- Wyższość słownikowa
Neandertalczycy przegrali konkurencję z Homo sapiens z powodu gorzej rozwiniętego systemu komunikacji. Prof. Paul Mellars z Cambridge University twierdzi, że nasi przodkowie umieli konstruować złożone zdania i posługiwali się pojęciami abstrakcyjnymi. Świadczą o tym tworzone przez nich wyrafinowane narzędzia i motywy dekoracyjne. Zdaniem uczonego, dobra komunikacja ułatwiała przeżycie epoki lodowcowej, która panowała na naszym kontynencie. Tymczasem neandertalczycy porozumiewali się za pomocą prostego języka. "Według współczesnych kryteriów cierpieli na coś w rodzaju autyzmu" - mówi prof. Mellars. (JAS)
- Drzewo zabójców
Zbrodnię doskonałą można popełnić dzięki azjatyckiemu drzewu Cerbera odollam zwanemu drzewem samobójców. Jego orzechy zjadają w Indiach osoby mające zamiar odebrać sobie życie. W orzechach znajduje się toksyna zwana cerberyną, która wywołuje śmiertelne zaburzenia rytmu serca. Uczeni podejrzewają, że trucizna może być wykorzystywana przez morderców, ponieważ nie jest znana wszystkim lekarzom. (JAS)
- Mars był mokry!
Naukowcy już są pewni, że na Czerwonej Planecie było kiedyś dużo wody i panowały tam warunki umożliwiające rozwinięcie się życia. Na równinie Meridiani Planum znajdowało się kiedyś zimne i słone morze. Jego skład chemiczny był podobny do składu wody znajdującej się w nieczynnych kopalniach na Ziemi. Biolodzy znają kilka gatunków bakterii, które są w stanie przetrwać w takich warunkach. Zdaniem naukowców, podobne organizmy mogły kiedyś istnieć na Marsie. (JAS)
- Pokonać AIDS
Pierwsze testy nowej szczepionki przeciw HIV wypadły obiecująco - twierdzą uczeni z Centre Biomedical des Saints-Peres w Paryżu. Do jej produkcji wykorzystano komórki układu odpornościowego pobrane od pacjentów. Preparat podano osiemnastu Brazylijczykom zainfekowanym wirusem.
U większości poziom HIV we krwi spadł o 80-90 proc., a efekt utrzymywał się przez rok po szczepieniu. Na świecie jest prowadzonych około 70 testów szczepionek na AIDS, ale na razie żadna nie okazała się skuteczna.
(JAS)
Więcej możesz przeczytać w 50/2004 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.