Życie pod gruzami
Wruinach zawalonej fabryki odzieżowej w Bangladeszu znaleziono żywą kobietę, która spędziła pod gruzami 17 dni. Liczba ofiar śmiertelnych katastrofy z 24 kwietnia przekroczyła już tysiąc osób. Podczas gdy ratownicy przeczesujący zgliszcza docierają do kolejnych ciał, organizacje praw człowieka podają kolejne szokujące dane o fatalnych warunkach pracy w bengalskich szwalniach – największych producentach odzieży sprzedawanej do USA i UE.
Ściśle tajny „Baranina”
„Leszek”, „Tata”, „Borys”, tak wołano na Jeremiasza Barańskiego. Oskarżony o zlecenie zabójstwa ministra sportu Jacka Dębskiego gangster pseudonim „Baranina” zawdzięczał policji i mediom. Nigdy nie mówił całej prawdy żadnej ze służb ani z prokuratur, z którymi współpracował. A te z kolei, jak pokazała historia „Baraniny”, uznawały go za ważną dla siebie postać. W Polsce aż do 2007 r. za ściśle tajne były uznawane nawet podstawowe dane o Barańskim, które miała Służba Bezpieczeństwa. Historia Jeremiasza Barańskiego w „Tajemnicach polskiej mafii”, premiera 15 maja, środa, godz. 21.30.
Siad, panowie
Sikający mężczyzna to tragedia. Do takiego wniosku doszli politycy w Szwecji, którzy chcą zakazać sikania na stojąco. Lewicowy poseł Viggo Hansen, autor pomysłu, twierdzi, że dzięki temu znikną różnice między płciami i będzie mniej kłótni w domu. Według Hansena nakaz pomoże panom uniknąć problemów z prostatą. – Czy w toaletach mają się znaleźć kamery? – zastanawiają się krytycy.
Ruszyło ,,Religa Heart”
Dwie protezy tygodniowo, a w skali roku nawet 100 sztuk – tyle chce na dobry początek produkować Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu. To niezrealizowane marzenie prof. Zbigniewa Religi, który w 1985 r. dokonał pierwszej w Polsce transplantacji tego organu. Czym „Religa Heart” różni się od poprzedniczek? Ma zmodyfikowany kształt i nowe membrany pokryte cienką warstwą diamentowego węgla. Dotychczasowe polskie protezy uratowały już życie 260 chorym. Rekordzista dzięki pompie żyje ponad półtora roku, wciąż czekając na nowe serce. Przeszczepy protezy będą dokonywane w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz w Instytucie Kardiologii w podwarszawskim Aninie.
Ta mucha jest robotem!
Waży tylko 80 mg i trzepocze skrzydłami z zawrotną prędkością 120 razy na sekundę dzięki „mięśniom” z piezoelektryków – materiałów kurczących się pod wpływem prądu. Zespół prof. Roberta Wooda z Harvard University pracował nad robomuchą 12 lat. Skrzydła mają na razie niewielką siłę nośną – bateria czy czujnik na grzbiecie uniemożliwiłyby jej lot. Dlatego zasilana jest kablem. Materiały, z których zrobiona jest mucha, zużywają się po 20 sekundach lotu, ale w końcu pierwszy samolot też długo nie polatał.
Do więzienia za podatki
Piosenkarka Lauryn Hill została skazana na trzy miesiące więzienia za uchylanie się od płacenia podatków. 37-letnia zdobywczyni ośmiu nagród Grammy przyznała się do ukrycia przed fiskusem prawie dwóch milionów dolarów w latach 2005-2007. Poza odsiadką czeka ją rok meldowania się u kuratora, spłata długu skarbówce i 60 tys. dolarów kary. Hill, znana w Polsce głównie z hitu „Killing Me Softly”, to nie pierwsza gwiazda, którą dopadła policja. Amerykański fiskus wyjątkowo chętnie ściga celebrytów.
Jego ofiarami padali w przeszłości Wesley Snipes (trzy lata paki), Nicolas Cage (6 mln dolarów kary) czy legenda country Willie Nelson (32 mln dolarów kary). Najsłynniejszym więźniem podatkowym wszech czasów był gangster Al Capone. Gdy władze federalne miały problem, żeby zebrać dowody na jego zbrodnie, postanowiły ścigać go za podatki. Capone dostał 11 lat więzienia, a jego imperium upadło.
Rosyjski miliarder w klinczu
Przed światową premierą tego filmu wybuchł skandal. Ktoś włamał się do biura producenta, próbując wykraść kopię. Ale dokument „Chodorkowski”, który pokaże TVP 2, nie jest próbą wywołania politycznej burzy. Reżyser Cyril Tuschi sumiennie portretuje losy Michaiła Chodorkowskiego, przeprowadza wywiady z jego współpracownikami i bliskimi, wreszcie z samym byłym prezesem Jukosu. Opowiada o człowieku, który za swoje przekonania jest gotowy zapłacić wysoką cenę. Ale również o współczesnej Rosji, w której, jak sugeruje reżyser, wciąż dominuje dawna mentalność.
Starkowie w Warszawie
W tym tygodniu do Polski przyjadą aktorzy serialowego hitu „Gra o tron”: 16-letnia Maisie Williams, odtwórczyni roli Aryi, wcielający się w Cebulowego Rycerza Davosa Seawortha Liam Cunningham i Alfie Allen, którego bohater, Theon Greyjoy, dopuszcza się zdrady przybranej rodziny i sprzeciwia Starkom. W HBO emitowany jest już trzeci sezon kultowej produkcji. Twórcy wciąż rozwijają skomplikowany, fantastyczny świat krainy Westeros, w którym zbrodnia i intrygi w grze o władzę są codziennością.
Rigamonti nagrodzony
Fotoreporter „Wprost”, Maksymilian Rigamonti, został nagrodzony w prestiżowym konkursie fotograficznym Grand Press Photo 2013. Rigamonti zdobył II nagrodę w kategorii wydarzenia za zdjęcie z Afganistanu przedstawiające polskich żołnierzy patrolujących drogę przez prowincję Ghazni. Rigamonti – ubiegłoroczny zwycięzca konkursu – w tym roku przegrał w swojej kategorii tylko z Michałem Jegierskim. Nagrodzeni zostali też dwaj inni fotoreporterzy współpracujący z „Wprost”: Adam Tuchliński i Mariusz Forecki.
Polacy i kreatywna księgowość
W polskich firmach dobrze ma się kreatywna księgowość i korupcja – wynika z ostatniego Badania Nadużyć Gospodarczych Ernst & Young. Aż 42 proc. respondentów uważa, że firmy podają lepsze wyniki finansowe, niż to jest w rzeczywistości. 59 proc. twierdzi, że korupcja w Polsce jest powszechna. 19 proc. pracowników w Polsce stwierdziło, że słyszało o manipulacjach finansowych we własnej firmie. Najczęściej polegają one na księgowaniu pieniędzy, które nie wpłynęły na konto (12 proc.) i wciskaniu klientom produktów, których nie chcą (8 proc.).
W obu tych kategoriach Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce wśród 38 objętych badaniem krajów. Ankietowani byli m.in. pytani o to, czy wręczanie upominków, pieniędzy, oferowanie rozrywki jest usprawiedliwione, jeśli pozwoli firmie przetrwać kryzys. 38 proc. zaakceptowało przynajmniej jedną z tych form korupcji. To stosunkowo niezły wynik jak na kraje Europy Środkowo- -Wschodniej, bo tam akceptacja dla korupcji wynosi aż 74 proc. Według E&Y uczciwości nie sprzyja spowolnienie gospodarcze. Aż 59 proc. badanych ma problemy z realizacją stawianych przed nimi celów. Tylko 20 proc. wierzy, że ogólna sytuacja gospodarcza polepszy się w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Badanie Nadużyć Gospodarczych przeprowadzone zostało w listopadzie i grudniu 2012 r.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.