Polska wieś odchodzi od rolnictwa. Większość jej mieszkańców żyje z pracy najemnej, z rent i emerytur, ze sprzedaży ziemi, a coraz mniej – z jej uprawy. Tylko 15 proc. dochodów mieszkańców wsi pochodzi z rolnictwa. Socjologowie nazywają ten proces dezagraryzacją.
Jaka jest polska wieś? Nieznacznie przybywa na niej ludności (mieszka tam 38,6 proc. Polaków), wzrasta odsetek ziemi uprawianej przez osoby innych zawodów niż rolnicze, a zarazem dość szybko zmniejsza się w większości regionów Polski liczba samych rolników. Towarzyszą temu dodatkowe zjawiska. Oto wieś wychodzi stopniowo z ekonomicznej deprywacji. Wzrastają nieco dochody, zwiększa się liczba osób wielozawodowych, nieco kurczy się bezrobocie. Oczywiście, nie jest to jeszcze sytuacja równości, ale trochę zmniejsza się dystans między społeczną górą i dołem. Dodać trzeba, że na wsi jest nadal więcej nędzy niż w mieście, dochody są niższe, ale – jak pisała celnie Barbara Fedyszak-Radziejowska – wieś staje się coraz bardziej częścią Polski.
Więcej możesz przeczytać w 4/2009 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.