„Chciałbym Kościoła ubogiego dla ubogich” – powiedział tuż po swym wyborze papież Franciszek. W polskim Kościele podobny styl duszpasterski od lat prezentuje emerytowany ordynariusz opolski abp Alfons Nossol. Po nominacji mieszkał nie w pałacu, lecz na plebanii, księżom zakazał też brania podczas kolędy tradycyjnych „kopert”. Protestował przeciw-ko zwracaniu się do niego per „Ekscelencjo”, a nawet „Księże arcybiskupie”, żartując, że jest to „arcygłupie”. Normalne mieszkanie obok pracowników krakowskiej kurii ma też były sekretarz episkopatu bp Tadeusz Pieronek. Taka postawa to jednak w polskim Kościele ciągle rzadkość. Symbolem biskupiej pompy pozostaje metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, który lubi się otaczać przepychem. Kompletnie nie oddziela majątku kościelnego od osobistego: jego prywatną rezydencją w rodzinnej Bobrówce opiekowały się zakonnice. Z kolei ostatnio wyszło na jaw, że na przekazanej przez władze Gdańska działce „na cele sakralne” urządził sobie... hodowlę danieli. Trudno więc orzec, czy kilka lat temu prasa słusznie go okrzyknęła mia-nem najbogatszego polskiego biskupa, bo do końca nie wiadomo, co jest jego, a co Kościoła. Wszystko wskazuje na to, że majątkiem przewyższa go jednak abp. Juliusz Paetz.
Kilka lat temu „Życie Warszawy” ujawniło, że biskup, który z urzędu odszedł w 2002 r., w najbardziej prestiżowej dzielnicy Rzymu ma prywatny apartament o powierzchni ok. 100 mkw. Według deweloperów rezydencja jest warta ok. miliona euro. W środku znajdują się podobno kolekcja obrazów i perskich kobierców. Zdaniem socjologa religii prof. Józefa Baniaka wyznaczniki statusu materialnego polskich duchownych wyraźnie się zmieniają. Większość z nich mieszka przy parafii, nie mogą więc kupować drogich mieszkań, trudno im też wydawać na drogie stroje, bo na co dzień większość chodzi w sutannach. – Dlatego kiedyś wielu inwestowało w sztukę i antyki. Dziś młodzi księża fascynują się elektroniką, którą też dostają od rodziny w ramach prezentów. Niezmiennie dużą wagę przywiązują także do samochodów – mówi profesor.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.