- Barometr z rekina
Zbyt obfite połowy ryb na wodach międzynarodowych sprawiły, że największe ryby na świecie się zmniejszają. Naukowcy z Australian Institute of Marine Science wykazali, że rekiny wielorybie (Rhincodon typus), które osiągają długość nawet 16 m i mogą ważyć 15 ton, w ostatnich 10 latach zmniejszyły się średnio prawie o dwa metry. Badacze nazywają rekiny wielorybie barometrem stanu zdrowia oceanu. Ich zdaniem, zmniejszanie się tych zwierząt może zapowiadać wymieranie nie tylko tego gatunku, ale też innych organizmów. (MF)
- Glonogrzyby
Grzyby i glony żyją w symbiozie od 600 mln lat - dowiedli chińscy i amerykańscy naukowcy. Świadczy o tym najstarsza z dotychczas znalezionych skamieniałości, odkryta ostatnio w południowych Chinach. Aby przetrwać w trudnych warunkach, glony i grzyby wzajemnie się wspierają, tworząc organizmy symbiotyczne zwane porostami. Glony dostarczają grzybom pokarm z dwutlenku węgla, a grzyby zapewniają glonom wilgoć, składniki odżywcze i ochronę przed słońcem. Uczeni badają teraz, czy organizmy funkcjonujące tak jak porosty przeniosły się z morza na ląd wspólnie, czy osobno. (MF)
- Panowie, do dna!
Alkohol bardziej szkodzi kobietom niż mężczyznom. Naukowcy z Uniwersytetu w Heidelbergu zaobserwowali, że w wyniku picia alkoholu komórki mózgu u kobiet zanikają szybciej niż u mężczyzn. Kobiety pijące alkohol nawet w umiarkowanej ilości są też bardziej podatne na raka piersi, zwłaszcza typu związanego z poziomem estrogenów i progesteronu, niż abstynentki. Na rozwój choroby nie wpływa przy tym waga, rodzaj wypijanego alkoholu ani stosowanie hormonalnej terapii zastępczej. (MF)
- Trąd kolonialny
Trąd nie został zawleczony z Indii do Europy przez greckich żołnierzy wędrujących z Aleksandrem Wielkim, jak dotychczas sądzono. Choroba rozprzestrzeniła się na świecie z Afryki za sprawą europejskich kolonizatorów - wykazały międzynarodowe badania genetyczne 171 próbek bakterii Mycobacterium leprae z 21 państw na pięciu kontynentach. Trąd jest jedną z najstarszych chorób i wciąż stwarza poważne zagrożenie, szczególnie w krajach rozwijających się. Rocznie zaraża się nim ponad 500 tys. osób. (MF)
Więcej możesz przeczytać w 21/2005 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.