Film
Komiks
Książka
Świat
Kraj
- Agent diabła
Młody Irlandczyk Colin Farrell nie poszedł w ślady ojca i wuja, którzy byli piłkarzami. W ciągu dwóch lat stał się jednym z najpopularniejszych aktorów młodego pokolenia w Hollywood. Wystąpił w "Wojnie Harta", "Raporcie mniejszości", "Telefonie". Na polską premierę czekają - "Veronica Guerin" i "S.W.A.T." W "Rekrucie", który właśnie wszedł na nasze ekrany, Farrell gra speca od komputerów zwerbowanego przez agenta CIA (Al Pacino). Reżyser Ronald Donaldson odziera tajne służby z romantycznej legendy. Bohater przechodzi bezwzględną szkołę przetrwania w świecie intryg. Farrell jeszcze raz udowodnił swoją wszechstronność, a Al Pacino potwierdził, że najlepiej czuje się w demonicznych rolach, typu "adwokat diabła".
Komiks
- Hitler na Świętej Helenie
Na przekór teorii, że młodzi Polacy mają w nosie historię swojego kraju, ukazał się zbiór komiksów o II wojnie światowej. Jego twórcami są przedstawiciele nowej generacji rysowników i scenarzystów, którzy czasy okupacji znają jedynie z książek, filmów i opowiadań dziadków. Na tom zatytułowany "Wrzesień" składa się 17 czarno-białych opowieści, których akcja rozgrywa się na polach bitew, w obozach zagłady i ubeckich katowniach. Przeważa realistyczna konwencja (śmierć Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, zdobycie Monte Cassino), ale niektórzy autorzy śmiało popuścili wodze fantazji. Z komiksu zamykającego antologię dowiadujemy się na przykład, że Niemcy przegrali kampanię wrześniową, a Hitler po krótkim procesie został zesłany na wyspę Świętej Heleny.
Książka
- Mona L. z pizzerii
Z wąsami lub z papierosem, w ciąży, z piłką albo z oczami Jacqueline Kennedy - Mona Liza rozpoznawalna jest nawet przez tych, którzy nigdy nie byli w muzeum. Choć namalowana pół tysiąca lat temu, najsłynniejszym obrazem świata stała się dopiero w zeszłym stuleciu. Wydatnie pomogła jej w tym... kradzież z Luwru, dokonana w 1911 r. przez włoskiego patriotę. Wówczas jej reprodukcję zamieściła niemal cała prasa. Przez wiele miesięcy komentowano poszukiwania obrazu, ostatecznie zakończone sukcesem. Nie ma pewności, kim była modelka Leonarda da Vinci, tak jak nikt jednoznacznie nie odpowie na pytanie, co oznacza jej tajemniczy uśmiech. Pewien londyński krytyk ogłosił, że Mona była głuchoniema, inny, że cierpiała na samoistne porażenie nerwu twarzowego, jeszcze inny twierdzi, że to uśmiech samego Leonarda. Książka Donalda Sassoona "Mona Liza" (wydana właśnie przez Rebis) to nie tylko historia obrazu, ale i pasjonująca opowieść o pięciu wiekach światowej kultury, poparta niezwykłą erudycją autora cytującego zarówno renesansowe kroniki, jak i raperską rymowankę, w której Mona L. jest dziewczyną z pizzerii.
Świat
- Optymistyczni inaczej
Album "Fallen" i wykrojony z niego singel "Bring Me To Life" zespołu Evanescence podbijają serca słuchaczy i zdobywają czołowe miejsca na listach przebojów na całym świecie (ponad 2 mln sprzedanych krążków w Stanach Zjednoczonych). Debiutanci z Arkansas mają w repertuarze zarówno ballady, jak i ostre rockowe kompozycje. Teksty autorstwa wokalistki 21-letniej Amy Lee są przeważnie mroczne. Powodem są ponoć przykre wydarzenia w jej życiu. "Teksty są smutne, ale jest w nich piękno i optymizm" - twierdzą koledzy z zespołu. Nazwa formacji również nie grzeszy optymizmem. "Evanescence" oznacza tyle co przelotność, zanikanie. Czyżby była to zapowiedź krótkiej kariery amerykańskich smutasów?
Kraj
- Wrocław na pięciolinii
Festiwal Wratislavia Cantans od lat ratuje honor naszego życia muzycznego, które na europejskim tle wygląda jak liliput przy Guliwerze. Od 5 do 26 września (patronat "Wprost") impreza jak zwykle zagości we wrocławskich kościołach, w auli Leopoldina i filharmonii. I znów będzie można wybierać wśród wielu atrakcyjnych propozycji. Usłyszymy m.in. "Stabat Mater" pianisty jazzowego Włodka Pawlika oraz średniowieczną muzykę mistyczną, recital pieśniarki fado Patricii Rodriguez obok mszy Mozarta, chóralną "Liturgię" Rachmaninowa i niesamowity "Styx" Kanczelego. Nie zabraknie też muzyki dwóch jubilatów: Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego. Na deser wystąpi z recitalem 30-letni peruwiański tenor Juan Diego Florez - utalentowany jak Caruso i przystojny jak Antonio Banderas. Usłyszymy go w ariach włoskiego belcanta, których w Polsce nikt nie umie śpiewać.
Bestsellery Wprost |
---|
Filmy - DVD |
|
Bestsellery Wprost |
---|
KsiĄŻki - albumy |
|
Więcej możesz przeczytać w 37/2003 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.