Świat Felerna 99 133 mln funtów rocznie zarobiliby Brytyjczycy, gdyby w ich kraju wprowadzono monetę 99-pensową. Tyle mieszkańcy wysp dosłownie wyrzucają, uznając wydawaną resztę za nic nie wart kawałek metalu. Z badań Virgin Money wynika, że z takiej monety cieszyliby się też sprzedawcy mający dosyć wydawania reszty. Cena taka ma oddziaływać psychologiczne - towar sprawia wrażenie tańszego, niż jest. Praktyka okazuje się inna. Emigracja dentystyczna Bilet na lot liniami Ryanair do Polski i bon na usługi dentystyczne dla każdego Brytyjczyka - to, zdaniem "Financial Times", lepsze wyjście niż pompowanie państwowych pieniędzy w brytyjską służbę zdrowia. Dziennik uważa, że polski dentysta to obok polskiego hydraulika nowy znak naszych czasów. Brytyjskie agencje już dziś oferują bezbolesne usługi dentystyczne podczas atrakcyjnych wakacji w górach Europy Wschodniej. Na brak klientów nie narzekają; usługi prywatnej stomatologii są w Wielkiej Brytanii kilkunastokrotnie droższe niż w Polsce, a przychodnie publiczne z powodu braku wolnych terminów często odsyłają pacjentów z kwitkiem. McIslam Kelnerki ubrane w tradycyjny strój muzułmański to na pierwszy rzut oka jedyna rzecz, jaka odróżnia paryski fast food Beurger King Muslim od tysięcy podobnych na świecie. W rzeczywistości nie tylko strój kelnerek, ale też jedzenie przygotowywane jest zgodnie z muzułmańską tradycją. Mięso nie zawiera ani kropli krwi, a bekon (czyli zakazane w krajach muzułmańskich mięso wieprzowe) to tak naprawdę odpowiednio spreparowany indyk. Dzięki Beurger King Muslim setki muzułmanów mogą jeść hamburgery, pozostając w zgodzie z religią. Nazwa restauracji powstała z połączenia nazwy znanego fast foodu Burger King i francuskiego słowa "beur" oznaczającego Francuza pochodzenia północnoafrykańskiego.
| Polska Uczniowie pod Skrzydła Ponad 650 tys. polskich dzieci nie może się skupić na lekcjach z powodu głodu, odrobić prac domowych z powodu braku książek i odnieść sukcesów na boisku, bo ich rodziców nie stać na kupno stroju sportowego. Dla nich właśnie Caritas stworzył program Skrzydła, dzięki któremu każdy może sfinansować dziecku dożywianie, wyprawkę szkolną, odzież, korepetycje czy wypoczynek. Wystarczy wejść na stronę internetową www.skrzydla.pl i wypełnić deklarację, w której określi się kwotę comiesięcznej wpłaty oraz czas jej trwania. Patronem medialnym akcji jest "Wprost". Tani Orlen Nawet kilkaset stacji benzynowych nowej marki pojawi się w Polsce do końca przyszłego roku. PKN Orlen chce bowiem wprowadzić drugi, tańszy brand. Podobną taktykę Orlen stosuje w Niemczech, gdzie część stacji o niższym standardzie występuje pod marką Star. Orlen liczy na to, że wprowadzenie drugiej marki zahamuje spadek jego udziału w rynku. Tanie stacje Orlenu chcą konkurować z małymi stacjami prywatnymi oraz takimi jak JET ConocoPhillips czy 1,2,3 Statoilu. Bayern BPH? Bawarski bank BayernLB jest zainteresowany zakupem BPH. BPH i Pekao SA miały się połączyć, idąc w ślady swoich właścicieli: niemieckiego HypoVereinsbanku oraz włoskiego UniCreditu. Fuzja polskich banków nie jest jednak przesądzona, ponieważ urzędy ds. konkurencji w obawie o zmonopolizowanie rynku mogą zażądać sprzedaży jednego z polskich banków. Jeśli tak się stanie, nowym właścicielem BPH może zostać właśnie BayernLB.
|
Świat Lafontaine jak dodo "Płace w Niemczech nie są za wysokie, są za niskie" - za tę wypowiedź Oskar Lafontaine, były szef SPD, a obecnie lider nowej niemieckiej lewicy, został laureatem nagrody za największą bzdurę gospodarczą tygodnia, przyznawanej przez niemiecki tygodnik "Wirtschafts-Woche". Tygodnik przypomina ucieczkę producentów z Niemiec z powodu wysokich kosztów pracy. Nagrodę nazwano imieniem ptaka dodo, który wymarł na Mauritiusie z powodu niezdolności do uczenia się i przystosowywania do zmieniających się warunków. Podcięte skrzydła Francja i Belgia opublikowały czarne listy przewoźników lotniczych, którzy jako niepewni nie będą mieli prawa lądować w tych krajach. Na belgijskiej liście znajduje się dziewięć towarowych linii lotniczych: ukraińskie, ormiańskie oraz sześć z państw afrykańskich. Na liście francuskiej umieszczono przewoźników pasażerskich z USA, Korei Północnej, Tajlandii, Mozambiku i Tunezji. Podobne czarne listy opublikowały USA, Wielka Brytania i Szwajcaria. Wspólną obowiązującą w UE listę planuje stworzyć KE. Kreatywne oszczędności 456 mln USD kary musi zapłacić KPMG, jeden ze światowych gigantów księgowości, za sprzedaż tzw. schowków podatkowych, czyli informacji o sposobach potrącenia przez podatnika wymyślonych strat; opóźnień płatności podatków itp. Firma uniknie w ten sposób procesu karnego, choć przed sądem staną byli pracownicy. KPMG przyznała, że pomogła swoim klientom uniknąć zapłacenia kilku miliardów dolarów podatków.
| Polska Ostatnie tango Walczykowskiego Płocka Prokuratura Okręgowa wszczęła śledztwo w sprawie podejrzenia o działanie na szkodę PKN Orlen w związku z przyznaniem wysokiej odprawy byłemu prezesowi tej spółki Jackowi Walczykowskiemu. Walczykowski był prezesem PKN Orlen od 29 lipca do 16 sierpnia 2004 r., najkrócej w historii tej spółki. Za 19 dni pracy otrzymał łącznie około 6 mln zł wynagrodzenia i odprawy. Według rzecznika PKN Orlen Dawida Piekarza, Walczykowski nie dostał odprawy, ponieważ obecny zarząd i rada nadzorcza spółki nabrały wątpliwości m.in. co do zasadności prawnej i merytorycznej tak wysokich świadczeń. Pożegnanie z Ideą Jeszcze w tym miesiącu zaczniemy się żegnać z marką Idea, którą zastąpi Orange. W połowie września rozpocznie się kampania reklamowa wprowadzająca nową markę. Zmieniany będzie także wystrój salonów i przedstawicielstw Idei. Trudno oszacować całkowite koszty tej operacji. Trzeba jeszcze do nich doliczyć cenę umowy licencyjnej, dzięki której PTK Centertel będzie mógł świadczyć usługi pod marką Orange (wynosi 1,6 proc. rocznych przychodów Centertela).
|
Dwie Europy Płaca minimalna na Łotwie jest aż szesnastokrotnie niższa (116 euro) od płacy minimalnej w Luksemburgu (1467 euro) - wynika z najnowszego zestawienia Eurostatu. W bogatych krajach UE przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu tego roku około 1200 euro brutto miesięcznie, a w biedniejszych nowo przyjętych - od 100 euro do 200 euro. Kiedy porówna się jednak siłę nabywczą pensji w krajach bogatych i biednych, różnica się zmniejsza - minimalne uposażenie w Luksemburgu jest już tylko pięć razy wyższe niż na Łotwie.
|
Biznesowy survival Podatnik uciekający przed poborcami po przekroczeniu tej bramy jest bezpieczny" - głosiła kamienna tablica w starożytnym Egipcie. Dziś ratunkiem dla "gnębionych przez fiskusa" może być książka Wiktora Rębacza "Zasady bezpiecznego biznesu, czyli jak uchronić firmę i majątek własny przed nadużyciami władz skarbowych". Autor (z naszych informacji wynika, że to ukrywający się pod pseudonimem znany biznesmen) uczy przedsiębiorców, jak unikać błędów, które mogą być wykorzystane do pogrążenia firmy. Podręcznik przetrwania w biznesie nie zniechęca do podejmowania działalności gospodarczej, tylko pomaga w poruszaniu się w skomplikowanej rzeczywistości. I przypomina, że w kapitalizmie każdy jest panem swego losu.(maz)
|
Więcej możesz przeczytać w 36/2005 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.