- Policja Kołodki
Już wkrótce kontrolerzy skarbowi będą mieli większe uprawnienia niż policja czy jakiekolwiek służby skarbowe na świecie. Nowa ordynacja to narzędzie terroryzowania podatnika. Od tego roku nie możemy już korygować błędów w deklaracjach PIT. Jeżeli pomylimy się i źle wypełnimy zeznanie podatkowe, czeka nas grzywna lub 3 lata więzienia. Kontrolerzy skarbowi mogą wchodzić do mieszkań i firm bez uprzedzenia. Dokumenty zezwalające na kontrolę muszą przedstawić w ciągu 3 dni, czyli nawet po jej zakończeniu.
Wiele przepisów nowej ordynacji podatkowej jest niezgodnych z konstytucją, na przykład tzw. klauzula obejścia prawa, czyli przyznanie urzędnikom prawa do interpretacji zamiarów podatnika. Wystarczy, że urzędnik stwierdzi, iż transakcja została zawarta tylko po to, żeby nie płacić lub zmniejszyć należności podatkowe, a może ją unieważnić. Z podjęciem decyzji nie musi się spieszyć - ma na to 5 lat. Ordynacja rozszerza też zakres odpowiedzialności osób trzecich. W skrajnych wypadkach oznacza to odpowiedzialność leasingobiorcy za zobowiązania podatkowe leasingodawcy. Nowe przepisy pozwalają także urzędowi w trakcie kontroli (a przed ostatecznym wynikiem) zabezpieczyć majątek podatnika na poczet ewentualnych zobowiązań.
Złożony w Sejmie projekt ustawy o utworzeniu wojewódzkich kolegiów skarbowych zwiększa prawo pracowników wywiadu skarbowego do naruszania prywatności podatników. Dotychczas podobne uprawnienia miała tylko policja i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wywiad skarbowy zyska prawo do podsłuchu i podglądu w miejscach publicznych. Oznacza to, że będziemy mogli być legalnie podsłuchiwani w kinach, restauracjach albo na przystankach autobusowych. Urzędnicy zyskają uprawnienia, by oglądać nasze billingi telefoniczne i czytać naszą korespondencję.
Jan Piński - Lwie interesy
Do tych, którzy chcieliby podsłuchiwać, swoją ofertę kieruje sieć sklepów Media Markt. Od piątku za 149 zł każdy może się wcielić w Adama Michnika. Po takiej cenie - w ramach Lwiej oferty - Media Markt sprzedaje model dyktafonu, którego naczelny "Gazety Wyborczej" użył do nagrania rozmowy z Lwem Rywinem. "Idealny do zwalczania korupcji" - zachwalają produkt reklamy w prasie. - Już miałem telefony z pytaniem, czy aby na pewno nagrywa tak samo jak ten Adama Michnika - opowiada Jarosław Drabarek, dyrektor generalny Media Markt. Lwi interes mogą też zrobić Peugeot oraz firmy z grupy ING, które od dawna posługują się logo z lwem. ING Bank Śląski mógłby na przykład przeprowadzić kampanię promocyjną: "Konto z lwem plus 17,5 mln USD gratis!". Lwi interes może się jednak okazać niezbyt bezpieczny, skoro prokuratura zainteresowała się Markiem Kondratem (złożył zeznania w sprawie Rywina), który w reklamach ING BSK otwarcie przyznawał się do posiadania konta z lwem.
Krzysztof Trębski - Straszny Tusk
Czworo posłów PO - na wniosek Donalda Tuska, wiceszefa tej partii - klub ukarał naganą za nieobecność podczas sejmowego głosowania nad powołaniem komisji śledczej. Nagana jest w platformie najostrzejszą - po wykluczeniu z klubu - karą. Dziesięciu posłów było nieobecnych podczas głosowania, które przesądziło, że komisja będzie liczyła 10, a nie 9 osób. Sześciu przedstawiło jednak wiarygodne usprawiedliwienia, a ukarani zostali Elżbieta Łukacijewska, Dariusz Bachalski, Jan Tomaka i Jerzy Budnik. - Przepraszam, czy tu podsłuchują?
Jedynym skutkiem Rywingate może być wzrost sprzedaży urządzeń wykrywających podsłuchy instalowane w telefonach komórkowych (takie są najnowsze trendy). Ostatnio wielu posłów (m.in. Adam Bielan, rzecznik PiS, Sylwia Pusz z SLD) otrzymało ofertę zakupu analizatorów aktywności komórkowej. Dystrybutor analizatorów przestrzega przed telefonami komórkowymi pozostawionymi na stole negocjacyjnym. Może to być sprzęt do podsłuchu. Za 7930 zł, bo tyle kosztuje analizator, możemy mieć pewność, że nikt niepożądany nas nie słucha. Urządzenie nie wykrywa jednak zwykłych magnetofonów cyfrowych. - KRRiT do wymiany
Jerzy Wenderlich, poseł SLD, przewodniczący sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, ma być nowym członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W kwietniu kończy się kadencja związanego z PSL Jana Sęka (powołanego przez Senat), Waldemara Dubaniowskiego (desygnowanego przez prezydenta) i byłego posła SLD Adama Halbera (wybranego przez Sejm). Oprócz Wenderlicha (kandydata Senatu) nowym członkiem rady ma być Witold Knychalski, przewodniczący rady nadzorczej TVP SA (związany z PSL). Kandydatem prezydenta ma być Eugeniusz Smolar, były szef Sekcji Polskiej BBC, ostatnio dyrektor programowy publicznego radia. - Lockheed Martin górą!
W roku finansowym, który zakończył się 30 września ubiegłego roku, najwięcej kontraktów Pentagonu otrzymał koncern Lockheed Martin. Na drugim miejscu znalazł się Boeing. Oba koncerny dostały niemal tyle z budżetu obronnego, ile osiem następnych na liście - podał Departament Obrony USA. Wartość zamówień złożonych w tym roku u Lockheeda Martina wyniosła 17 mld USD, podczas gdy rok wcześniej było to 14,7 mld USD. Kontrakty z Boeingiem opiewają na 16,6 mld USD (rok wcześniej 13,3 mld USD). Łącznie oba giganty przemysłu obronnego zarobiły 33,6 mld dolarów, a ośmiu następnych na liście kontrahentów resortu obrony zyskało 33,8 mld dolarów.
Więcej możesz przeczytać w 5/2003 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.