Blaga jest żywicielką wielu autorów piszących o historii. Kiedy w 1864 r. szkocki archeolog Charles Piazzi Smyth opublikował „Nasze dziedzictwo w wielkiej piramidzie”, zapoczątkował nowy rozdział w dziejach nauk historycznych – świadomego bzdurzenia o historii. Cyniczny autor wykazywał, że w proporcjach długości boków do ciężaru bryły piramidy Cheopsa zapisano wielką wiedzę astronomiczną i matematyczną. Krótko mówiąc, wiedza ludzka zaszyfrowana została świadomie przez wielkich budowniczych z czasów faraonów.
„Nasze dziedzictwo..." zawierało bzdury piramidalne, mamy jednak poważne powody, by sądzić, że Smyth napisał książkę dla rozgłosu i żartu, a nie dlatego że sam w swoje odkrycie wierzył. Pseudorewelacje naraziły go na kpiny i kosztowały członkostwo w Królewskim Towarzystwie Nauk. I co z tego – kolejne pokolenia „piramidologów” będą się powoływały na te epokowe odkrycia. Piazzi Smyth stanie się patronem pławiących się w bzdurach i pieniądzach.
Więcej możesz przeczytać w 6/2010 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.