- KRÓTKO PO WOLSKU
Obrazoburcy
Po ostatniej globalnej awanturze z karykaturami Mahometa naszły mnie spore wątpliwości, czy my i muzułmanie wierzymy w tego samego Pana Boga... IĘnie jest to podejrzenie bezpodstawne. Wygląda bowiem na to, że Nasz jako Istota Najdoskonalsza ma również najdoskonalsze poczucie humoru. Nie przeszkadzają Mu (a także większości jego wyznawców) żarty ze świętego Piotra i jego kluczy, święty Mikołaj - krasnolud (a także samiczka) ani nawet komiks z Adamem i Ewą w raju Jeana Effela. Przynajmniej dopóki humor jest ciepły, nie godzi w podstawy wiary i nie obraża ludzkich uczuć.
Pod tym względem muzułmański Allah jawi się jako zupełnie inna postać. A przecież niewiele brakowało, żeby taka fundamentalna różnica nie zaistniała. Gdyby nie zwycięstwo w VIII wieku sympatyków ikon w walce z obrazoburcami, także nasze, europejskie chrześcijaństwo mogłoby trwać przy zakazie przedstawiania wizerunków Boga i ludzi. Pytanie tylko, jaki byłby tego efekt? Oczywiście nie mielibyśmy Giotta, Leonarda da Vinci i Michała Anioła, nie powstałby europejski kanon piękna i humanizmu, a w dalszej konsekwencji nie rozwinęłyby się anatomia i medycyna, fotografia, film, telewizja, moda i sport, emancypacja kobiet, romans jako gatunek literacki, dramat i komedia. I siedzielibyśmy w tej Europie, zacofanej, ponurej i nudnej jak - nie obrażając - jacyś Beduini.
Ale z drugiej strony, być może w nagrodę pławilibyśmy się po uszy w ropie naftowej?
Marcin Wolski - FILM
3 x Man in Black
Mało kto wie, że Ameryka lat 50. szalała na punkcie Johnny`ego Casha - "człowieka w czerni" - równie żywiołowo jak na punkcie Elvisa Presleya. Zresztą syn biednego farmera z Arkansas zaledwie rok po Presleyu odwiedził to samo kultowe studio Sama Philipsa w Memphis. Na ekrany wszedł właśnie film "Spacer po linie", który może nie oddaje ducha tego buntownika, a zarazem katolickiego ortodoksa (którego różnorodny styl w niesłusznym uproszczeniu określa się jako country), ale za sprawą świetnej kreacji Joaquina Phoeniksa na pewno nim zainteresuje i sprawi, że sięgniemy po jego płyty. Pod ręką będą dwie - obie interesujące. Universal wydał krążek "Rings of Fire", który nie wymaga reklamy, bo zawiera hity w wykonaniu samego mistrza. Z kolei "Walk the Line" (Sony BMG) to soundtrack w większości z tymi samymi szlagierami, ale w wykonaniu odtwórców głównych ról filmowych: Phoeniksa i Reese Witherspoon, która śpiewa tak przekonująco, jakby życie spędziła na festiwalach country. Phoenix znów nie zawiódł. Utwory Casha w jego wydaniu zyskują świeżość i całkiem nową jakość. (MS) - WYSTAWA
Araki z Sanoka
Wrzucono go do jednego wora z trzecioligowymi pacykarzami, bo nie było ani jednego krytyka nad Wisłą, który potrafiłby sensownie spojrzeć na jego twórczość. Szkoda, że dopiero po tragicznej śmierci Zdzisława Beksińskiego będzie można obejrzeć rzetelną wystawę monograficzną (300 prac) pokazującą wszystkie obszary jego twórczości od rysunku i fotografii, przez rzeźby, malarstwo (od abstrakcyjnego po figuratywne), po kolaże komputerowe. Dodatkowo pokazany zostanie zapis ostatniego wywiadu, którego udzielił artysta. To wszystko od 21Ęlutego doĘ17 kwietnia w Pałacu Opatów w Gdańsku Oliwie na wystawie retrospektywnej z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku (w którym znajduje się największa kolekcja dzieł Beksińskiego). Ekspozycja to prawdziwy rarytas, bo znalazły się na niej prace dotychczas nigdy nie pokazywane. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia wykonane przez artystę w latach 50., na przykład "Gorset sadysty", by się przekonać, że wielu dzisiejszym fotografom, rzekomym prekursorom, blisko do epigonów. A takim zdaje się nawet Nobuyoshi Araki. (ŁR) - KSIĄŻKA
Trzy trupy i dwa wesela
Czy eskalacja dramatów, kiczowatych finałów i niewiarygodnych wydarzeń nie każe czasem uwierzyć, że życie to brazylijska telenowela? Jeśli tak - trzeba przeczytać powieść "Uśmiech Dalidy" (Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza) Dominiki Ćosić, która kilkoma jaskrawymi pociągnięciami pędzla postanowiła odmalować cyrk współczesnego świata - z jego wariactwami, zboczeniami, patologiami, ale i urokiem. I nieważne, czy telenowela jest brazylijska, czy - jak w wypadku debiutanckiej książki Ćosić - polsko--serbsko-hiszpańsko-austriacko-francuska, bo wszędzie tam może być równie surrealnie i wesoło, nawet jeśli czasem jest to gorzki śmiech z ludzkiej głupoty. Prócz dawki humoru i galerii prawdziwych oryginałów są też trzy trupy, dwa wesela i Kaczor Donald, który pada ofiarą nagłośnionego przez media morderstwa. Ćiosić ze swadą włada językiem i ma niewątpliwy talent do pastiszu i gawędy. By się o tym przekonać, wystarczy wpaść na promocję powieści - 24.02 w krakowskim Klubie pod Jaszczurami i 28.O2 W Warszawie. (MS) - MUZYKA
Narodziny jazz-rocka
Dziewięć miesięcy po pierwszym "zelektryfikowanym" koncercie swego legendarnego kwintetu z Wayne`em Shorterem i Herbie Hancockiem, w grudniu 1970 r., Miles Davis z nowym zespołem (saksofonistą Garym Bartzem, pianistą Keithem Jarrettem i ostro funkującym basistą Michaelem Hendersonem) pojawił się na kilka wieczorów w klubie The Cellar Door w Waszyngtonie. Teraz na sześciu płytach zebranych w boksie "The Cellar Door Sessions 1970" (Sony BMG) otrzymujemy pełną dokumentację tych porywających występów, które nie utraciły swojej siły, a z historycznego punktu widzenia były dla ewolucji jazzu równie przełomowe jak dla rozwoju rocka zamiana gitary akustycznej na elektryczną przez Boba Dylana i pojawienie się grupy The Band of Gypsies Jimiego Hendriksa. To był moment, gdy drzwi doĘjazzrockowej rewolucji otworzyły się na oścież. (JR) - WPROST POLECA NON-FICTION
"Warszawa przedwczorajsza"
Olgierd Budrewicz
Wydawnictwo Bosz
Pozycja obsypana licznymi nagrodami, ostatnio prestiżową nagrodą Klio 2005. To odpowiedź na pytanie, dlaczego kiedyś Warszawę nazywano Paryżem Północy. Dwujęzyczna, polsko-angielska opowieść o stolicy sprzed lat, pisana ze swadą i erudycją, ilustrowana starymi fotografiami. Można na nich zobaczyć budowę mostu Poniatowskiego, wozy jadące do składu wełny na Nowogrodzkiej czy manifestację witającą cara Mikołaja II.
"Poczet najznamienitszych papieży"
Praca zbiorowa
Wydawnictwo Kluszczyński
Gdzie mieszkał papież, gdy nie było Watykanu? Czy istniała w Kościele katolickim instytucja wyższa od niego? Kto wymyślił krucjaty? Odpowiedzi w pięknie ilustrowanej pozycji, opisująca dzieje czterdziestu najważniejszych biskupów Rzymu w tym św. Piotra i Jana Pawła II.
"Historia Grecji"
Praca zbiorowa
Wydawnictwo Literackie
Kolebka europejskiej cywilizacji, kraina igrzysk olimpijskich i ojczyzna mitologicznych bogów, czyli ponad 3 tysiące lat historii Grecji w jednej książce. Autorzy analizują rozwój i przeobrażenia kraju - od pojawienia się pierwszych mieszkańców aż po rok 2000. W aneksie dokładna lista przywódców.
"Słownik władców świata"
Małgorzata Hertmanowicz-Brzoza, Kamil Stepan
Zielona Sowa
Kompendium wiedzy o władcach i władczyniach całego globu i wszystkich epok. W środku także biogramy mniej znanych przywódców, jak Harald Sinozęby (Harald Bluetooth), który zjednoczył plemiona Danii, Norwegii i Szwecji. Właśnie na jego cześć technologię bezprzewodowej komunikacji między urządzeniami elektronicznymi nazwano "bluetooth". Niestety, w tomie tej informacji nie znajdziemy.
Więcej możesz przeczytać w 8/2006 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.