. Historią najchętniej zajmuje się PiS. Teraźniejszość dyktuje nam jeszcze Platforma. Dlatego z całą pewnością przyszłość należy do SLD. To interesuje mnie najbardziej.
8. Gdyby mógł pan wybierać, wolałby pan koalicję rządową z PiS czy z PO? Wojciech Czerniawski | Tuczno
Wolałbym trzeci wariant, a mianowicie samodzielne rządy SLD. Gramy o całą pulę. I tego się trzymajmy!
9. Jaki jest największy sukces prezydenta Lecha Kaczyńskiego? Jakub Kajmowicz | Tarnów
Nie będę się silił na wymyślanie sukcesów. Uważam prezydenturę Lecha Kaczyńskiego za czas zmarnowany dla Polski. To był czas bez sukcesów. Podobnie jak zmarnowanym czasem jest premierostwo Donalda Tuska. Sukcesy Lecha Kaczyńskiego są jak cuda Donalda Tuska. Wszyscy o nich słyszeli, nikt ich jeszcze nie widział.
10. Jak pan ocenia przedstawiciela lewicy w komisji hazardowej Bartosza Arłukowicza? Dawid Siedlecki | Koniecpol
Jak najlepiej. Ciężko walczyłem o to, by się znalazł w tej komisji. Jeśli w naszej drużynie będzie kilkunastu Arłukowiczów, to o przyszłość SLD i lewicy jestem spokojny.
11. Jakie książki lewicowych autorów pan ostatnio przeczytał? Czy Marks jest dla pana autorytetem, wzorem działania? Mateusz Feder, Strzelce Krajeńskie
Karol Marks opisywał rzeczywistość dalece odległą od naszych czasów. Duże wrażenie wywarła na mnie ostatnio lektura książki „Społeczeństwo Informacyjne i państwo dobrobytu" Manuela Castells’a. Choć wzorce rozwojowe Finlandii nie dają się przenieść bezpośrednio do Polski, to warto traktować je jako inspirację. Chętnie czytalem też „Wędrujący Świat" profesora Grzegorza Kołodko.
12. Czy pana zdaniem 1 maja powinien być nadal świętem narodowym? Krystian Bąk, Nurzec
Tak długo jak długo będą ludzie żyjący z własnej pracy, tak długo powinno istnieć to święto. Niezależnie od konotacji i skojarzeń to jest po prostu święto ludzi pracy.
13. Jakie ma Pan relacje z Wojciechem Olejniczakiem? Adrian Kukla, Bochnia
Polityka to gra zespołowa. My budujemy teraz zwycięską drużynę. Wojtek, tak jak każdy były przewodniczący partii i szef klubu, zajmuje ważne miejsce w tej drużynie.
14. Witam, Jestem studentem prawa, i ostatnio zajmowaliśmy się tzw. linczem we Włodowie, chciałbym poznać Pańskie zdanie na ten właśnie temat a mianowicie, czy Prezydent Lech Kaczyński słusznie ułaskawił sprawców tego linczu? Pozdrawiam. Błażej Wągiel, Sucha Beskidzka
Nie znam ani akt sprawy, ani dokumentów, które skłoniły prezydenta do podjęcia decyzji o ułaskawieniu. Generalnie jestem za bardzo szerokim, ale nie bezgranicznym, prawem do obrony koniecznej. Nie jestem też pewien czy same akty łaski powinny być oceniane jako słuszne lub niesłuszne. Ułaskawienie nie dotyka sprawy winy. Prezydent skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień, miał do tego pełne prawo.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.